Skvernelis: Polska może stać się głównym partnerem handlowym Litwy

Saulius Skvernelis spotkał się z Prezydentem Senatu RP Stanisławem Karczewskim. fot. lrv.lt

Premier Saulius Skvernelis spotkał się w piątek w Wilnie z Prezydentem Senatu RP Stanisławem Karczewskim.

To już czwarta ważna wizyta polskich urzędników wyższego szczebla na Litwie w tym miesiącu – przypomina rządowy komunikat prasowy. VŽ napisał, że tydzień temu w Wilnie spotkali się premierzy Litwy i Polski – pan Skvernelis i Mateusz Morawiecki.

„Obecnie Polska jest naszym trzecim partnerem handlowym i szóstym pod względem inwestycji. Widzę wszelkie możliwości, abyśmy zamiast tych liczb najpierw je wszystkie spisali” – powiedział podczas spotkania premier Skvernelis.

Zdaniem Karczewskiego potencjał Polski jest naprawdę ogromny i nie do końca wykorzystany. Oczekuje się wzrostu inwestycji sąsiednich na Litwie.

Premier podziękował Prezydentowi Senatu RP za wsparcie w synchronizacji sieci elektroenergetycznych krajów bałtyckich z sieciami Europy kontynentalnej za pośrednictwem Polski. „Musimy utrwalić ostateczną decyzję w czerwcu. Rosja i Białoruś przygotowują się do desynchronizacji” – zauważył premier.

Pan Skvernelis z zadowoleniem przyjął także fakt, że organizacje publiczne i struktury biznesowe rozpoczynają Litewsko-Polskie Forum Biznesu, które odbędzie się w dniach 25-26 kwietnia w Wilnie.

„Na spotkaniu poruszano tematy związane z oświatą. Przedstawiciele Litwy zapewnili polską delegację, że studia polonistyczne i studia pedagogiczne nauczające w języku polskim pozostaną na Litwie. Te ostatnie od początku kadencji zostaną przeniesione z Uniwersytetu Pedagogicznego na Uniwersytecie Wileńskim. nowy rok akademicki” – czytamy w raporcie.

Obie strony zgodziły się na wzmocnienie współpracy między krajami i rozwiązanie wszystkich pojawiających się problemów przy wspólnym stole.

„Polska jest jednym z najważniejszych partnerów. Przywiązujemy dużą wagę do relacji z sąsiadami i liczymy na intensywne kontakty na najwyższym szczeblu politycznym” – powiedział premier Skvernelis.

Wyraził wobec Przewodniczącego Senatu RP determinację Litwy do dalszego rozwijania współpracy w zakresie projektów dotyczących bezpieczeństwa regionalnego, energetyki i infrastruktury oraz zapewnienia odpowiedniej edukacji mniejszościom narodowym w Polsce i na Litwie.

Mówiąc o mniejszościach narodowych Premier i Prezydent Senatu zgodzili się, że we wszystkich kwestiach powinien być prowadzony otwarty i stały dialog. „Polacy mieszkający na Litwie są naszymi obywatelami. Mają wszelkie niezbędne warunki do wyrażania siebie, tożsamości, tradycji i kultury. Na Litwie działa największa sieć szkół języka polskiego poza granicami RP. 20 proc. przeznaczono dla szkół mniejszości narodowych wyższe finansowanie” – podkreślił Skvernel.

Premier zaapelował także o wznowienie prac Komisji ds. Edukacji, Kultury Naukowej i Wspólnego Dziedzictwa Kulturowego Litwy i Polski.

VŽ wspomina, że ​​podczas tygodnia temu na spotkaniu z polskim premierem omawiali projekt synchronizacji sieci elektroenergetycznych z Europą, realizację europejskich projektów infrastrukturalnych „Via Baltica”, „Rail Baltica” oraz połączenie gazowe z Polską ( GIPL). Ponadto dyskutowano nad inicjatywami dotyczącymi aktywizacji współpracy w innych obszarach gospodarki w celu dalszego wzmacniania bezpieczeństwa regionalnego. Omówiono także działania mające na celu zaspokojenie potrzeb mniejszości narodowych litewskiej i polskiej.

Tym razem po spotkaniu ministrowie energetyki Litwy i Polski podpisali memorandum o porozumieniu w sprawie wzmocnionej współpracy strategicznej w dziedzinie energetyki. Deklaruje wsparcie polityczne dla projektów połączenia gazociągu GIPL i synchronizacji sieci elektroenergetycznych krajów bałtyckich z Europą Zachodnią przez Polskę. Choć projekty energetyczne dotyczące obu krajów trwają już od kilku lat, Minister Energii Žygimantas Vaičiūnas podkreślił, że między Wilnem a Warszawą nie zostały dotychczas podpisane żadne dwustronne zobowiązania polityczne.

Więcej informacji na temat litewsko-polskiej współpracy energetycznej można znaleźć na stronie VŽ Premium.

VŽ wspomina, że ​​w tym roku polski prezydent Andrzej Duda odwiedził Litwę i wziął udział w obchodach stulecia, które odbyły się 16 lutego w Wilnie.

VŽ przeanalizował, co oznacza ocieplenie stosunków między Litwą a Polską: otwiera ono nowe możliwości w polityce zagranicznej i gospodarczej, a także szansę na mediację między zwróconą ku UE Warszawą a Brukselą. Ocieplenie niekoniecznie jest jednak trwałe i długotrwałe: historia pokazuje, że taką poprawę często zastępują recesje, a o nierozwiązanych problemach mniejszości narodowych można w każdej chwili przypomnieć.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w „Verslo žinės”, „Sodra”, „Registrų centrum” itp. w źródłach.