Šimonytė i polski prezydent rozmawiali o bezpieczeństwie w regionie i współpracy między krajami

Premier Ingrida Simonytė spotkała się w czwartek z odwiedzającym ją prezydentem Polski Andrzejem Dudą, z którym omówiła sytuację bezpieczeństwa w regionie, obszary strategicznego partnerstwa obu krajów, wsparcie dla Ukrainy oraz kolejne spotkanie przywódców NATO w Wilnie. .

„Niepohamowana agresja rosyjska nadała nowy impuls bliskiemu strategicznemu partnerstwu Litwy i Polski, opartemu na wspólnych interesach bezpieczeństwa i braterskiej solidarności z zaatakowaną Ukrainą. Na szczycie w Wilnie mamy także wspólne cele: wzmocnienie obrony i odstraszania NATO w regionie regionie i przybliżyć Ukrainę do sojuszu” – stwierdził premier w oświadczeniu.

Szef rządu podziękował Polsce za jej aktywną rolę we wzmacnianiu bezpieczeństwa w regionie, którego ważnym elementem jest rozwój wzajemnych zdolności do zwalczania różnych zagrożeń, czego dowodem są ćwiczenia szybkiego reagowania i gotowości bojowej sił specjalnych. .

Kontynuacja wojny rosyjskiej na Ukrainie, ostatnie wydarzenia pokazujące ryzyko niestabilności w Rosji oraz czynnik geopolityczny Białorusi zmuszają nas do wzmocnienia obronności i odstraszania w regionie, a do tego potrzebne są ambitne i dostosowane do zagrożeń NATO, jakich się oczekuje w przyszłości. spotkaniu w Wilnie – powiedział premier.

Premier Litwy i Prezydent Polski zgodzili się, że pokój będzie można osiągnąć dopiero po zwycięstwie Ukrainy i odzyskaniu kontroli nad terytoriami kraju uznanymi przez prawo międzynarodowe.

Według I. Šimonytė ważne jest także dochodzenie międzynarodowej odpowiedzialności Rosji za zbrodnię agresji i zbrodnie wojenne oraz zadośćuczynienie za szkody wyrządzone Ukrainie. Jej zdaniem musimy w dalszym ciągu zaostrzać sankcje i dążyć do jak najskuteczniejszego wdrożenia już zastosowanych środków.

I. Šimonytė i A. Duda omówili także postęp wspólnych projektów infrastrukturalnych „Via Baltica” i „Rail Baltica”, a także proces synchronizacji państw bałtyckich z sieciami elektroenergetycznymi Europy kontynentalnej.

Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *