Antony Blinken, sekretarz stanu USA. Zdjęcie autorstwa Johna Edlesona (AP/Scanpix).
Antony Blinken, sekretarz stanu USA, powiedział w poniedziałek, że Pekin chce zająć wyspę Tajwan znacznie wcześniej, niż wcześniej sądzono.
Dodano drugą sekcję
Ostrzegł również, że Xi Jinping, prezydent Chin, zmierza w znacznie bardziej agresywnym kierunku.
Chiński prezydent ma zostać przywódcą najludniejszego kraju świata przez trzy pięcioletnie kadencje.
Wygłosić ważne przemówienie w niedzielę Kongres Komunistycznej Partii Chin cieszy się, że według niego chaos w Hongkongu się kończy, i potępia fakt, że Tajwan staje się autonomiczny, gdzie Chiny uznają go za część swojego terytorium i są gotowe kiedyś go podbić, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Nigdy nie zobowiążemy się do wyrzeczenia się użycia siły i zastrzegamy sobie możliwość podejmowania coraz bardziej niezbędnych środków – powiedział Xi Jinping. Jego ostatni komentarz został nagrodzony gromkimi brawami.
W ostatnich latach, pod przywództwem Xi Jinpinga, widzimy zupełnie inne Chiny, powiedział Blinken na forum na Uniwersytecie Stanforda. W wydarzeniu wzięła również udział Condoleezza Rice, była sekretarz stanu USA.
Jest bardziej represyjny w kraju, bardziej agresywny za granicą. A w wielu przypadkach jest to sprzeczne z naszymi interesami i naszymi wartościami – dodał sekretarz stanu USA.
Według A. Blinkena, Xi Jinping stworzył duży problem ze względu na zmianę nastawienia do samorządnego Tajwanu, którego Komunistyczna Partia Chin nigdy nie kontrolowała, mimo że twierdzi, że wyspa należy do Chin.
Dodał, że główną decyzję podjęły Chiny status quo jest już nie do zaakceptowania, a Pekin jest zdeterminowany, by dążyć do zjednoczenia znacznie szybciej, choć nie wskazuje konkretnej daty ani szczegółów.
Wysocy rangą urzędnicy wojskowi USA już podnieśli alarm, że Chiny rozszerzają swoje zdolności wojskowe do tego stopnia, że mogą wkrótce zaatakować Tajwan.
Chiny od dawna utrzymują, że dążą do pokojowego zjednoczenia z Tajwanem, ale zastrzegają sobie prawo do użycia siły militarnej, jeśli wyspa kiedykolwiek formalnie ogłosi niepodległość.
Teraz retoryka i działania wobec Tajwanu stały się bardziej wyraźne pod rządami Xi Jinpinga, który jest uważany za najbardziej autorytarnego przywódcę Chin od dziesięcioleci.
Chiński prezydent powiązał pasję Tajwanu z wielkim odmłodzeniem narodu chińskiego, a wcześniej powiedział, że pasji nie można opóźniać, a działań nie należy przekazywać z pokolenia na pokolenie.
W przemówieniu wygłoszonym na kongresie Komunistycznej Partii Chin w niedzielę powtórzył podobne zdania, że koła historii obracają się w kierunku zjednoczenia Chin i że zastrzegamy sobie prawo do podejmowania coraz bardziej niezbędnych środków.
wspólny interes
Chiny nie potępiły rosyjskiej inwazji na Ukrainę, obawiając się, że Pekin może spróbować zrobić coś podobnego do 23-milionowej populacji Tajwanu.
Stosunki między Waszyngtonem a Pekinem osiągnęły poziom niewidziany od kilku dziesięcioleci, a obie strony spierają się w kwestiach handlu, bezpieczeństwa i praw człowieka.
Stosunki USA z Chinami pozostają napięte pod rządami Donalda Trumpa i Joe Bidena.
Dlatego A. Blinken przekonuje, że największe gospodarki świata powinny być gotowe do współpracy dla wspólnego dobra.
Mówi, że świat zasadniczo oczekuje od dwóch supermocarstw współpracy w zakresie zmian klimatu, zdrowia na świecie i być może walki z handlem narkotykami.
Pekin musi po prostu reagować na sygnały z całego świata i być pozytywnym, a nie negatywnym graczem w rozwiązywaniu problemów, na których mu zależy, powiedział amerykański dyplomata.
Chiny zawiesiły współpracę ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie zmian klimatycznych i walki z handlem narkotykami w związku z sierpniową wizytą prezydent USA Nancy Pelosi na Tajwanie.
Również z powodu tej wizyty w Pekinie odbędą się największe ćwiczenia wojskowe wokół wyspy.
W odpowiedzi na wystąpienie pana Blinkena rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin oskarżył Waszyngton o zmianę stanowiska w sprawie Tajwanu, powołując się na takie przykłady jak wizyta Pelosi i inicjatywy pomocy wojskowej na Tajwanie.
Pokojowe rozwiązanie kwestii Tajwanu nie może współistnieć z tajwańskim separatyzmem, powiedział Wang Wenbin.
Oczekuje się, że Xi Jinping i pan Biden usiądą przy stole negocjacyjnym na spotkaniu G-20 na Bali w przyszłym miesiącu. To pierwsze spotkanie przywódców po objęciu przez Bidena urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”