Chociaż Estonia nigdy nie miała elektrowni jądrowej, jej północni sąsiedzi wydają się dziś myśleć o niej większość z trzech krajów bałtyckich.
Już w 2023 r. Parlament i estoński rząd powinny otrzymać raport grupy roboczej ds. energii jądrowej, który określi, czy energia jądrowa jest zgodna ze strategią energetyczną Estonii. Grupa powinna złożyć ten raport sześć miesięcy wcześniej niż planowano.
W oczekiwaniu na wspomniany raport nie brakuje innych wiadomości: prywatna firma „Fermi energia”, która bada możliwości rozwoju energetyki jądrowej w Estonii, podpisała memorandum o porozumieniu z amerykańską firmą „Nuscale Power” przy ul. koniec sierpnia.
Ta nazwa była słyszana w więcej niż jednym kraju europejskim. Małe reaktory modułowe małe reaktory modułoweSMR), które firma zamierza produkować, poinformowała w lutym br., że podpisała umowę z polską firmą KGHM, która rozpoczyna prace budowlane pierwsze SMR w kraju.
SMR to reaktory jądrowe o mocy do 300 MW. Stanowi to prawie jedną trzecią zdolności wytwarzania energii w porównaniu z tradycyjnymi reaktorami jądrowymi. Stosunkowo niska moc oznacza, że reaktory te są budowane szybciej i taniej niż reaktory konwencjonalne, a przynajmniej tak obiecują firmy, które je projektują.
Choć takie memoranda nie oznaczają, że reaktor jądrowy małej mocy kiedykolwiek pojawi się w Estonii, Estończycy podpisali również podobne rodzaje umów z innymi producentami technologii jądrowej na całym świecie – w 2019 r. list intencyjny został podpisany z Amerykanami i Japoński Hitachi GE oraz brytyjsko-kanadyjska firma Moltex Energy, które zamierzały w 2021 roku zbudować elektrownię atomową na Litwie. z brytyjskim Rolls-Roycem.
W kwietniu br. podpisana została kolejna umowa z kanadyjską firmą „Laurentis energy partners”, która świadczy usługi związane z wdrażaniem technologii SMR.
Podczas gdy kwestia energetyki jądrowej odżyła w litewskiej sferze publicznej głównie ze względu na astronomiczny wzrost cen energii elektrycznej spowodowany rosyjskim szantażem energetycznym, wzrost zainteresowania Estonii energetyczną energetyką jądrową dojrzewa od kilku lat.
Oferta specjalna
Wybierz metodę płatności
* Dodatkowe opłaty za usługi operatora są wliczone w przypadku płatności przez telefon. W międzyczasie płacenie kartą kredytową nic Cię nie kosztuje.
Subskrybuj
Już subskrybowane?
Zaloguj sie
lub zaloguj się przez
Wpisz swój numer telefonu komórkowego, a my wyślemy Ci kod
Wysłaliśmy kod na numer telefonu komórkowego. wprowadź to
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”