Stan wyjątkowy na granicy litewskiej został przedłużony do 2 maja

W związku z wojną na Ukrainie stan wyjątkowy na granicy Rosji i Białorusi został przedłużony do 2 maja włącznie.

We wtorek za taką decyzją głosowało 80 posłów na Sejm, 16 było przeciw, a 27 posłów wstrzymało się od głosu.

„Chcę zatankować, aby wesprzeć tę pozycję, mając nadzieję, że będzie to przez krótki czas i mam nadzieję, że po raz ostatni”. Chciałbym przypomnieć, że w marcu ubiegłego roku, kiedy Sejm głosował za stanem wyjątkowym, były różne zastraszania, które nie zadziałały, wszystkie procesy demokratyczne zadziałały” – powiedział Eugenijus Gentvilas, starszy frakcji Ruchu Liberalnego. , przed głosowaniem.

Premier Ingrida Šimonytė, przekazując w zeszłym tygodniu projekt uchwały Sejmowi, powiedziała, że ​​powinien to być ostatni wniosek rządu o przedłużenie stanu wyjątkowego.

Chcę zatankować do poparcia tej pozycji w nadziei, że będzie ona krótka i mam nadzieję, że po raz ostatni.

Powiedziała, że ​​zaproponowano przeniesienie ograniczeń określonych w uchwale nadzwyczajnej do odrębnych ustaw, więc potrzebne będzie przedłużenie do czasu ich uchwalenia.

Stan wyjątkowy kończy się teraz o północy w czwartek, 17 marca. Zgodnie z projektem uchwały miałby zostać przedłużony do północy 2 maja.

W zeszłym tygodniu do Sejmu trafiły też plany legalizacji powrotu nielegalnych migrantów, ograniczenia wjazdu obywateli Rosji i zaostrzenia procedury wydawania wiz.

Uchwała o stanie wyjątkowym przewiduje, że reżim ten obowiązuje na odcinkach granicy litewskiej w pobliżu granicy państwowej z Białorusią, z Obwodem Kaliningradzkim w Rosji oraz na przejściach granicznych znajdujących się poza terytorium litewskiego odcinka granicznego.

Podobnie jak w obecnej uchwale Sejmu, pozostaje zapis, że obywatele rosyjscy niespełniający rządowych kryteriów nie będą wpuszczani na terytorium Litwy.

Zgodnie z umową między państwami bałtyckimi a Polską, od września ubiegłego roku tylko rosyjscy dyplomaci, dysydenci, pracownicy firm transportowych, członkowie rodzin obywateli UE, a także Rosjanie posiadający zezwolenie na pobyt lub długoterminową wizę krajową z Kraje strefy Schengen mogą przekraczać zewnętrzną granicę Unii Europejskiej (UE).

Obywatele rosyjscy mogą nadal podróżować do iz obwodu kaliningradzkiego pociągami tranzytowymi przez Litwę.

Dla Białorusinów, podobnie jak dla Rosjan, nadal obowiązuje zaostrzenie wiz, to znaczy wnioski wizowe od tych cudzoziemców nie są już przyjmowane.

Pozostaje również zapis określający politykę zawracania migrantów, zgodnie z którym cudzoziemcy zamierzający przekroczyć lub przekroczyli zewnętrzną granicę UE w nieokreślonych miejscach nie mogą być wpuszczani. Przepis ten nie dotyczy osób uciekających przed agresją wojskową, prześladowaniami.

Ogólnokrajowy stan wyjątkowy został wprowadzony 24 lutego ubiegłego roku po tym, jak Rosja rozpoczęła wojnę z Ukrainą i do tej pory był kilkakrotnie przedłużany. Od września reżim ten obowiązuje już nie na całej Litwie, ale na granicy z Rosją i Białorusią oraz na przejściach granicznych.

Decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego podejmuje Sejm w okresie między sesjami Prezydenta.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *