Sejmowa komisja zbada inicjatywę chroniącą honor i godność lekarzy

Jeśli Sejm wyrazi na to zgodę, będzie można otrzymać grzywnę w wysokości od 50 do 300 euro za „zaatakowanie honoru i godności osoby świadczącej usługi publiczne, wyrażone pismem, słowem, gestem, zachowanie obelżywe, zuchwałe, prowokacyjne lub inne”.

Zmiany w Kodeksie dotyczyłyby nie tylko lekarzy, ale także przedstawicieli innych zawodów, m.in. nauczyciele, ratownicy medyczni, pracownicy socjalni.

Zdaniem przewodniczącej Sejmu V. Čmilytė-Nielsen, obecnie poniżenie honoru i godności osoby świadczącej usługi publiczne jest ogólnie kwalifikowane jako drobne naruszenie porządku publicznego, a osoba ta musi bronić swojego honoru i godności przed sądem zgodnie z procedurą cywilną.

„Oznacza to, że państwo odmawia ochrony prawnej osobom świadczącym usługi publiczne, bo same muszą iść do sądu w trybie cywilnym” – powiedział przewodniczący parlamentu. Według niej po przyjęciu proponowanych zmian w kodeksie pracownicy pełniący funkcje życiowe i ratujący życie będą lepiej chronieni przed stresem i zniewagami.

8 grudnia ubiegłego roku, po przedłożeniu, Sejm zatwierdził te poprawki do Kodeksu wykroczeń administracyjnych (ANK) zainicjowane przez przewodniczącą Sejmu V. Čmilytė-Nielsen. Po ich złożeniu poparło ich 74 posłów na Sejm, nikt nie był przeciw, 1 poseł wstrzymał się od głosu.

Jak już poinformowała ELTA, 16 maja po prezentacji Sejm zatwierdził poprawki do ustaw zgłoszone przez konserwatywną Jurgitę Sejonienė, członkinię sejmowej Komisji Zdrowia, które przewidują możliwość odmowy świadczenia usług medycznych agresywnym pacjentom, którzy poprzez nieodpowiednie i lekceważące zachowanie poniżają honor i godność lekarzy.

Jeśli Sejm wyrazi na to zgodę, lekarz może odmówić świadczenia lub przerwać świadczenie „pacjentowi, który narusza swoje obowiązki, zagraża zdrowiu lub życiu swojemu, specjalisty opieki zdrowotnej lub innych pacjentów albo uniemożliwia innym pacjentom korzystanie z usług opieki zdrowotnej na wysokim poziomie, albo uwłacza honorowi i godności specjalisty opieki zdrowotnej przez niewłaściwe i lekceważące zachowanie”. Przepisy te nie miałyby jednak zastosowania w przypadku udzielenia niezbędnej pomocy medycznej.

Seimas postanowił zwrócić się do rządu z wnioskiem w sprawie tych zmian w prawach pacjentów i odszkodowaniach za uszczerbek na zdrowiu i innych powiązanych ustawach. Parlamentarzyści zwrócili się także do Specjalnej Służby Śledczej (STT) o przeprowadzenie antykorupcyjnej oceny projektu.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *