S. Jakeliūnas wstrzymał się od głosu, V. Uspaskich nie głosował, ponieważ PE stwierdził, że Rosja wspiera terroryzm

kolaż VŽ.

Po tym, jak w środę Parlament Europejski (PE) uznał Rosję za państwowego sponsora terroryzmu, były przewodniczący Partii Pracy Wiktoras Uspaskichs nie wziął udziału w głosowaniu, a „chłopski” delegat Stasys Jakeliūnas wstrzymał się od głosu.

Dziewięciu innych litewskich posłów do PE poparło tę decyzję PE.

S. Jakeliūnas powiedział na swoim koncie na Facebooku, że prezydent Rosji Władimir Putin i władze Kremla „są terrorystami i zbrodniarzami wojennymi”, ale podkreślił, że nie zgadza się, by wszyscy obywatele Rosji byli wymieniani jako zwolennicy terroryzmu.

„Urodziłem się na wygnaniu i wiem, że ludzie mogą stać się ofiarami i zakładnikami tyranów wbrew swojej woli. Dawno, dawno temu byli obywatele Rosji i innych krajów, którzy byli terroryzowani, zabijani i więzieni przez reżim stalinowski. Byli wśród nich moi rodzice Dlatego nie mogę bezwarunkowo utożsamiać rządu z państwem i jego obywatelami” – napisał polityk.

„Agresja i działania terrorystyczne Władimira Putina są skierowane nie tylko przeciwko obywatelom Ukrainy, ale także przeciwko obywatelom Rosji. Wstrzymałem się od głosowania nad rezolucją, która uznaje całe państwo rosyjskie, w tym jego obywateli walczących z reżimem kremlowskim, za wspieranie terroryzmu” – dodał.

W lutym, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę i PE głosował za Kijowem, wstrzymał się również S. Jakeliūnas. Związek Chłopów Litewskich i Zielonych, który wówczas proponował taką politykę, stwierdził, że dystansuje się od takiego stanowiska, które wyraził w imieniu własnym, a nie partii.

BNS nie mógł skontaktować się z W. Uspaskich. Portalowi LRT potwierdził, że nie brał udziału w głosowaniu, ale nie skomentował powodów.

„Dlaczego mam ci się tłumaczyć? Co, jestem w więzieniu? „, powiedział.

PE uznał Rosję za państwowego sponsora terroryzmu z powodu jej wojny na Ukrainie.

Decyzja PE jest symbolicznym krokiem politycznym bez żadnych konsekwencji prawnych, ale eurodeputowani wezwali 27 państw członkowskich Unii Europejskiej do pójścia w ich ślady.

Parlamenty Litwy, Łotwy, Estonii, Polski i Czech podjęły już uchwały o uznaniu Rosji za państwo terrorystyczne lub wspieraniu terroryzmu.


Zabrania się powielania informacji agencji prasowej BNS w publicznych narzędziach informacyjnych oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinias”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.