Jak stwierdzono w projekcie uchwały rządu, celem reorganizacji instytucji jest rezygnacja z praw i obowiązków państwa realizowanych przez resort w tych instytucjach poprzez rezygnację z nietypowych funkcji resortu spraw wewnętrznych.
W ramach procesu reorganizacji proponuje się połączenie publicznej placówki „Pušynas” ze Szpitalem Republikańskim w Kłajpedzie, na który przeniesione zostałyby wszystkie prawa i obowiązki placówki oraz połączenie publicznej placówki „Dainava w Kownie Kliniki Litewskiego Uniwersytetu Nauk o Zdrowiu (LSMU), na które zostałyby przeniesione wszystkie prawa i obowiązki instytucji.
Planowane jest dalsze powierzenie nadzoru nad obiektami „Pušyno” i „Dainava” Ministerstwu Ochrony Zdrowia (SAM), które realizowałoby prawa i obowiązki państwa jako właściciela kłajpedzkiego szpitala Republikanów, który będzie funkcjonował po reorganizacji, aw przypadku Kowieńskich Klinik jako akcjonariusz.
Przypomnijmy, że reorganizacja placówek publicznych miałaby rozpocząć się 1 stycznia 2024 roku.
Jeżeli reorganizacja zostanie zatwierdzona, rehabilitacja medyczna i psychologiczna funkcjonariuszy ma być skoncentrowana w Centrum Medycznym MSWiA Oddział w Trokach, gdzie po zakończeniu prac rekonstrukcyjnych do końca br. usługi rehabilitacyjne do 2500 funkcjonariuszy. Jak stwierdzono w rządowej uchwale, zasadniczo odpowiada to aktualnej potrzebie odbudowy.
Podaje się, że w razie potrzeby centralne instytucje statutowe będą mogły organizować udzielanie świadczeń rehabilitacyjnych z przyznanych im środków budżetowych w innych zakładach opieki zdrowotnej udzielających świadczeń rehabilitacyjnych.
Należy zauważyć, że projekty reorganizacji były koordynowane bez uwag z ministerstwami finansów, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, a także z instytucjami „Pušyno” i „Dainava”. Także z Republikańskim Szpitalem w Kłajpedzie, Kowieńskimi Klinikami Szpitala LSMU i Litewskim Uniwersytetem Nauk o Zdrowiu, który nie przedłożył wniosków z projektów.
Dotychczas Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny „Pušynas” świadczy usługi osobistej opieki zdrowotnej dla pracowników systemu służby wewnętrznej oraz innych instytucji MSWiA i Ministerstwa, takie jak drugorzędne usługi rehabilitacji medycznej dla pacjentów hospitalizowanych z powodu urazów narządu ruchu, ginekologicznych, endokrynologicznych , układ nerkowy, układ krążenia, układ pokarmowy, choroby oczu.
Placówka świadczy również odpłatne usługi osobistej opieki zdrowotnej i inne usługi organizacji wypoczynku.
W tym czasie Gminny Ośrodek Szkolenia Pracowników „Dainava” świadczył usługi w zakresie indywidualnej opieki zdrowotnej, takie jak usługi pomocnicze rehabilitacji szpitalnej i opieki internistycznej, dla pracowników systemu służby wewnętrznej oraz innych pracowników ministerstwa i instytucji z nim powiązanych. Oprócz tych usług „Dainava” oferuje również usługi organizacji wypoczynku, edukacji dorosłych i szkoleń.
Dodaje się, że w latach 2019-2022 w Trockim Centrum Medycznym udzielono świadczeń rehabilitacyjnych łącznie 3216 pacjentom, w tym 3044 pracownikom (94%), w publicznej placówce „Dainava” – 13 996 pacjentów, w tym 1223 pracowników (8,7% ) oraz w publicznym zakładzie „Pušynas” – 9323 pacjentów, w tym 1378 urzędników (14,7%).
ELTA przypomina, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych po raz pierwszy publicznie ogłosiło odmowę pięciu podległych mu jednostek publicznych realizujących funkcje niecharakterystyczne dla resortu pod koniec 2021 r. Jak wówczas wskazywano, taka decyzja została podjęta z uwzględnieniem przedstawionych wniosków oraz w 2016 r. Rada ds. Konkurencji zgłosiła uwagi dotyczące wadliwych praktyk przy świadczeniu usług państwowych w wyjątkowych warunkach.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”