Zdjęcie IMAGO/Scanpix.
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oskarżył w czwartek Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) o stanie się dodatkiem do NATO i Unii Europejskiej.
OBWE została utworzona w celu zmniejszenia napięć między Wschodem a Zachodem podczas wojny.
Organizacja pomaga swoim członkom koordynować działania w kwestiach praw człowieka i kontroli zbrojeń, jednak zdaniem Moskwy OBWE w ostatnim czasie odeszła od swoich podstawowych zasad.
W czwartek S. Ławrow przybył do Skopje, gdzie bierze udział w spotkaniach organizowanych przez OBWE.
Na posiedzeniu OBWE S. Ławrow odczytał 15-minutowe przemówienie, w którym oskarżył Zachód, jak go nazywał, o tolerowanie neonazistowskiego reżimu w Kijowie z powodu wojny, która rozpoczęła się latem ubiegłego roku, kiedy Rosja najechała Ukrainę.
Jednym z wysuwanych przez Kreml uzasadnień inwazji rozpoczętej latem ubiegłego roku była chęć denazyfikacji Ukrainy. Kijów i jego zachodni sojusznicy postrzegają te argumenty jako przykrywkę dla niesprowokowanej agresji.
Samo istnienie Rosji i jej decydujący wkład w historię Ukrainy są negatywne – stwierdził S. Ławrow.
Jest wiele faktów. OBWE i jej odpowiednie instytucje milczą – dodał.
Przemawiając na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych OBWE w stolicy Macedonii Północnej, zarzucił także organizacji, że staje się dodatkiem do NATO i UE.
OBWE została zasadniczo przekształcona w dodatek do NATO i UE, powiedział Ławrow.
Załóżmy, że organizacja jest na skraju upadku. Powstaje proste pytanie: czy warto inwestować w jego regenerację? powiedział minister.
Po przemówieniu S. Ławrow został ostro skrytykowany przez uczestniczących w spotkaniu zachodnich ministrów.
Próby Rosji zrzucania winy na innych za swoje wybory są oczywiste, stwierdził minister spraw zagranicznych Danii Lars Lokke Rasmussen.
Macedonia, członek NATO, tymczasowo zakazała rosyjskim lotom, aby Ławrow mógł wziąć udział w spotkaniu.
Oficjalna rosyjska agencja informacyjna TASS podała, że minister wybrał na szczyt dłuższą trasę przez Turcję i Grecję po tym, jak Bułgaria zakazała jego samolotowi korzystania z przestrzeni powietrznej.
Greccy urzędnicy nie odpowiedzieli natychmiast na prośby o komentarz w sprawie sytuacji.
Ciągła krytyka Rosji podsyci spekulacje, że może ona całkowicie wycofać się z OBWE, przerywając nową linię kruchych więzi z Zachodem.
Ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy, Estonii, Łotwy i Litwy oświadczyli, że nie wezmą udziału w negocjacjach, do których zaproszony został także S. Ławrow ze względu na rozpoczętą przez Rosję wojnę na Ukrainie.
Polska ogłosiła także we wtorek, że zbojkotuje posiedzenie OBWE w Skopje w czwartek i piątek ze względu na S. Ławrowa.
OBWE z siedzibą w stolicy Austrii jest organizacją międzyrządową, której głównym celem jest promowanie bezpieczeństwa, stabilności i współpracy pomiędzy państwami członkowskimi.
Wysyła obserwatorów do różnych stref konfliktów, a także do wyborów na całym świecie. OBWE realizuje także programy mające na celu zwalczanie handlu ludźmi i zapewnienie wolności mediów.
Od początku wojny na Ukrainie OBWE boryka się z trudnościami, gdyż Moskwa blokuje wszystkie ważne decyzje wymagające konsensusu wśród jej członków.
Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w mediach publicznych oraz na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my powiadomimy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
Temat Środowisko biznesowe
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”