Stany Zjednoczone zakazały importu wieprzowiny z Polski, Litwini nadal ją transportują

Stale napływają informacje o nowych ogniskach chorób w różnych krajach – ogłasza Państwowa Służba ds. Żywności i Weterynarii (VMVT). Służba Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności (FSIS) Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych według doniesień zawiesiła cały import wieprzowiny z Polski od zeszłego czwartku (18 października). Ogniska afrykańskiego pomoru świń wzbudziły zaniepokojenie urzędników amerykańskich.

Według doniesień FSIS wraz ze Służbą Inspekcji Zdrowia Zwierząt i Roślin (APHIS) planują przeprowadzić dochodzenie w celu sprawdzenia, czy Polska wdraża długoterminowe środki mające na celu kontrolę i zapobieganie ogniskom AMF.

Od 2015 roku litewska wieprzowina i jej przetwory są eksportowane do Stanów Zjednoczonych – przypomina raport VMVT. Obecnie osiem litewskich przedsiębiorstw przetwórstwa mięsnego może eksportować swoje produkty (konserwy mięsne, kiełbasy gotowane i kiełbaski, steki, pasztety) do Stanów Zjednoczonych.

„Mimo zagrożeń ze strony AKM w naszym kraju, po tym roku uzyskaliśmy możliwość eksportu naszej produkcji wieprzowiny do Stanów Zjednoczonych. 12-23 marca Audyt ekspercki FSIS zorganizowany na Litwie. Wnioski audytorów były pozytywne, nie stwierdzono żadnych uchybień zidentyfikowano i ustalono, że państwowa kontrola żywności i weterynarii prowadzona przez VMVT oraz środki kontroli i zapobiegania ACM spełniają wymagania międzynarodowe.Bardzo ważna jest możliwość sprzedaży swoich produktów przez nasze zakłady mięsne na rynkach międzynarodowych, co jest dlaczego bardzo poważnie traktujemy wszystkie sygnały związane z AKM dotyczące ewentualnych ograniczeń w handlu, dlatego też będziemy uważnie monitorować przebieg „śledztwa wśród naszych sąsiadów, będziemy analizować i oceniać jego wnioski” – komentuje sytuację w raporcie Darius Remeika, dyrektor Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komunikacji.

Według szefa VMVT litewscy specjaliści bardzo uważnie monitorują i zbierają wszelkie informacje na temat sytuacji ACM w Europie i na świecie. Informacje o nowych ogniskach choroby w różnych krajach napływają na bieżąco. W tym tygodniu poinformowano, że w Bułgarii zidentyfikowano pierwszy przypadek ACM. AKM zdiagnozowano w tuszy dzika znalezionej w pobliżu granicy tego kraju z Rumunią, gdzie choroba rozprzestrzenia się szczególnie szybko.

W sumie 10 krajów UE, Rosja, Mołdawia, Ukraina i Chiny wdrożyły już WOR w hodowli dzikich zwierząt i trzody chlewnej.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *