Zmiany w ustawie mają na celu uhonorowanie większej liczby sponsorów, którzy zgodnie z obowiązującymi przepisami nie zaliczają się do kategorii mecenasów, ale wnoszą znaczący wkład w rozwój społeczeństwa, dobro państwa i umacnianie obywatelstwa. Celem jest również zachęcenie do większego zaangażowania społeczeństwa i biznesu w akcje sponsoringowe i filantropijne oraz uhonorowanie mecenasów.
Ustawa legalizuje nową kategorię mecenasów – mecenasów społeczności. Tytuł mecenasa społeczności zostanie nadany osobie fizycznej lub prawnej, której łączna kwota wsparcia dla sponsorowanego projektu w ciągu jednego roku wyniesie co najmniej 50 000 euro. Ustalono również, że nazwiska mecenasów gminy (oraz mecenasów narodowych i miejskich) wpisywane są do Księgi Mecenasów, którą wypełnia się i przechowuje w Muzeum Narodowym Pałacu Władców Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Tak jak poprzednio, imię mecenasa narodowego otrzyma osoba, która wsparła projekt mecenasa kwotą co najmniej 1 miliona rocznie. euro, nazwisko szefa gminy jest dla kogoś, kto przeznaczył co najmniej 150 tys. euro, jeśli w gminie mieszka do 25 000 osób. mieszkańców, aw dużych gminach lub gminach, na których terytorium znajduje się obszar mieszkalny mający status kurortu nadmorskiego, ponad 250 000. euro.
Do tej pory ustawa mecenatywna nie przewidywała czasu trwania nadania znaku mecenatu gminy, termin ten mógł być wybrany przez gminę. Zgodnie z nowym brzmieniem ustawy, w celu zwrócenia większej uwagi opinii publicznej na mecenasów i należytego ich uhonorowania, wszystkie rodzaje imprez patronackich zostały zgrupowane w jedną. Ustala się, że znaki patrona narodowego, mecenasa gminy i mecenasa gminy nadawane są nie później niż po roku od dnia nadania tych nazw. Uroczystość uhonorowania mecenasów zorganizuje Ministerstwo Kultury lub instytucja upoważniona przez Ministerstwo Kultury.
Ustawa została uzupełniona o zapis, że imię patrona może być nadane osobie więcej niż jeden raz za nowo przyznane wsparcie.
Nowa wersja ustawy uzupełnia listę obszarów, w których można realizować projekty sponsorowane. Poza opieką zdrowotną, kulturą i sztuką, dziedzictwem, nauką, opieką społeczną, sportem, edukacją, odnotowuje się również wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego.
W celu aktywniejszego angażowania społeczeństwa w procesy legislacyjne, Radzie Patronatu powierzane są dodatkowe funkcje: analizowanie procesów patronackich, bieżących problemów w tym zakresie, rozpatrywanie kwestii dotyczących konieczności przyjęcia aktów prawnych regulujących procesy mecenatu i wsparcia oraz doskonalenia istniejących aktów prawnych.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”