SAM zaprasza wszystkie osoby i organizacje zainteresowane tą inicjatywą w 2022 roku. 29 września od 10:00 do 12:00 do przybycia do Muzeum MO (ul. Pylimo 17, Wilno), gdzie inicjatywa zostanie bardziej szczegółowo przedstawiona. Prosimy o ogłoszenie swojej wizyty TUTAJ.
„W życiu każdy z nas może zmierzyć się z różnymi problemami ze zdrowiem psychicznym, które mogą negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie – zwiększona wrażliwość, bezsenność, depresyjne myśli, poczucie beznadziejności. W takich chwilach bardzo ważne jest, aby wiedzieć, że nie jesteś sam , że inni, którzy zmagali się z trudnościami, doświadczali podobnych uczuć i emocji. Dlatego inicjatywa Ambasadorów Zdrowia Psychicznego otwiera możliwość spojrzenia na swoje problemy poprzez żywe doświadczenie i szczerość innych oraz odważenia się na ich rozwiązanie” – mówi Simona Bieliūnė, doradca Ministra Zdrowia.
Według niej doświadczenia podobnych inicjatyw podejmowanych w innych krajach pokazują, że dzielenie się doświadczeniami na temat doświadczanych trudności, Twoja sytuacja pomaga innym odkryć siebie, tworzy wspólnotę, bliskość, pomaga przetrwać. sam w takiej sytuacji i lepiej zrozum, jak możesz sobie pomóc lub do kogo się zwrócić o pomoc. Również mówienie o problemach ze zdrowiem psychicznym zmniejsza piętno zdrowia psychicznego, normalizuje ten temat, pokazuje się, że różne osoby borykają się z trudnościami – wieku, wykształcenia, statusu społecznego itp.
Planowane jest wykorzystanie Koordynatorów Ambasadorów Zdrowia Psychicznego do wspierania działań Ambasadorów Zdrowia Psychicznego. Po ukończeniu szkoleń finansowanych ze środków publicznych i zarządzaniu dedykowanym budżetem będą oni odpowiedzialni za szkolenie Ambasadorów Zdrowia Psychicznego, organizowanie różnych wydarzeń, podczas których Ambasadorowie dzielą się swoimi doświadczeniami z innymi, zapewniając niezbędne zasoby i inne potrzebne wsparcie. Do pełnienia funkcji ambasadorów koordynatorów zdrowia psychicznego zapraszamy przedstawicieli organizacji pozarządowych zrzeszających różne grupy społeczne, mających doświadczenie w prowadzeniu różnorodnych szkoleń i organizacji wydarzeń, które chcą przyczynić się do zmniejszenia stygmatyzacji zdrowia psychicznego.
Surowo zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a po uzyskaniu zgody konieczne jest podanie DELFI jako źródła.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”