Skeleton Lake zastanawia naukowców: skąd te ciała mogły pochodzić i dlaczego są tak dobrze zachowane?

w 1942 r. indyjski leśniczy HK Madhwal odkrył szkielety pływające w jeziorze. Leśnik był oszołomiony makabrycznym znaleziskiem – mnóstwem ludzkich czaszek i kości, z których część nadal miała nienaruszone części ciała. Najbliższą osadą nad jeziorem była żmudna pięciodniowa wycieczka z jeziora.

Skąd mogły pochodzić te ciała? Dlaczego tak dobrze się trzymali? Na przestrzeni lat odkryto od 600 do 800 ciał. Wysunięto więcej niż jedną hipotezę dotyczącą pochodzenia szkieletów ludzi, którzy zginęli w górskim jeziorze. Pomimo wiary w mitologiczne pochodzenie jeziora, niektóre założenia dotyczące zmarłych miały sens. Po tym, jak rozeszła się wieść o jeziorze i pływających w nim szkieletach, zaczęli tu napływać podróżnicy, chętni do samodzielnego odkrycia tajemnicy Szkieletowego Jeziora.

Historie zmarłych

Początkowo uważano, że szkielety należały do ​​japońskich żołnierzy, którzy próbowali zaatakować terytorium Indii. Mogli to być tybetańscy kupcy, którzy zostali odcięci przez epidemię podczas podróży Jedwabnym Szlakiem. Według jednej z teorii król Jasidhwali wraz z żoną oraz świtą żołnierzy i tancerzy wyruszył na pielgrzymkę, aby podziękować za narodzone potomstwo króla. Ale król złamał zasady pielgrzymki, rozgniewał w ten sposób boginię Nandę Devi, a gniew ten przybrał formę burzy. Teoria nie wydawała się taka dziwna, biorąc pod uwagę historię powstania jeziora.



Mówi się, że Pan Śiwa i Bogini Parwati podróżowali w pobliżu Góry Kailash iw pewnym momencie Bogini zapragnęła się wykąpać. Niestety akwenu nie było widać. Wtedy bóg Shiva uderzył w ziemię swoim trójzębem i pojawiło się tam jezioro. Jej woda była krystalicznie czysta i odzwierciedlała piękno Bogini Parwati. Stąd nazwa Roopkund Lake. Istnieje inna teoria o ciałach w jeziorze – podobno – pielgrzymi z IX wieku. Podróż Nanda Devi Raj Jat Yatra.

Wszystkie mistyczne historie i twierdzenia obalają odkrycia archeologów. Według pięcioletnich badań szczątki mają około 1200 lat. Okazuje się, że nie wszystkie szkielety pochodzą z tej samej epoki.


Skeleton Lake zastanawia naukowców: skąd te ciała mogły pochodzić i dlaczego są tak dobrze zachowane?

Genetyka szkieletów wykazała inną pochodzenie etniczne – niektóre szkielety pochodzą z Azji Południowej, ci ludzie zmarli między VII a X wiekiem, genetyka innych szkieletów jest bliższa współczesnej Europie (Grecji lub Krecie), ci zmarli leżący w jeziorze od XIX wieku. Szkielety – tylko dorosłe samce i samice, zdrowi ludzie, którzy nie doświadczyli żadnych epidemii. Nie odnaleziono żadnych śladów narzędzi, broni, odzieży czy namiotów, więc tajemnica pochodzenia szkieletów wciąż jest intrygująca.


Skeleton Lake zastanawia naukowców: skąd te ciała mogły pochodzić i dlaczego są tak dobrze zachowane?

Nadal nie jest jasne, czy to miejsce znajduje się na szlaku pielgrzymkowym – żadne wiarygodne źródło tego nie potwierdziło. Naukowcy, historycy nadal próbują rozwiązać zagadkę szkieletów, a co roku nad jezioro przybywa wielu podróżników. Lód topnieje, a w wodzie widoczne są kości – wyłaniają się dowody nieznanego życia i przeszłości. Turyści nie pozostają daleko w tyle za naukowcami – mają też nadzieję zrozumieć, co wydarzyło się w tym miejscu w Himalajach.

Turystom nie zabrania się chodzenia nad jezioro i jego okolice, wielu z nich prawdopodobnie zabrało ze sobą najcenniejsze znaleziska. Naturalne procesy również komplikują pracę badaczy – osuwiska z gór prawdopodobnie kilkakrotnie pokrywały szkielety.


Skeleton Lake zastanawia naukowców: skąd te ciała mogły pochodzić i dlaczego są tak dobrze zachowane?

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji publikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a po uzyskaniu zgody konieczne jest podanie DELFI jako źródła.

Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *