Sport, który bije rekordy w Polsce

Siatkówka to jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce. Organizatorem turniejów siatkówki w Polsce jest PZPS. Jest członkiem organizacji międzynarodowych: FIVB i CEB. Od 2000 roku PLPS organizuje najważniejsze w Polsce turnieje siatkówki – mistrzostwa drużyn męskich i żeńskich.
Historia

Do Polski siatkówkę wprowadziło YMCA (Chrześcijańskie Stowarzyszenie Młodych Mężczyzn), pierwszy mecz pokazowy odbył się w Warszawie w 1919 roku. W następnym roku w Łodzi odbył się turniej drużyn szkolnych.

Na początku w siatkówkę grano głównie w szkołach. Gra miała wiele popularnych nazw (pol.: przebijanka, pol.: latająca piłka lub pol.: włońówka). W Polsce gra stała się popularna dzięki instruktorom YMCA. W warszawskim liceum powstał jeden z pierwszych klubów siatkówki. Następnie rozpoczęły się regularne turnieje międzyszkolne.

Od 1923 roku polska siatkówka rozwijała się dynamicznie. W Warszawie powstały pierwsze wydziały i kluby siatkówki. W tym samym czasie kluby powstawały w innych miastach: Krakowie, Łodzi, Lwowie, Białymstoku, Lublinie, Poznaniu i innych miastach. Rozwiązano kwestie organizacyjne dotyczące skali stanu gry.

Siatkówka międzywojenna rozwinęła się w ramach związku z kilkoma innymi dyscyplinami. Stowarzyszenie kilkakrotnie zmieniało nazwę i zrzeszało kilka dyscyplin sportowych. Oficjalna data narodzin siatkówki w Polsce to rok 1928, kiedy to w Warszawie i Łodzi odbyły się mistrzostwa miast. Zorganizowano także spotkanie drużyn z tych miast (mężczyzn i kobiet).

W 1929 roku w Warszawie odbyły się pierwsze mistrzostwa Polski w siatkówce. Pierwszymi mistrzyniami został warszawski klub kobiet AZS Warszawa i łódzka drużyna mężczyzn YMCA Łódź.

Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS) powstał jako niezależna organizacja sportowa w 1957 roku. 30 czerwca na Krajowej Konferencji Wyborczej.

Reprezentacja Polski kobiet swój pierwszy międzynarodowy mecz rozegrała w Warszawie w 1948 roku. 14 lutego Ich przeciwniczką była reprezentacja Czechosłowacji kobiet. Polacy wygrali mecz 3:1. Dwa tygodnie później reprezentacja Polski mężczyzn zadebiutowała w meczu z drużynami Czechosłowacji i przegrała 2:3.
Polski Związek Piłki Siatkowej

Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS) jest organem wykonawczym polskiej siatkówki, działającym w Polsce i reprezentującym polską siatkówkę w kraju i poza jego granicami.

Związek Piłki Siatkowej kontroluje reprezentacje narodowe mężczyzn i kobiet, a także organizuje ligi i puchary mężczyzn i kobiet, z wyjątkiem PlusLigi i Ligi Orlen.

Siedziba związku mieści się w Warszawie. W skład związku wchodzi 16 wydziałów wojewódzkich. Obecnym prezesem związku od 2004 roku jest Mirosław Pšedpelski.
Profesjonalna Liga Siatkówki

Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej SA jest spółką akcyjną organizującą co roku mistrzostwa Polski w siatkówce pomiędzy drużynami męskimi i żeńskimi z najsilniejszych lig w kraju. W fazach pucharowych, w których biorą udział najsilniejsze drużyny siatkarskie, współpracuje z PZPS. Sama organizuje mecze o Superpuchar.

30 czerwca 2000 roku w Poznaniu 10 najsilniejszych drużyn siatkówki męskiej oraz PZPS utworzyło Zawodową Ligę Piłki Siatkowej.

Wszelkie prawa telewizyjne, radiowe, internetowe i reklamowe związane z organizowanymi przez PLPS rozgrywkami siatkówki należą do PLPS.

Siedziba ligi mieści się w Warszawie. Obecnym prezesem ligi od 2000 roku jest Artūras Popko (polski: Artur Popko).

