Šimonytė spotkała się z polskim premierem: szukali rozwiązań obniżających ceny energii

Jak wskazał rząd litewski, podczas dwustronnego spotkania premierów, które odbyło się przed wspólnym posiedzeniem gabinetów ministrów, europejskie rozwiązania, które obniżyłyby ceny surowców energetycznych, wzmocniły strategiczne partnerstwo krajów oraz odbudowę o Ukrainie.

I. Šimonytė zauważyła, że ​​rany sowieckiej okupacji wciąż żyją w pamięci Litwinów i Polaków, nic więc dziwnego, że nasze kraje należą do najaktywniejszych zwolenników Ukrainy.

Wskazała, że ​​wraz z wyzwalaniem osiedli przez Ukrainę odkrywane są nowe masowe groby i nowe dowody zbrodni wojennych.

„Dziś Ukraina także opowiada się za wolnością Europy, dba o to, by Europa nie doświadczyła takich zniszczeń i zbrodni, jakich doświadczyli mieszkańcy Mariupola, Buczy, Izium i wielu innych ukraińskich miast. Dlatego nie mamy prawa się zmęczyć pomaganiem Ukraina Jedyną trwałą drogą do pokoju w Europie jest całkowite zwycięstwo Ukrainy” – zauważyła I. Šimonytė.

Premier podkreślił również, że Europa musi zachować „jasne moralne stanowisko i kierunek”, co jest konieczne, aby próby Rosji podzielenia Europy i wykorzystania energii jako środka szantażu zakończyły się niepowodzeniem.

„Dzisiaj rozmawialiśmy z polskim premierem o rozwiązaniach europejskich, które obniżyłyby ceny surowców energetycznych i lepiej przygotowały się do sezonu zimowego. Szukamy najlepszych rozwiązań, zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim, które pomogłyby mieszkańcom i przedsiębiorstwom” powiedział premier.

Premierzy Litwy i Polski rozmawiali także o wzmocnieniu polityki odstraszania i obrony NATO oraz zapewnieniu większego bezpieczeństwa w całym regionie, w tym w korytarzu suwalskim.

Minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis spotkał się także w piątek z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rau i omówił kwestie bezpieczeństwa regionalnego, wsparcia dla Ukrainy, sankcji wobec Rosji i Białorusi – podało MSZ.

„Musimy nadal wspierać Ukrainę i współpracować, mobilizując poparcie jak najszerszej społeczności międzynarodowej dla tego kraju do obrony przed rosyjską agresją, prowadzenia jednolitej polityki rozszerzenia i skutecznego wdrażania sankcji wobec Rosji i Białorusi, skoordynowanych z innymi krajami, ” powiedział szef litewskiej dyplomacji.

Minister Gospodarki i Innowacji Aušrinė Armonaitė rozmawiała w piątek z polskim ministrem rozwoju gospodarczego i technologii Waldemarem Budą o tym, jak pogłębić współpracę w dziedzinie obronności i energetyki, aby państwa mogły skutecznie stawić czoła wyzwaniom związanym z wojną rosyjską na Ukrainie.

„Polska zawsze była i będzie dla nas ważnym partnerem handlowym. Takie spotkania dają jeszcze większy impuls do wzajemnie korzystnej komunikacji, zwłaszcza w rozwiązywaniu wyzwań stojących dziś przed naszymi gospodarkami” – cytuje A. Armonaitė w komunikacie prasowym Ministerstwa Gospodarka i innowacje.

Zdaniem ministra Litwa i Polska powinny ściśle współpracować w działaniach legislacyjnych Unii Europejskiej i wspólnie pracować nad tym, aby unijne prawodawstwo przyczyniało się do zmniejszenia zależności UE od krajów trzecich i było bardziej odporne.

A. Armonaitė przedstawił swojemu koledze z Polski przygotowywane z Ministerstwem Finansów odroczenie podatku dla litewskich firm energochłonnych powyżej 10%. ich koszty obejmują koszty energii.

Później ministrowie wezmą udział we wspólnym posiedzeniu rządów. To już trzecie w tym formacie spotkanie rządów Litwy i Polski – od września 2020 r. odbywają się wspólne spotkania rządów Litwy i Polski.

W najbliższy piątek premierzy planują podpisać deklarację o współpracy między krajami.

Litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis, minister środowiska Simonas Gentvilas, minister gospodarki i innowacji Aušrinė Armonaitė, minister energii Dainius Kreivys, minister finansów Gintarė Skaistė, minister kultury Simonas Kairys, minister zabezpieczenia społecznego i pracy Monika Navickienė, minister komunikacji Marius Skuodis spotkanie rządów krajów. , Minister Zdrowia Arūnas Dulkys, Minister Edukacji, Nauki i Sportu Jurgita Šiugždinienė, Minister Sprawiedliwości Ewelina Dobrowolska, Minister Spraw Wewnętrznych Agnė Bilotaitė.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *