Rząd Łotwy zatwierdził zamknięcie przejścia granicznego z Białorusią

W odpowiedzi na rosnącą presję ze strony nielegalnej imigracji z Białorusi rząd Łotwy podjął we wtorek decyzję o zamknięciu przejścia granicznego Silene na granicy z tym krajem.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych już wcześniej informowało, że w krótkim czasie liczba nielegalnych migrantów znacznie wzrosła.

Aby nie wywierać istotnego wpływu na ruch towarowy, a także pilne podróże związane z pracą, względami humanitarnymi lub działaniem siły wyższej, przejście graniczne Paternieki będzie nadal funkcjonować.

Zamknięcie przejścia granicznego Silene ułatwi realokację zasobów w kierunku naturalnej granicy.

„Jednocześnie szacuje się, że zmniejszenie liczby osób przekraczających granicę między Łotwą a Białorusią zmniejsza także ryzyko z tym związane. Należy zaznaczyć, że za dodatkowy czynnik ryzyka uważa się otwarte wsparcie Białorusi dla działań wojennych na Ukrainie i możliwy powód, dla którego Białoruś będzie nadal dążyć do destabilizacji sytuacji na granicy z Łotwą” – czytamy w opublikowanym wcześniej komunikacie MSW.

Obecnie istnieją dwa legalne przejścia graniczne drogowe i jedno kolejowe. Trzy przejścia graniczne pozostają zamknięte ze względu na nasilenie nielegalnych przepływów migracyjnych z Białorusi.

Minister spraw wewnętrznych Rihards Kozlovskis (Richard Kozlovskis) powiedział reporterom po posiedzeniu rządu, że po zamknięciu przejścia granicznego Silene około 50 funkcjonariuszy straży granicznej będzie mogło wykonywać zadania związane z ochroną granicy gdzie indziej.

Przejście graniczne Silene zostanie zamknięte po podpisaniu przez premier Evikę Silinę stosownej uchwały.

Do 10 lutego 2024 r. na kilku terytoriach graniczących z Białorusią wzmocniona zostanie ochrona granic. Mając na uwadze rosnące zagrożenie hybrydowe na granicy Łotwy i Białorusi, Państwowa Straż Graniczna zwiększyła liczebność funkcjonariuszy Straży Granicznej w celu wzmocnienia ochrony zewnętrznej granicy państwa.

Straż Graniczna zwróciła się także o dodatkowe wsparcie do Gwardii Narodowej i Policji Państwowej. Dodatkowo Estonia i Litwa wysłały pomoc do sąsiedniej Łotwy.

Dwa lata temu przez białoruską granicę do Polski, Łotwy i Litwy zaczęła napływać duża liczba migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, starających się o wjazd do Unii Europejskiej.

Władze obu krajów uważają, że podejmowane przez białoruski autorytarny przywódca reżim Aleksandra Łukaszenki próby wypychania migrantów przez granicę stanowią metodę wojny hybrydowej.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *