Sąsiedzi po przyjacielsku towarzyszyli Euro 2016: Polska – Litwa 0:0 | Sporty

Arvydas Novikovas, który tuż po rozpoczęciu meczu obsypał Polaków zimnym prysznicem, w 15. sekundzie znalazł się sam przed Łukaszem Fabiańskim, ale oddał strzał bezpośrednio w bramkarza.

Była to najniebezpieczniejsza szansa litewskiej drużyny narodowej w całym meczu. Nie można jednak zarzucić podopiecznym Edgarsa Jankauskasa nudnego meczu.

W pierwszej połowie ta sama A. Nowikowa wielokrotnie rozdzierała polską obronę lewą stroną i stworzyła kilka zapadających w pamięć epizodów. Polacy stworzyli sobie sytuacje na prawej stronie dzięki Jakubowi Błaszczykowskiemu, którego strzał w słupek na początku drugiej połowy był najlepszą okazją gospodarzy.

Reprezentacja Polski wyraźnie dominowała na boisku jedynie przez około 15 minut drugiej połowy, kiedy Kuba trafił w słupek, a Polacy na dłużej utrzymali się w siatce. Jednak nic bardziej imponującego nie można było stworzyć.

Koniec presji gospodarzy zbiegł się w czasie z drugą wielką szansą litewskiej drużyny narodowej, kiedy zdradziecki i mocny strzał Nerijus Valskis oddał z podbiegu, na co Arturas Borucs zareagował znakomicie.

P. Jakelios/Futbolo.TV foto/Najlepszy zawodnik meczu – Edvinas Girdvainis

Pod koniec meczu sędzia meczu zlitował się nad Edvinosem Girdvainisem, prawdopodobnie najlepszym zawodnikiem reprezentacji Litwy, gdy polski obrońca wpadł w pole karne. Sędzia widział nogi E. Girdvainis głównie blokował piłkę, ale nie można było się złościć na przeciwną decyzję.

W 82. minucie Arkadiusz Milikus trafił do siatki, ale faulował Sławomir Peszko.

Zdyscyplinowana i niezawodna obrona reprezentacji Litwy przez cały mecz grała niemal bezbłędnie. Choć błędów było kilka, Polacy ich nie wykorzystali. Naprawdę dobrze było przełamać standardowe sytuacje i kontrataki polskiej reprezentacji.

Był to drugi i ostatni mecz towarzyski Polski przed Euro 2016. Pierwszego maja przegrali u siebie z Holandią 1:2.

Przeciwnikami Polski na Euro 2016 będą reprezentacje Niemiec, Ukrainy i Irlandii Północnej.

Ostatni raz Polska i Litwa grały dokładnie dwa lata temu, w 2014 roku, 6 czerwca, kiedy to Polacy świętowali w Gdańsku zwycięstwo 2:1.

18:53

Pierwsza połowa: Polska – Litwa 0:0

Wyjściowy skład Litwy: E.Zubas, E.Vaitkūnas, E.Girdvainis, G.Freidgeimas, R.Baravykas, A.Žulpa, V.Slivka, M.Kuklys, A.Novikovas, F.Černychas, L.Spalvis.

19:02

Reprezentacja Polski rozpoczęła mecz bez R. Lewandowskiego, w roli głównego napastnika zagra A. Milikas.

19:05

1 minuta. CO za okazja! Litwini rozpoczęli mecz od piłki i w 15. sekundzie meczu niemal stuprocentowe szanse na zdobycie gola w polu karnym miał A. Novikovas, który trafił bezpośrednio w L. Fabiańskiego.

19:12

7 minut Po faulu Polaków w pobliżu pola karnego rzut wolny wykonała A. Novikova. E. Girdvainisowi nie udało się trafić głową, co mogło być bardzo niebezpieczne.

19:21

16 minut. Kolejny pamiętny epizod z udziałem litewskiej drużyny narodowej. A. Novikova pięknie przedarła się lewym skrzydłem, podała do V. Slivki, która wcięła się w pole karne, ale jej strzał trafił w obrońcę.

19:23

19 minut Polacy dotychczas wszystkie swoje ataki stworzyli na prawym skrzydle, gdzie grali J. Błaszczykowski i B. Kapustka. Litwini ze swojej strony tworzą wszystko dzięki lewej flance A. Nowikow,

19:28

24 minuty. Wielka polska okazja. K. Grosickis nie trafił w piłkę po bardzo niebezpiecznym podaniu ze skrzydła J. Błaszczykowskiego, piłkę wybili obrońcy.

