Rząd USA w impasie finansowym, ukraińska rakieta w Polsce i inne ważne wieści

Zestawienie najważniejszych wiadomości ze świata i Litwy z 26 września.

W Polsce – rakieta z Ukrainy

We wtorek polscy eksperci potwierdzili, że w 2022 roku Ukraina wystrzeliła rakietę, która w listopadzie spadła na południe kraju i zabiła dwie osoby. Osoby posiadające informacje na temat śledztwa przekazały dziennikowi „Rzeczpospolita” i potwierdziły, że pocisk, który spadł we wsi Przewoduwo, to rakieta przeciwlotnicza S-300 5-W-55 wystrzelona z terytorium Ukrainy.

Scanpix

Polscy eksperci potwierdzili, że rakieta, która spadła na terytorium kraju w zeszłym roku, była rakietą ukraińską.

Wybuch rakiety na terytorium Polski, członka NATO, wzbudził obawy, że wojna na Ukrainie może przerodzić się w szerszy konflikt. Jednak wówczas Warszawa i Sojusz oświadczyły, że uważają, że jest to bezpański ukraiński pocisk.

Uchodźcy z Górskiego Karabachu przybywają do Armenii

Armenia podała, że ​​do kraju przybyło już ponad 13 000 osób z Górskiego Karabachu, separatystycznej enklawy zamieszkanej przez etnicznych Ormian. uchodźcy.

Scanpix

Setki uchodźców z Górskiego Karabachu zmierzają do Armenii.

Dziennikarze AFP obecni na miejscu poinformowali dziś, że z regionu, nad którym Azerbejdżan stara się przejąć pełną kontrolę, następuje stały przepływ migrantów w kierunku tzw. korytarza Lachin. przyciągane przez setki pojazdów.

Kongres USA znajduje się w impasie finansowym

Kontrolowana przez Republikanów Izba Reprezentantów nie przyjęła rutynowego ustawodawstwa ustalającego budżety departamentów na kolejny rok budżetowy rozpoczynający się w niedzielę. Radykalni Republikanie nie są w stanie zgromadzić wystarczającej liczby głosów, aby przyjąć nawet krótkoterminową ustawę o finansowaniu. Właśnie dlatego Stany Zjednoczone boją się obecnie vzamknięcie rządu.

Scanpix

Czołowym republikaninem w Kongresie jest Kevin McCarthy.

Przerwa w pracy zagroziłaby pensjom osób pracujących w obiektach finansowanych ze środków federalnych, takich jak parki narodowe i muzea. Impas finansowy nastąpił po tym, jak Republikanie z Izby Reprezentantów odmówili wsparcia wydatków rządowych na poziomie uzgodnionym wcześniej przez Bidena i spikera Kevina McCarthy’ego, czołowego republikanina w Kongresie. Nieporozumienia pojawiły się także w sprawie proszenia o dodatkowe wsparcie dla Ukrainy po tym, jak w zeszłym tygodniu prezydent Wołodymyr Zełenski udał się do Kongresu i wezwał do dostarczenia większej ilości broni do walki z armią kraju. Rosyjska inwazja.

Negocjacje Korei Południowej z Chinami i Japonią

We wtorek Korea Południowa odbyła nadzwyczajne spotkanie z wyższymi rangą dyplomatami z Japonii i Chin. Podczas spotkania dyplomaci omówili możliwości przyszłej współpracy Seulu, Tokio i Pekinu. Dyplomaci z Korei Południowej i Japonii starali się także bagatelizować obawy Pekinu dotyczące zacieśniania stosunków USA z Tokio i Seulem.

Scanpix

Wiceminister spraw zagranicznych Japonii Takehiro Funakoshi, minister spraw zagranicznych Korei Południowej Chung Byung-won i doradca ministra spraw zagranicznych Chin Nong Rong (po lewej).

W miarę wzrostu zagrożenia ze strony Korei Północnej wyposażonej w broń nuklearną prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol pracuje nad poprawą stosunków z wieloletnim sojusznikiem Waszyngtonem, a także ze Stanami Zjednoczonymi, będącym w pobliżu Japonii sojusznikiem. Ostatni raz takie spotkanie odbyło się w 2019 roku.

20 posłów to byli członkowie Partii Komunistycznej

We wtorek portal „15min” podał, że w Sejmie pracuje obecnie 20 byłych członków Partii Komunistycznej. Dział badawczy portalu odnalazł akta osobowe 12 obecnych parlamentarzystów wśród dokumentów Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego i Organizacji Komsomołu przechowywanych w archiwum specjalnym Litwy. Są to konserwatyści Kęstutis Masiulis, Algis Strelčiūnas, demokraci Vilija Targamadzė, Algirdas Stončaitis, Zigmantas Balčytis, chłopi Antanas Vinkus, Dainius Kepenis, Laima Nagienė, Rimantė Šalaševičiūtė, Algimantas Dumbrava, społeczny demokrata Liudas Jo naitis, „libertarianin „Artūras Żukauskas.

Josvydas Elinskas/ELTA

Sejm.

Pozostałą część składu tej partii wyłoniono w drodze rozmów z posłami Sejmu wybranymi według kryterium wieku lub doświadczenia zawodowego. Są to konserwatyści Antanas Cepononis i Kazys Starkevičius, socjaldemokraci Rasa Budbergytė, Vidmantas Kanopa i Algirdas Sysas, liberałowie Jonas Varkalys i Ričardas Juška, demokrata Algirdas Butkevičius.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *