Aby na własne oczy przekonać się, ilu Litwinów robi zakupy w Polsce i upewnić się, że naprawdę można zaoszczędzić robiąc zakupy u sąsiadów, były doradca premiera Sauliusa Skvernelisa, dziennikarz, a dziś jeden z Suwałkai odwiedził także najpopularniejszy wideobloger Skirmantas Malinauskas.
„Kiedy pracowałem w rządzie, na pewno słyszałem porównania między Litwą a Polską – zawsze przegrywamy, a teraz tracimy jeszcze więcej przez kurs złotego i ulgi w VAT wprowadzone przez naszych sąsiadów. Ale zastanawiam się, czy ludzie, którzy jechać tu dokładnie wszystko obliczyć i krytycznie ocenić…” – powiedział S. Malinauskas.
Przed wejściem do jednego z centrów handlowych Skirmantas przyznał, że był trochę sceptyczny i trochę nieufny wobec kupowania taniej w Polsce… Według niego, jeśli kupującym tutaj zależy nie tylko na tym, ile zapłacili za te same produkty, ale także na czasie wydali na zakupy, paliwo i koszt samochodu, okazałoby się zapewne, że ludzie nic nie zaoszczędzili, pisze w komunikacie prasowym dystrybuowanym przez LNK.
Po wydaniu prawie 45 euro i wyjściu z tylko jedną torbą Skirmantas nie mógł ukryć rozczarowania, gdy zobaczył wiele pustych półek w supermarkecie i ludzi tłoczących się wokół kas i kas.
W tym czasie ekspert finansowy Odeta Bložienė podzieliła się prostymi radami na temat programu „Od… Pięć lat temu, po odejściu z pracy eksperta finansowego w jednym z największych banków komercyjnych w kraju, Odeta przejęła zarządzanie restauracją „Jurgis ir Drakonas” założoną przez jej siostrę, męża słynnej prezenterki, osobowości telewizyjnej i autorka książek kucharskich Beata Nicholson. Dziś to sieć ośmiu restauracji. Dlatego warto posłuchać wskazówek Odety, jak zarządzać pieniędzmi i oszczędzać.
Tym, którzy rozważają rozpoczęcie oszczędzania, specjalista ds. finansów radzi najpierw obserwować swoje wydatki przez co najmniej miesiąc. „Każdy, kto przeprowadził szczegółową analizę, jest zaskoczony, ile pieniędzy wydał na niepotrzebne i bezużyteczne rzeczy. To prawda, że zdecydowana większość tego unika…” – powiedział Odeta.
Zdaniem Odety nie mniej ważne jest ustalenie priorytetów.
„Nie kupuję nowiutkich ubrań, nie zwracam uwagi na nowe mody, nawet moja sportowa odzież ma może 5 czy 10 lat. Nie kupuję też nowych rzeczy do domu, bo staram się żyć jak najmniej jak to możliwe i nie być przeładowanym rzeczami, a moje dzieci noszą ubrania dziecięce mojej siostry” – powiedziała O. Bložienė.
Na Litwie przeprowadzono niejedne badanie, które pokazało, że wielu z nas nie wie, jak obchodzić się z pieniędzmi. Według Odety odbija się to nie tylko w rocznym wzroście zadłużenia, ale także w tym, jak i gdzie Litwini wydają pieniądze.
„Nie uczy się o tym w szkołach ani w wielu rodzinach, ponieważ pieniądze, zwłaszcza gdy ich brakuje, są nieprzyjemnym i przygnębiającym tematem…”
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”