Żołnierze litewscy na późniejszym przejściu granicznym z Białorusią. Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).
We wtorek rząd postanowił zwrócić się do Sejmu o ogłoszenie stanu wyjątkowego na granicy rosyjsko-białoruskiej do 16 marca. zrozumiany.
Podobna decyzja podjęta we wrześniu wygasa 16 grudnia.
Gabinet Ministrów przychyla się do wniosku Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (MSW) o utrzymanie stanu wyjątkowego na granicy litewskiej wzdłuż granicy państwowej z Białorusią, z rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim oraz na przejściach granicznych poza terytorium Republiki Litewskiej granica litewska.
W projekcie, podobnie jak w obecnie obowiązującej uchwale Sejmu, proponuje się dalsze uniemożliwienie wpuszczenia rosyjskiego zamku na terytorium Litwy w przypadku niespełnienia kryterium rządu.
Zgodnie z umową między państwami bałtyckimi a Polską, od września mogą przekraczać granicę wyłącznie rosyjscy dyplomaci, dysydenci, pracownicy firm transferowych, obywatele UE, a także Rosjanie posiadający zezwolenie na pobyt lub długoterminową wizę krajową krajów engen zewnętrzną granicę Unii Europejskiej (UE).
Obywatele rosyjscy mogą nadal podróżować do iz obwodu kaliningradzkiego pociągami tranzytowymi przez Litwę.
Nie ma możliwości zastosowania takiego wymogu wobec Białorusinów.
Zgodnie z projektem pozostaną oni, podobnie jak Rosjanie, z wizą skonsolidowaną, czyli nie będą już przyjmowani do wydawania wiz za granicą, z wyjątkiem przypadków, gdy MSZ to negocjuje.
Proponuje się również pozostawienie zapisu polityki kryzysowej migrantów, zgodnie z którym cudzoziemcy zamierzający przekroczyć lub przekroczyć zewnętrzne granice UE w nieokreślonych miejscach nie mogą być wpuszczani. Przepisu i nie stosuje się do osób uciekających przed agresją wojskową i prześladowaniami.
Minister spraw wewnętrznych Agn Bilotait powiedział, że potrzebny jest nadzwyczajny stan wyjątkowy, aby przyzwyczaić się do obecnej i niestabilnej sytuacji geopolitycznej, która nadal stwarza warunki dla władz rosyjskich i białoruskich do przeprowadzania ataków hybrydowych i prowokacji o najbardziej ekstremalnym charakterze w pobliżu Litwa.
W odpowiedzi na to musimy zastosować niezbędne środki bezpieczeństwa, aby przeciwdziałać potencjalnym zagrożeniom. Wojna na Ukrainie nie była, nie jest i nie może stać się oczywistą codziennością, a gotowość instytucji państwowych do reagowania na ewentualne prowokacje musi być na najwyższym poziomie – powiedział A. Bilotait w komunikacie prasowym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. .
Ministerstwo zwraca uwagę, że każdego roku prawie 11 tys. nielegalnych migrantów nie jest wpuszczanych na Litwę, są oni dowożeni na granicę i kierowani na granicę z Litwą przez białoruskich urzędników. Zdarzają się też przypadki, gdy Białorusini świadomie niszczą płot graniczny.
Należy zauważyć, że polityka nielegalnej migracji prowadzona jest w regionie w sposób skoordynowany. Na Łotwie stan wyjątkowy został przedłużony do 2023 roku. 10 lutego W Polsce zakaz wjazdu na terytorium w pobliżu granicy państwowej obowiązuje obecnie do 31 grudnia – poinformowało ministerstwo w komunikacie.
Stan wyjątkowy został wprowadzony w całym kraju 24 lutego, kiedy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę i został już ogłoszony dwukrotnie.
We wrześniu jest to prosty, ale ograniczony reżim do stosowania na granicy z Rosją i Białorusią oraz na przejściach granicznych.
W listopadzie ubiegłego roku, w związku z falą nielegalnej imigracji, na granicy z Białorusią ogłoszono stan wyjątkowy. Trwało to do połowy stycznia.
Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”