Seimas rozpoczął ratyfikację protokołów akcesyjnych Finlandii i Szwecji do NATO

W środę Sejm rozpoczął ratyfikację protokołów akcesyjnych Finlandii i Szwecji do traktatu NATO.

Po zgłoszeniu 104 posłów na Sejm głosowało za członkostwem Szwecji w Sojuszu, jeden był przeciw, a 113 posłów jednogłośnie głosowało za członkostwem Finlandii.

Prezydent Gitanas Nausėda, który przedłożył protokoły do ​​ratyfikacji, zwraca się do Sejmu o ich pilne rozpatrzenie. Ostateczne głosowanie zaplanowano na przyszły tydzień.

Wiceminister spraw zagranicznych Egidijus Meilunas, który przedłożył projekty do ratyfikacji protokołów, poinformował, że 9 z 30 członków NATO w pełni ratyfikowało protokoły, a proces rozpoczął się w dwóch innych krajach, Polsce i Holandii.

„Z 30 posłów dziewięciu w pełni ratyfikowało, dwóch Polska i Holandia, gdzie są parlamenty dwuizbowe, są w trakcie ratyfikacji, niższa izba ratyfikowała, a traktat trafił już do wyższej izby parlamentu. (…) Zostało 19, z tego, co słyszymy od innych partnerów, prace też trwają – powiedział wiceminister.

W odpowiedzi na pytania członków Seimasu dotyczące możliwych zakłóceń w ratyfikacji protokołów, ponieważ Turcja początkowo była przeciwna rozwojowi, E. Meilunas zauważył, że proces nie powinien się kończyć, ponieważ osiągnięto porozumienie z Ankarą.

Wreszcie, stając się członkami, ze swoimi siłami obrony powietrznej, morskiej i przybrzeżnej, Finlandia i Szwecja mogą odegrać bardzo ważną rolę odstraszającą w obronie państw bałtyckich.

„Naszym zdaniem nie widzimy w tej chwili takiego ryzyka, skoro wszyscy członkowie NATO podpisali protokoły akcesyjne 5 lipca, kwestie poruszone przez Turcję z Finlandią i Szwecją zostały uregulowane w trójstronnym memorandum, które ustala pewne zasady współpracy. w różnych sprawach, walki z terroryzmem, dostaw broni, tak, mamy nadzieję, że proces ratyfikacji przebiegnie sprawnie” – powiedział E. Meilūnas.

Po przedstawieniu projektów w środę po południu, Sejm będzie głosował po złożeniu, a komisje będą je dalej rozpatrywać.

Minister obrony narodowej Arvydas Anušauskas zauważa, że ​​przystąpienie Finlandii i Szwecji do Sojuszu zasadniczo zmieni sytuację na Morzu Bałtyckim.

„Wreszcie, po dołączeniu do swoich sił obrony powietrznej, morskiej i przybrzeżnej, Finlandia i Szwecja mogą bardzo znacząco służyć jako czynnik odstraszający w obronie krajów bałtyckich, gdyby Rosja podjęła agresywne działania lub groźby” – powiedział dziennikarzom A. Anušauskas. w Sejmie.

Premier Ingrida Šimonytė powiedziała, że ​​członkostwo obu wymienionych krajów w NATO wzmocni Sojusz.

„To bardzo ważne dla samej Finlandii i Szwecji, bo wzmacnia bezpieczeństwo obu krajów, ważne jest też dla nas, bo wokół Bałtyku jest krąg państw należących do NATO, z wyjątkiem Rosji, a to bardzo przyczynia się do bezpieczeństwa regionu i wzmocnienia NATO jako organizacji” – powiedział premier.

W środę zwołano nadzwyczajne posiedzenie Sejmu, aby podjąć decyzje w sprawie członkostwa Finlandii i Szwecji w Sojuszu. To potrwa tydzień.

Protokoły akcesyjne wejdą w życie, gdy wszystkie państwa członkowskie NATO powiadomią rząd Stanów Zjednoczonych o ich akceptacji.

Od tego momentu Sekretarz Generalny Sojuszu będzie wysyłać oficjalne zaproszenia rządom Finlandii i Szwecji do przystąpienia do organizacji w imieniu wszystkich członków NATO.

Finlandia i Szwecja staną się członkami NATO w dniu, w którym złożą swoje dokumenty członkowskie rządowi USA, wynika z dokumentu wyjaśniającego przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Finlandia i Szwecja wyraziły chęć przystąpienia do NATO po tym, jak Rosja najechała na Ukrainę w lutym.


Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *