Segalovičienė skrytykowała ministerstwo za wstrzymywanie zaproszeń do zakładania ośrodków zdrowia

„Dla wielu gmin powodem utworzenia ośrodków zdrowia były właśnie inwestycje unijne. W tym celu opublikowano nabór wniosków do 2024 r. na początku marca, na kwotę prawie 123 mln. Kwota dofinansowania w euro. Jednak przy na początku stycznia br. zawieszono nabór wniosków” – czytamy w komentarzu przesłanym Elcie doradca prezydenta.

„Władze miejskie nie mają obecnie informacji na temat przyczyn zawieszenia, kiedy zaproszenie zostanie wznowione i na jaki okres zostanie ono przedłużone po zawieszeniu. Należy zachować większą ostrożność przy planowaniu inwestycji w dziedzinie zdrowia” – krytykuje I. Segalovičienė.

Jej zdaniem takie wstrzymanie inwestycji jest niepokojące. Zdaniem I. Segalovičienė nabory do składania wniosków o dofinansowanie z UE należy jak najszybciej aktualizować.

„Takie działanie ministerstwa budzi obawy o terminowe i efektywne wykorzystanie wszystkich inwestycji UE w dziedzinie zdrowia” – stwierdził doradca prezydenta.

„System opieki zdrowotnej wymaga zmian, więc każdy miesiąc opóźnień w inwestycjach oznacza opóźnienie w poprawie zdrowia naszego społeczeństwa” – dodaje.

Zmniejszony zespół ministerialny również niepokoi prezydencję

Według I. Segalovičienė niepokojący jest także fakt, że ze składu Ministra Ochrony Zdrowia Arūnasa Dulkisa odeszło już trzech wiceministrów. Ma nadzieję, że problemy związane z zarządzaniem rozwiąże sam minister lub szefowa rządu Ingrida Šimonytė.

„W kierownictwie resortu nie ma obecnie dedykowanego menadżera ds. usług osobistej opieki zdrowotnej. Należy mieć nadzieję, że te problemy zarządcze rozwiąże sam minister lub szef rządu tak szybko, jak to możliwe i że sferą usług zdrowotnych rząd zajmie się z całych sił” – podkreślił pan poseł.

To nie pierwszy raz, kiedy SAM spotyka się z krytyką dotyczącą zawieszenia nawoływań do gmin w sprawie składania wniosków o utworzenie ośrodków zdrowia. Litewska Partia Socjaldemokratyczna (LSDP) zwróciła na to uwagę na początku stycznia.

Socjaldemokraci zażądali od Ministra Ochrony Zdrowia A. Dulkiosa publicznego oświadczenia w sprawie wstrzymania środków przewidzianych dla nowych ośrodków. Ze swojej strony doradca ministra Tomas Bagdon poinformował wówczas, że po stwierdzeniu nieścisłości w opisie wstrzymano nie finansowanie, ale zaproszenia do składania wniosków o środki.

W październiku SAM opublikował nabór wniosków o wsparcie Unii Europejskiej na utworzenie ośrodków zdrowia. Łączna kwota sfinansowana w ramach działania wynosi 122,5 mln. euro.

Dla regionu stołecznego zaplanowano 26,6 mln. Finansowanie w euro, dla pozostałej części Litwy – 95,9 mln euro. euro. Część finansowana ze środków wsparcia – do 100 proc.

Stwierdza się, że środki mogą być przeznaczone na modernizację infrastruktury podstawowej ambulatoryjnej opieki zdrowotnej i specjalistycznej ambulatoryjnej opieki zdrowotnej drugiego stopnia, ambulatoryjnej chirurgii, ambulatoryjnej chirurgii, stacjonarnych świadczeń dziennych i ratownictwa medycznego.

Ministerstwo przypomina, że ​​40 litewskich gmin zainicjowało tworzenie ośrodków zdrowia. Swoją działalność rozpoczęły dwa ośrodki zdrowia – w Radviliškach i Švenčionach.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *