S. Gentvilas: rosnące użycie „czerwonego” oleju napędowego pokazuje, że tys

Simon Gentvilas, minister środowiska. Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).

Minister środowiska Simonas Gentvilas mówi, że przy rosnącym zużyciu paliwa do domowych pieców, tzw. czerwonego oleju napędowego, zostanie zaproponowany konsumentom środek zachęcający ich do przejścia na gaz palny.

Zdaniem S. Gentvila konsumpcja czerwonego oleju napędowego rośnie, ponieważ w przeciwieństwie do oleju napędowego czy przemysłowego oleju napędowego nie podlega on kwotom zakupu.

Obserwujemy umiarkowany wzrost czerwonego oleju napędowego, co być może mówi nam, jakiego rodzaju paliwa będziemy używać do innych celów, ponieważ nie powinno być takiej potrzeby (dużo BNS), a zielone rośliny nie zostały wybudowane ostatnim czasie, powiedział S. Gentvilas podczas dyskusji na temat podwyżki akcyzy na paliwa w Komisji Budżetu i Finansów Sejmu w poniedziałek.

Według niego kupujący będą zachęcani do przejścia na czerwony olej napędowy.

Spora liczba nabywców, a może więcej firm, ma już zainstalowane nagrzewnice gazowe w magazynach podłączonych do sieci gazowej, ale tam, gdzie nie ma gazu, zapewnimy wsparcie. Mieszkańcy korzystający z czerwonego oleju napędowego otrzymują pomoc na wymianę pieca grzewczego do 50 proc. dofinansowanej kwoty, a dla korzystających z pomocy społecznej nawet do 85 proc. kosztów nowej pompy czy bojlera – powiedział minister.

Zdaniem S. Gentvila wsparcie otrzymują także instytucje państwowe.

Tymczasem wieśniak Valius uolas mówi, że czerwony olej napędowy jest wyjątkowym środkiem grzewczym w miejscach, gdzie nie ma gazu z rur.

Co zrobić dla tych regionów? Czy państwo przyniesie im gaz, czy też pozwoli na wymianę kotłów grzewczych na olej napędowy. W Polsce robią to wszyscy, którzy noszą czerwone kury, w UE można zmienić buty, jak podaje V. uolas.

Jonas Sviderskis, dyrektor stowarzyszenia litewskich firm wydobywczych, zapewniał, że nie będzie ani jednego statku, który zamiast czerwonego oleju napędowego do ogrzewania będzie wykorzystywał gaz.

Jeśli jest rurociąg (gazu BNS), to w zasadzie jest niewykorzystany, bo gaz jest za drogi – powiedział J. Sviderskis.

Według przedstawiciela stowarzyszenia węgiel kamienny jest używany nie tylko przez kupców, ale także w wielu wiejskich szkołach, dlatego nalega on na ustalenie limitów na to paliwo, podobnie jak w przypadku oleju opałowego.

Ignas Hofmanas, przewodniczący litewskiej rady gminnej, spekulował, że w związku ze wzrostem ceny czerwonego paliwa ciężar może spaść na gminy, które będą musiały finansować budynki np. na cele publiczne. , szkoły, placówki medyczne obiektów, w których obecnie kończy się paliwo.

Vilija Augutaviien, szef zespołu ds. polityki klimatycznej w Ministerstwie Środowiska, poinformował, że Ministerstwo Energii zaplanowało dystrybucję 6 mln euro na wymianę kotłów olejowych, która rozpocznie się w maju, a całe ministerstwo przeznaczyło 37 mln na odszkodowania na wymianę czerwonego oleju napędowego na kotły gazowe. EUR.

Według niej Ministerstwo Środowiska też przeznaczy na to pieniądze, ale zdaniem V. Augutaviiensa, jeśli mieszkańcy, którzy są uzależnieni od czerwonego oleju napędowego, wiedzą wcześniej, że będzie to kosztować więcej, będą musieli wcześniej zmienić opał. .

W przypadku braku sygnału cenowego mieszkańcy nie są skłonni do zmiany kursu, a wtedy państwo własnymi działaniami nie osiągnie swojego celu – powiedziała.

Według niej Ministerstwo Środowiska przeznaczyło od 2014 r. 46 mln zł na wymianę kotłów w Programie Zmian Klimatu. EUR.

Zdaniem S. Gentvila czerwony olej napędowy jest coraz droższy, ponieważ jest już kilkakrotnie tańszy niż w sąsiednich regionach.

2 grosze za litr… I nie ma zachęty do zmiany (kocioł olejowy BNS), skoro są dotacje państwowe na zmiany – sprecyzował minister.

Według wiceminister finansów Rty Bilktyts 1000 litrów czerwonego oleju napędowego kosztuje w Polsce 48 euro, na Łotwie 60 euro, aw Estonii 372 euro.

W pakiecie reform podatkowych akcyza na olej napędowy do ogrzewania, zwany paliwem do domowych pieców, zostanie podwyższona początkowo do 140 euro, a następnie do 372 euro za 1000 litrów. obecnie wynosi 21,14 euro.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *