Jak wskazał rząd litewski, podczas dwustronnego spotkania premierów, które odbyło się przed wspólnym posiedzeniem gabinetów ministrów, europejskie rozwiązania, które obniżyłyby ceny surowców energetycznych, wzmocniły strategiczne partnerstwo krajów oraz odbudowę o Ukrainie.
I. Šimonytė zauważyła, że rany sowieckiej okupacji wciąż żyją w pamięci Litwinów i Polaków, nic więc dziwnego, że nasze kraje należą do najaktywniejszych zwolenników Ukrainy.
Wskazała, że wraz z wyzwalaniem osiedli przez Ukrainę odkrywane są nowe masowe groby i nowe dowody zbrodni wojennych.
„Dziś Ukraina także opowiada się za wolnością Europy, dba o to, by Europa nie doświadczyła takich zniszczeń i zbrodni, jakich doświadczyli mieszkańcy Mariupola, Buczy, Izium i wielu innych ukraińskich miast. Dlatego nie mamy prawa się zmęczyć pomaganiem Ukraina Jedyną trwałą drogą do pokoju w Europie jest całkowite zwycięstwo Ukrainy” – zauważyła I. Šimonytė.
Premier podkreślił również, że Europa musi zachować „jasne moralne stanowisko i kierunek”, co jest konieczne, aby próby Rosji podzielenia Europy i wykorzystania energii jako środka szantażu zakończyły się niepowodzeniem.
„Dzisiaj rozmawialiśmy z polskim premierem o rozwiązaniach europejskich, które obniżyłyby ceny surowców energetycznych i lepiej przygotowały się do sezonu zimowego. Szukamy najlepszych rozwiązań, zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim, które pomogłyby mieszkańcom i przedsiębiorstwom” powiedział premier.
Premierzy Litwy i Polski rozmawiali także o wzmocnieniu polityki odstraszania i obrony NATO oraz zapewnieniu większego bezpieczeństwa w całym regionie, w tym w korytarzu suwalskim.
Minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis spotkał się także w piątek z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rau i omówił kwestie bezpieczeństwa regionalnego, wsparcia dla Ukrainy, sankcji wobec Rosji i Białorusi – podało MSZ.
„Musimy nadal wspierać Ukrainę i współpracować, mobilizując poparcie jak najszerszej społeczności międzynarodowej dla tego kraju do obrony przed rosyjską agresją, prowadzenia jednolitej polityki rozszerzenia i skutecznego wdrażania sankcji wobec Rosji i Białorusi, skoordynowanych z innymi krajami, ” powiedział szef litewskiej dyplomacji.
Minister Gospodarki i Innowacji Aušrinė Armonaitė rozmawiała w piątek z polskim ministrem rozwoju gospodarczego i technologii Waldemarem Budą o tym, jak pogłębić współpracę w dziedzinie obronności i energetyki, aby państwa mogły skutecznie stawić czoła wyzwaniom związanym z wojną rosyjską na Ukrainie.
„Polska zawsze była i będzie dla nas ważnym partnerem handlowym. Takie spotkania dają jeszcze większy impuls do wzajemnie korzystnej komunikacji, zwłaszcza w rozwiązywaniu wyzwań stojących dziś przed naszymi gospodarkami” – cytuje A. Armonaitė w komunikacie prasowym Ministerstwa Gospodarka i innowacje.
Zdaniem ministra Litwa i Polska powinny ściśle współpracować w działaniach legislacyjnych Unii Europejskiej i wspólnie pracować nad tym, aby unijne prawodawstwo przyczyniało się do zmniejszenia zależności UE od krajów trzecich i było bardziej odporne.
A. Armonaitė przedstawił swojemu koledze z Polski przygotowywane z Ministerstwem Finansów odroczenie podatku dla litewskich firm energochłonnych powyżej 10%. ich koszty obejmują koszty energii.
Później ministrowie wezmą udział we wspólnym posiedzeniu rządów. To już trzecie w tym formacie spotkanie rządów Litwy i Polski – od września 2020 r. odbywają się wspólne spotkania rządów Litwy i Polski.
W najbliższy piątek premierzy planują podpisać deklarację o współpracy między krajami.
Litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis, minister środowiska Simonas Gentvilas, minister gospodarki i innowacji Aušrinė Armonaitė, minister energii Dainius Kreivys, minister finansów Gintarė Skaistė, minister kultury Simonas Kairys, minister zabezpieczenia społecznego i pracy Monika Navickienė, minister komunikacji Marius Skuodis spotkanie rządów krajów. , Minister Zdrowia Arūnas Dulkys, Minister Edukacji, Nauki i Sportu Jurgita Šiugždinienė, Minister Sprawiedliwości Ewelina Dobrowolska, Minister Spraw Wewnętrznych Agnė Bilotaitė.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.