Rzeźbiarz A. Wołoszko i inne spojrzenie na świat

Słynna ukraińska artystka Anna Wołoszko przedstawia się mieszkańcom Kowna: w Galerii Park otwarto jej wystawę rzeźb „Metamorfozy”. Subtelna, przebojowa, ale jednocześnie łagodna ekspozycja, zaskakuje nie tylko profesjonalizmem, ale i bogactwem filozoficznych myśli.

Urodzona w Kijowie artystka mówi, że sztuką interesowała się od najmłodszych lat, a już w wieku czterech lat wiedziała, że ​​będzie rzeźbiarką. Po ukończeniu Republikańskiej Szkoły Artystycznej im. Tarasa Szewczenki A. Wołoszko kontynuowała studia na wydziale rzeźby Narodowej Akademii Sztuk Pięknych i Architektury. Od 1996 Prace artysty, który aktywnie uczestniczy w wystawach, znajdują się w kolekcjach prywatnych na Ukrainie, Litwie, USA, Włoszech, Rosji, Węgrzech, Polsce, Szwajcarii, Niemczech.

W pracach dostrzegany jest duch czasu, eksponowane są filozoficzne refleksje nad kruchością bytu i wewnętrzną siłą.

Na wystawie „Parko Galerija” można zobaczyć obiekty okrągłej rzeźby, w których rozwija się spojrzenie artysty na świat, bogaty w metafory. Prace A. Voloshko czerpie z klasyki, dzięki czemu rzeźby kameralne oddają ideę wieczności, harmonię szlachetnych materiałów i kompozycję w taki sposób, że synteza piękna i egzystencjalnych pytań jest zrozumiała dla każdego widza.

„Samotny myśliwy”. / Zdjęcie organizatorów.

Dzieła sztuki pytają, zaskakują metaforyczną ekspresją, podkreślają metamorfozy i temat istnienia życia. Każda z nich jest ważną zakodowaną myślą, a nawet politycznym przesłaniem. Staranność, dbałość o najdrobniejszy szczegół świadczy o stosunku autora do powstającej pracy – nie ma elementów nieistotnych, miejsc nieistotnych.

Rzeźby można oglądać ze wszystkich stron, poznając w ten sposób dzieło i pozwalając mu mówić różnymi językami. Każda z jego części może zostać ujawniona jako całość z kompozycją lub jako oddzielna jednostka niosąca unikalne informacje.

W pracach dostrzegany jest duch czasu, eksponowane są filozoficzne refleksje nad kruchością bytu i wewnętrzną siłą.

„Zdobywca nieba”./Zdjęcie organizatorów.

Niektóre prace mówią o walce, sile ducha i determinacji. „Samotna Łowczyni” nawiązuje do niezłomnego i potężnego ducha kobiety, wizualizowanej bogini łowów. Praca odzwierciedla klasyczną rzeźbę figuratywną, natomiast bliski stylowi „Krzyk” na pierwszy rzut oka przywodzi na myśl wizerunek potężnej kobiety, która potrafi być nieustraszoną obrończynią i atakującą – widz ma swobodę interpretacji. Choć sama autorka nie określa płci bohaterki dzieła, twierdząc, że każdy może znaleźć sens bliski sobie, zauważalny jest nie tylko wątek feministyczny, ale i fabuła mitycznych stworzeń. Łatwo rozpoznać alegorię Amazonek, a po bliższym przyjrzeniu się sylwetka konia i człowieka uwięzionych w dynamicznej rzeźbie zaczyna przypominać linię ciała centaura.

„Cena ewolucji”. / Zdjęcie organizatorów.

Filozoficzne spojrzenie daje się odczuć w książce „Cena ewolucji”. Praca o symbolicznym tytule przedstawia rybę, której ciało zbudowane jest z łusek zebranych na krymskim polu wojennym po aneksjach w 2014 roku. Autor pyta cicho: czy taka jest cena ewolucji?

Wrażliwe i głębokie podejście do świata pozwala sztuce dotykać serca i umysłu widza. Personifikacja to kolejny charakterystyczny aspekt twórczości A. Voloshko, który jest rzadko spotykany na Litwie. Wystawa pełna jest zwierzęcych postaci, które uosabiają ludzkie czynności: picie kawy, prowadzenie walki samurajów czy granie jazzu. To narzędzie stylistyczne nadaje wystawie zabawny charakter i egzotyczny wygląd pracy.

„Pyszny kąsek”. / Zdjęcie organizatorów.

Ekspozycja ma linię liryczną, nawiązanie do snów, znajomy motyw czułości, który mówi o spokojnym stanie człowieka. Wieloaspektowa i różnorodna koncepcja wystawy ujawnia profesjonalizm artysty, a metafory i odniesienia do metamorfoz każdego z nas – możliwości i aspiracji – pozwalają poznać sztukę rzeźbiarską w nowy sposób.


Co? Wystawa „Metamorfozy”.

Lub? W galerii parku.

Gdy? otwarte do 16 marca

Zdjęcie organizatorów.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *