S. Gentvilas: Litwa może być bramą do ropy naftowej w Europie

Simon Gentvilas, Minister Środowiska. zdjęcie Władimira Iwanowa (V).

Litwa może być bramą dla wodoru do Europy, mówi minister środowiska Simonas Gentvilas.

Według ministra wodór to jedna z najbardziej obiecujących nowych technologii energetycznych. Jego szersze zastosowanie w energetyce, przemyśle i transporcie przyczyni się do procesu dekarbonizacji, a inwestycje w jego produkcję będą stymulować innowacje energetyczne – poinformowało ministerstwo środowiska.

Alkid wodorowy może być ręką, do której wszyscy sięgnęliśmy, aby osiągnąć przełom w walce ze zmianami klimatycznymi. Litwa jest gotowa wykorzystać swoją infrastrukturę wodorową do importu Europy. Pani Alis jest częścią korytarza dostaw wodoru wspieranego przez UE. Litewska infrastruktura portu morskiego w Kłajpedzie z terminalem importowym LNG i połączeniem gazociągu z Polską zapewni dostęp do największych importerów w Europie – powiedział S. Gentvilas podczas konferencji światowych liderów z Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP27) w Egipcie.

Podczas rozmów COP27, w imieniu prezydenta Gitana Nausdy, minister zaprosił kraje Afryki, Ameryki Południowej, Azji i Oceanii do współpracy w zakresie rozwoju produkcji, handlu i wykorzystania wodoru oleinowego.

S. Gentvilas zwrócił uwagę, że Litwa rozwija swoje krajowe zdolności do produkcji wodoru naftowego.

Litwa około 3 miliardów euro ileadia u naft i gazu, które są wykorzystywane do ogrzewania, transportu i produkcji. Duże państwa litewskie mogą wykorzystywać ropę i wodór w swoich procesach technologicznych, co uwolni je od importu gazu. Jest to bardzo rozległe pole, od pieca mieszkańców po produkcję oliwy – zaznaczył minister.

Według niego ważnym bodźcem do zmian jest również bezprecedensowy kryzys energetyczny spowodowany agresją Rosji na Ukrainę.

Ani manipulacja cenami energii, ani sankcje środowiskowe lub nuklearne nie powinny nas powstrzymać przed wspieraniem Ukrainy ani tworzeniem bardziej ekologicznej i zrównoważonej przyszłości. Jeśli naprawdę chcemy osiągnąć cel, jakim jest walka ze zmianami klimatycznymi, musimy wykorzystywać i rozwijać energię odnawialną. Nowe możliwości otwierają się nawet w obliczu kryzysu, mówi stanowisko krajowe.

Podczas konferencji COP26, która odbyła się rok temu, podkreślono, że najważniejsze jest zwiększenie wsparcia dla krajów rozwijających się w celu zwiększenia zdolności adaptacyjnych i ograniczenia wpływu zmian klimatycznych. Dlatego zaawansowanie negocjacji w sprawie realizacji długofalowego celu adaptacji do zmian klimatu, poprzez inicjowanie większej liczby działań adaptacyjnych, jest jednym z priorytetów COP27.

W latach 2011 i 2019 Litwa przeznaczyła 5,5 mln EUR na projekty łagodzenia zmiany klimatu w państwach trzecich. 1,32 mln euro w 2020 r. euro, a w 2021 r. 1,94 mln. EUR. Środki przeznaczone są na krajowy program dotyczący zmian klimatu.

Litwa przywiązuje największą wagę do projektów bilateralnych na polach partnerstwa Ryt.


Powielanie informacji z agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.