19:29

25 minut Jeszcze jedna szansa. Napastnicy reprezentacji Litwy stworzyli dobrą kombinację, wyprowadzając szybki atak, ale L. Fabiańskis rzucił się do piłki przed A. Novikovą.

19:37

32 minuty. Po faulu A. Nowikowa nie udało się przenieść Litwinów w pole karne. Reprezentacja Litwy dłużej utrzymała się na polskiej stronie boiska.

19:38

33 minuty Niezła próba A. Nowikowa. W standardowej sytuacji Litwin nie wybrał podania, a bezpośredni strzał na bramkę, co zmyliło L. Fabiańskiego, ale nie udało się trafić w bramkę.

19:43

38 minut. Bardzo niebezpieczny polski atak. Po podaniu ze skrzydła Litwin obrońca kopnął piłkę poza pole karne, gdzie mocnym strzałem w stronę bramki oddał G. Krychowiaks, jednak strzał zablokował E. Girdvainis. Piłka trafiła obrońcę bezpośrednio w skroń, przez co mecz został na chwilę przerwany.

19:46

42 minuty. G. Krychowiaks wraz z F. Starzyńskim i A. Milikiem przeprowadzili kontratak trzy na dwóch, ale po chwili mocnym podaniem E. Zubas odzyskał piłkę.

19:50

45 minut Niewybaczalny błąd V. Śliwki prawie zakończył się golem. Kierując piłkę do bramkarza, pomocnik „zahaczył” ją w powietrzu, a K. Grosickis po strzale obok bramkarza omal nie dał gospodarzom prowadzenia.

19:55

Druga połowa: Polska – Litwa

20:10

Zmiany: Na bramce L. Fabiańskiego zastąpił A. Borucas, obrońca B. Salamon zastąpił K. Glika, a pomocnika K. Maczyńskiego zastąpił T. Jodłowiec.

S.Paulius zastąpił M.Kuklisa w reprezentacji Litwy.

20:11

49 minut. W miejsce F. Černycha na boisko wszedł N. Valskis.

20:15

54 minuty. Całkowicie spokojny futbol, ​​żadna z drużyn nie starała się zbytnio awansować.

20:17

55 minut Po faulu E. Vaitkūnasa, Polki w trakcie rzutu wolnego podały w pole karne, jednak próba kopnięcia przeleciała nad bramką.

20:18

57 minut. Po rzucie rożnym piłka odbiła się tuż pod stopami T. Jodłowca, jednak Polak, chyba sam się tego nie spodziewając, nie był w stanie strzelić do niemal pustej bramki.

20:21

59 minut. Ledwie! J. Błaszczykowski mocnym strzałem potrząsnął słupkiem bronionej przez E. Zuba.

20:21

60 minut ​W. Zamiast R. Baravykosa na boisku pojawił się Slavickas.

20:26

64 minuty. Prasa polskiej reprezentacji wywierała coraz większą presję na obronę Litwy. Goście byli przyciśnięti do własnej bramki i zazwyczaj tracili piłkę już w środku pola.

20:29

68 minut. Strajk! Mocny i podstępny strzał N. Valskisa zza pola karnego! Próbę zablokował jednak A. Borucas.

20:30

69 minut. W. Śliwkę, który kilka minut temu doznał wstrząśnienia mózgu, zastąpił D. Norvilu.

20:35

74 minuty. Kilkuminutowa próba przekroczenia przez Polaków granicy z Litwą zakończyła się dość niebezpiecznym, ale źle skierowanym strzałem w stronę bramki.

20:36

75 minut. J. Błaszczykowski zakończył mecz – zastąpił go A. Jędrzejczyk. K. Grosickiego zastąpił S. Peszko.

20:39

77 minut. Bardzo mocny rzut wolny A. Milika w róg bramki z około 24 metrów zablokował E. Zubo.

20:41

79 minut. G. Krychowiaks po faulu Litwina odepchnął D. Norvila. Sędzia pokazał obu drużynom żółte kartki.

20:45

82 minuty. Cel nie ma znaczenia. Polacy zorganizowali szybki atak dwa na dwóch, piłka po strzale A. Milika wylądowała w bramce, ale sędzia zauważył faul S. Peszko.

20:46

86 minut. G. Krychowiaka zastępuje P. Zielińskis. Jest bardziej ofensywnym pomocnikiem.

20:49

87 minut. Sędzia zlitował się nad E.Girdvainisem, widząc jego kontakt z piłką, a dopiero potem z nogą przeciwnika. Przez 11 lat kara nie została przyznana litewskiej bramce. Decyzja naprawdę mogła być odwrotna.

20:51

90 minut. W ostatnich minutach na boisku zastąpił A. Žulpę D. Kazlauskas.