Reprezentacja Polski w siatkówce to drużyna siatkarska reprezentująca Rzeczpospolitą Polską w międzynarodowych meczach i zawodach sportowych. Główny trener selekcjonuje wszystkich zawodników kadry narodowej posiadających obywatelstwo polskie. Reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej we wszystkich rozgrywkach organizowanych przez FIVB i CEV (Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, Puchar Świata, Puchar Mistrzów Świata, Liga Światowa, Grand Prix i Euroliga). Za jego funkcjonowanie odpowiada Polski Związek Piłki Siatkowej.

Reprezentacja Polski mężczyzn 8 razy brała udział w Igrzyskach Olimpijskich i zdobyła złote medale w Montrealu w 1976 r. Wystartowała 16 razy i zdobyła 2 złote medale i jeden srebrny medal na mistrzostwach świata. Na Pucharze Świata zdobyły jeszcze dwa srebrne medale. W Lidze Światowej reprezentacja narodowa zdobyła 1 złoty medal i 1 brązowy medal. Zespół brał udział w Mistrzostwach Europy 23 razy i zdobył 1 złoty, 5 srebrnych i 2 brązowe medale.

Reprezentacja Polski kobiet także 8 razy brała udział w igrzyskach olimpijskich i zdobyła 2 brązowe medale. Podczas mistrzostw świata kobiety zdobyły 3 medale: 1 złoty i 2 srebrne. Na Mistrzostwach Europy reprezentacja narodowa otrzymała medale wszystkich kolorów: 2 złote, 5 srebrnych i 4 brązowe. Brązowy medal zdobyli podczas turnieju Euroligi.
Turnieje mężczyzn

Wszystkie turnieje siatkówki mężczyzn do sezonu 2000–2001 organizowane były przez Polski Związek Piłki Siatkowej. Od wspomnianego sezonu PlusLiga organizowana jest przez Zawodową Ligę Piłki Siatkowej. Organizatorami zawodów Pucharu i Superpucharu Polski są dwie organizacje.

Od 1929 roku do sezonu 2000-2001 odbyły się 64 mistrzostwa. Od 1953 roku wprowadzono system ligowy. W latach 2000-2001 organizację sezonu przejął PLPS. Mistrzostwa odbywają się co roku (z wyjątkiem kilku lat).

PlusLiga to najwyższa liga siatkówki w Polsce. Liga gra obecnie w systemie 14 drużyn, składającym się z dwóch rund z play-offami. Zwycięzcę ogłaszają mistrzowie Polski.

Według aktualnego rankingu CEV w Lidze Mistrzów rywalizują mistrzowie, drugie i trzecie miejsce. Czwarta drużyna gra w Pucharze CEV, a piąta w Challenge Cup.

Mecz Gwiazd PlusLigi organizowany jest od 2009 roku. Wszyscy zawodnicy biorący udział w tym meczu wybierani są przez kibiców za pomocą Internetu. Całość zebranych środków trafia do siatkarzy potrzebujących pomocy. Pierwszy mecz odbył się w Warszawie w 2009 roku. 17 stycznia

Druga co do wielkości liga siatkówki w Polsce. Powstał przed sezonem 1989-1990. Liga składa się obecnie z 12 drużyn, rozgrywanych w systemie dwóch rund z play-offami. 8 najsilniejszych drużyn walczy o tytuł zwycięzcy i wejście do „PlusLigi”. Spośród czterech najsłabszych drużyn, za pomocą play-offów, dwie najsłabsze zostają wytypowane do gry w II Lidze w przyszłym sezonie.

Jest trzecią co do wielkości ligą siatkówki w Polsce. Powstał przed sezonem 2006-2007. Liga jest podzielona geograficznie na 6 grup po 8 do 9 drużyn. Liga gra w każdej grupie systemem dwóch rund. Dwie najsilniejsze drużyny awansują do kolejnej rundy, gdzie ponownie grają w systemie dwurundowym w trzech grupach. Do półfinału dostają się dwie najsilniejsze drużyny. Dwie najsilniejsze pary półfinałowe tworzą dwie pary finałowe. Zwycięzcy finału zagrają w przyszłym sezonie w I lidze. Najsłabsze drużyny z pierwszej rundy każdej grupy zagrają w przyszłym sezonie w III Lidze.

