Viktorija Milyt-Nielsen, przewodnicząca Sejmu. Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).
Od dwóch miesięcy zaufanie ludzi do polityki najbardziej spadło wraz z przewodniczącym Sejmu, liderem Partii Liberalnej Viktoriją Milyte Nielsenem. Socjolog Vladas Gaidys łączy to ze skutkami możliwego wycieku informacji w sprawie gwałtu na dziecku.
Dodane przez komentarz V. milytsNielsen.
Jak wynika z sondażu Vilmorus opublikowanego w litewskim dzienniku porannym, odsetek osób pozytywnie oceniających przewodniczącego Sejmu spadł z 32,8% w grudniu do 23,5% w lecie, natomiast oceniających negatywnie wzrósł z 37,8% w grudniu do 51,2% latem.
Ma to prawdopodobnie związek z aferą pedofilską, bo zmiana V. milytsNielsen jest po prostu dramatyczna – powiedział BNS dyrektor Vilmorusa. Podczas tej afery była eksponowana kilka razy dziennie, innym udało się zachować dystans.
Po zmianie przewodnicząca Sejmu nie pozostała w grudniu najwyżej ocenianą postacią polityczną, była na piątym miejscu.
Na portalu 15min.lt przewodniczący Seimasu zapewnił, że przychylność ludu dla liberalnego Sjidi zmniejszy się, a paradoks polityczny TSLKD wzrośnie.
Byłem w bardzo negatywnym środowisku informacyjnym przez ostatnie kilka tygodni, więc spodziewałem się czegoś podobnego. Wydaje mi się nieco dziwne, a może nawet paradoksalne, że w kontekście całej naprawdę poważnej i trudnej kwestii pedofilii wydaje mi się, że ten negatywny skutek skierowany jest do mnie, chociaż nie jestem z tym w żaden sposób powiązany, ani politycznie, ani politycznie. inaczej, ale takie paradoksy zdarzają się czasem w polityce – skomentował prezydent Seimo
V. milytNielsen była zmuszona zapytać, czy ujawniła jakieś informacje o rozpoczęciu śledztwa w sprawie ówczesnego posła, przedstawiciela frakcji konserwatywnej, Kristijonasa Bartoeviiausa. Sama polityk zaprzeczyła, by to zrobiła.
Najkorzystniejsza ocena
Najwyżej ocenianymi politykami pozostają prezydent Gitanas Nausda, minister wywiadu Arvydas Anuauskas i lider socjaldemokratów Vilija Blinkeviit, ale notowania prezydenta spadły najbardziej w ciągu ostatnich trzech miesięcy.
Według sondażu 57,4% G. Nausd (61,3% w grudniu), 21,7% nieprzychylnie, 43,6% (45% w grudniu) A. Anuausk pozytywnie, 28,4% negatywnie. V. Blinkeviit pozytywnie ocenia 41,5% (44% w grudniu), negatywnie 29,7% ankietowanych.
G. Nausda stracił od grudnia około 4 punkty procentowe wsparcia. Ale para jest przekręcona, więc nie ma jeszcze trendu, we wrześniu było to 57%, wyjaśnia V. Gaidys.
Socjolog zauważa, że ci trzej politycy to jedyni, których pozytywne oceny stają się niekorzystne, a notowania większości z próby spadły w ciągu dwóch miesięcy.
Były premier Saulius Skvernelis z opozycyjnej Unii Demokratycznej z ramienia Litwy pozostaje na czwartym miejscu, gdyż dwa miesiące temu pozytywnie ocenia go 29,3% ankietowanych, choć nastawienie społeczeństwa do polityka również uległo zmianie. . Negatywnie ocenia ją 44,3% ankietowanych.
Aby uzupełnić pierwszą piątkę, lidera Partii Pracy, wiceprzewodniczącego Sejmu Andriusa Mazuronisa, popiera 27,9% ludności (26,8% w grudniu), wobec 31,6%.
premier Ingrida Imonity pozytywnie oceniło 27,1% respondentów (w grudniu 25,3%), a negatywnie 56,8%, państwo litewskie i prezes Unii Naftowej Ramn Karbausk pozytywnie oceniło 26,3% (w grudniu 29,8%), niekorzystnie przez 49,6% populacji.
Burmistrza Kowna Visvaldasa Matijoaitisa pozytywnie ocenia 24,7% społeczeństwa (w grudniu 26,3%), a negatywnie 45,9%.
Waldemar Tomaszewskis, lider związku zawodowego Krikionik eim, jest najniżej ocenianym politykiem w polsko-litewskiej kampanii wyborczej, popiera go 4,8 proc. (6,1 proc. w grudniu), negatywnie ocenia 59,6 proc. sondujących. W skład rządu weszli także: minister energii Dainius Kreivys, minister sprawiedliwości Ewelina Dobrowolska, minister energii Kstutis Navickas, minister łączności Marius Skuodis. Mają poparcie około 1015% ankietowanych, 5835% ocenia ich negatywnie.
Najpopularniejsi socjaldemokraci
Trzy najpopularniejsze partie to opozycyjna Socjaldemokracja, Demokratyczna Unia Imienia Litwy i rządząca Partia Konserwatywna.
Według sondażu przeprowadzonego latem tego roku, podczas gdy w wyborach do Sejmu 15,2% mieszkańców zagłosowało na Litewską Partię Socjaldemokratyczną, w grudniu na socjaldemokratów zagłosuje 14,5% respondentów.
W tym czasie notowania Litewskich Chrześcijańskich Demokratów (TSLKD) w imieniu Litwy i Unii Twynas były równe: 10,1% głosowało na Demokratów (8,9% w grudniu) i 10% na Konserwatystów (9,7% w grudniu). .
Na opozycję wobec państwa i związku litewskiego głosowało 9,3% wyborców (w grudniu 7,4%), a na Partię Liberalną 3,3% (w grudniu 5,4%). Partia Pracy i Partia Wolności głosowały po 3,2% respondentów. I tak w grudniu 3,5% ludności głosowało na Partię Pracy, a 2,1% na Wolną Partię. Poparcie pozostałych partii wynosi poniżej 3%.
Szczególnie duża zmiana ze względu na mandat liberałów, zwłaszcza jeśli liczyć tylko wyborców, wynosiła około 9%, teraz jest to 5%, powiedział BNS lider Vilmorusa Vladas Gaidys.
Wiązał to z negatywnym nastawieniem przewodniczącej partii Viktoriji Milyte Nielsen w związku z jej rolą w plotkowaniu o możliwym wycieku informacji w sprawie wstępnego śledztwa prokuratury, w którym podobno K. Bartoeviiisowi postawiono zarzut znęcania się nad dzieckiem.
Socjolog zauważa, że skorzystała na tym inna liberalna partia rządząca, Partia Wolności, sądząc po reakcjach tych, którzy zdecydowali się przyjść na wybory: Przekraczają granicę 5%. Najwyraźniej popieram tam liberalne perjo.
Aby partia uzyskała mandat w parlamencie, konieczne jest działanie z 5% kartelem wyborczym.
Według danych ankietowych 12,3% respondentów stwierdziło, że nie głosowało (13,6% w grudniu), 25,6% stwierdziło, że nie głosowało (28,5% w grudniu).
Centrum Badań Opinii Publicznej i Rynku Vilmorus przeprowadziło reprezentatywne badanie populacyjne na zlecenie Litwy Rano w lutym 918 r. wśród 1000 pełnoprawnych mieszkańców Litwy.
Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
Temat Środowisko biznesowe
„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.