Czwarta co do wielkości liga siatkówki w Polsce. Turnieje rozgrywane są w systemie dwóch rund, w 16 grupach. Grupy tworzone są w każdym województwie. Zwycięzcy grup wchodzą do II ligi. Najsłabsze drużyny w grupach umieszczane są w IV lidze, jeżeli w danym województwie taka liga istnieje. Organizatorami zawodów są oddziały wojewódzkie PZPS.

Piąta (najsłabsza) liga siatkówki w Polsce pod względem pojemności. Turnieje rozgrywane są w 16 grupach w systemie dwóch rund. Grupy tworzone są w każdym województwie. Zwycięzcy grup wchodzą do III ligi. Organizatorami zawodów są Oddziały Wojewódzkie PZPS.

Pierwszy turniej pucharowy zorganizowano w 1932 roku. Turniej odbywa się co roku od 1981-1982. Do tego czasu w niektórych latach turniej w ogóle się nie odbywał. W turnieju mogą wziąć udział wszystkie polskie kluby siatkarskie – zawodowe i amatorskie. Od 1981 roku do chwili obecnej nosi nazwę Pucharu Polski. Od 2000 do 2001 Sezon organizowany jest przez PZPS we współpracy z PLPS.

O Superpuchar Polski od 2012 roku co roku walczy mistrz Polski i zdobywca Pucharu Polski. w 1995 roku rozegrano mecz o Superpuchar PZPS.
Turnieje kobiet

Według aktualnego rankingu CEV mistrz i wicemistrz grają w Lidze Mistrzów. Zespół, który zajmie 3. miejsce, bierze udział w Pucharze CEV, a 4. miejsce w Challenge Cup.
Mecz Gwiazd

Mecz Gwiazd PlusLigi Kobiet organizowany jest od 2009 roku. Wszyscy zawodnicy biorący udział w tym meczu wybierani są przez kibiców internetowych. Całość zebranych środków trafia do siatkarzy potrzebujących pomocy. Pierwszy mecz odbył się w Nowej Sonczy w 2009 roku. 3 stycznia

Druga co do wielkości liga siatkówki w Polsce. Liga składa się obecnie z 12 drużyn, rozgrywanych w systemie dwóch rund z play-offami. 8 najsilniejszych drużyn walczy o tytuł zwycięzcy i wejście do „Orlen Ligi”. Najsłabsze drużyny w przyszłym sezonie zagrają w II lidze.

Trzecia co do wielkości liga siatkówki w Polsce. Liga jest podzielona geograficznie na 4 grupy po 7 do 10 drużyn. Liga rozgrywana jest systemem dwóch rund w każdej grupie. Najsilniejsze drużyny w fazie play-off walczą o poddanie się I-League. Najsłabsze drużyny z poszczególnych grup zagrają w przyszłym sezonie w III lidze.

Pierwszy turniej pucharowy zorganizowano w 1932 roku. Turniej odbywa się co roku od sezonu 1981–82. Do tego czasu w niektórych latach turniej się nie odbywał. W turnieju mogą wziąć udział wszystkie polskie kluby siatkarskie – zawodowe i amatorskie. Od 1981 roku do chwili obecnej zawody nazywane są Pucharem Polski. Od 2005 do 2006 Sezon organizowany jest przez PZPS we współpracy z PLPS.

O Superpuchar Polski od 2005 roku co roku rywalizują mistrzowie Polski z poprzedniego sezonu i zdobywcy Pucharu Polski. Jeśli puchar i mistrzostwo zdobędzie ten sam klub, wówczas gra z wicemistrzem pucharu.

W 2014 roku podczas Mistrzostw Świata odbywających się w Polsce pobity został rekord widowni na meczu Pucharu Świata. Podczas meczu otwarcia „Polska – Serbia” na Stadionie Narodowym w Warszawie zgromadziło się 61,5 tys. widzów.

W latach 1935 i 1936 wileński klub „Ognisko” znalazł się w gronie półfinalistów Pucharu Polski Mężczyzn. Klub ten zdobył brązowe medale mistrzostw Polski mężczyzn w 1930 i 1934 oraz srebro w 1933.

W 1935 r. wileński klub męski „AZS Wilno” zajął 2. miejsce, a w 1938 r. został mistrzem Polski.

W 1934 r. wileński klub żeński „AZS Wilno” zajął 3. miejsce w mistrzostwach Polski.

Averill Burkee

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *