Rūta Gucu, dyrektor działu obsługi klienta biznesowego SEB banka.
sektora rolnego w 2022 roku wyniki są lepsze od oczekiwań – zmienione warunki i wzrost cen surowców zostały zniwelowane wzrostem cen zbóż i przemyślanymi decyzjami rolników. Rūta Gucu, dyrektor ds. obsługi klienta biznesowego w Banque SEB, opowiada o nożycach cen, możliwościach zaoszczędzenia pieniędzy poprzez zmianę źródeł finansowania oraz o sytuacji i perspektywach dla rolnictwa.
„Choć ubiegłoroczne zbiory były przeciętne, np. ceny zbóż były wysokie, co niejako zrekompensowało wzrost cen nawozów. Dzięki temu wielu naszym rolnikom udało się i sprostało wyzwaniom. Dlatego też mój pozytywność, którą podzielam jesienią, pozostaje do dziś, bo możemy to stwierdzić: rolnicy są elastyczni, potrafią przystosować się nie tylko do gwałtownych zmian pogody, ale także do warunków geopolitycznych i uzyskiwać doskonałe wyniki – mówi R. Gucu – Dlatego też w tym roku, kiedy wyzwań jest wiele – obniżki cen, pytania o inwestycje i wsparcie – możemy mieć nadzieję, że znów będziemy mieli powody do dumy z naszych rolników”.
Opieraj swoje decyzje na liczbach
Dyrektor obsługi klienta korporacyjnego w SEB banka wspomina, że w ubiegłym roku w okresie żniw szczególnie wysokie były ceny skupu zboża, podobnie jak ceny surowców energetycznych. Szczególnie dobre wyniki finansowe uzyskali rolnicy, którzy potrafili wykorzystać tę sytuację. Np. w zeszłym roku podczas żniw cena skupu pszenicy przekraczała 400 euro/t, a tej wiosny spadła do 240 euro/t.
„Niestety niektórzy jesienią nie sprzedawali zboża, bo spodziewali się dalszych podwyżek cen. Teraz już widać, że takie nadzieje się nie spełniły” – mówi specjalista ds. finansów.
Część rolników nie dość, że nie sprzedawała zboża po najwyższych cenach i nadal trzymała je w swoich magazynach, to jeszcze jesienią kupowała szczególnie drogie nawozy. Dziś rolnicy, którzy zarządzali ryzykiem i nie wpadli w cięcie cenowe, czują się lepiej.
Inteligentni rolnicy rozwiązują również problemy powodowane przez drogie nawozy na różne sposoby. Część z nich, w odpowiedzi na europejski zielony kurs, rozważa lub już stosuje nawozy organiczne i różne dodatki, które pozwalają ograniczyć stosowanie nawozów mineralnych i uprawiać bardziej ekologicznie. Specjalista ds. finansów radzi jednak, aby nie „przekompensować” zielonej stawki, tylko polegać na liczbach, na których opierają się decyzje.
Indywidualne oferty finansowania dla rolnika
„Mamy różnorodne produkty i zachęcamy naszych klientów do inwestowania w cyfryzację rolnictwa, nowoczesne technologie, takie jak monitoring pól dronami czy precyzyjne stosowanie nawozów i środków fitosanitarnych tylko tam i tylko w takim zakresie, w jakim jest to bezwzględnie konieczne. osiągnąć jak najlepszy wynik”. Kiedy nawozy i środki chemiczne są stosowane mądrze, gleba lubi ją znacznie bardziej, warstwa próchnicy jest chroniona, nie jest zubożona ”- mówi R. Gucu.
Podkreśla, że w rolnictwie nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, dlatego każdemu rolnikowi proponuje się indywidualne rozwiązania. Tylko w ten sposób można osiągnąć znaczące rezultaty poprzez współpracę.
Producenci nabiału również nie uniknęli ostatnio cenowej kolejki górskiej. Zdaniem dyrektora ds. obsługi klienta korporacyjnego w SEB Banku skrajności cenowe powinny dotyczyć całego łańcucha mlecznego, od producenta mleka do detalisty.
„Duże, nowoczesne gospodarstwa mleczarskie, które zainwestowały w najnowsze technologie i były w stanie pracować z maksymalną wydajnością, lepiej radziły sobie z wyzwaniami związanymi z cenami mleka”, mówi Gucu. – Swoją marżę mogliby utrzymać także producenci produktu finalnego, np. ci, którzy nie dodają mleka, tylko wytwarzają z niego ser pleśniowy. Ich dalekowzroczność w inwestowaniu w sprzęt do produkcji produktu końcowego również się opłaciła i pomogła nam całkiem nieźle przetrwać”.
Według niej zauważalna jest przepaść między gospodarstwami mlecznymi, które mają ponad 500 krów, a znacznie mniejszymi, które niestety „kręcą się w błędnym kole”. Aby przejść do bardziej zaawansowanego rolnictwa, małym gospodarstwom mogłaby pomóc spółdzielnia, jak to ma miejsce w sąsiedniej Polsce.
Inwestycje zwiększają wydajność gospodarstwa nawet 3-krotnie
R. Gucu mówi, że gospodarstwa rolne i hodowlane otrzymują taką samą uwagę ze strony banku.
„Wyniki pokazują, że dobrze przemyślane inwestycje realizowane przy naszym wsparciu finansowym zwiększają efektywność gospodarstw rolnych i hodowlanych nawet 2-3 krotnie w ciągu kilku lat. Można powiedzieć, że modernizacja gospodarstw rolnych jeszcze się nie rozpoczęła, ale osiągnął dojrzałość. A dziś otrzymujemy znaczące pomysły, które pomożemy wdrożyć, na przykład w celu zwiększenia dobrostanu zwierząt gospodarskich i produkcji mleka, zrównoważenia działań zgodnie z zielonym kursem Unii Europejskiej oraz ochrony gleby, rozwoju produkcji i wykorzystanie bionawozów i biogazu, aby osiągnąć zamknięty cykl produkcyjny”, wspomina o kreatywności dyrektora ds. większą liczbę zwierząt.
Jednak małe gospodarstwa mają również różne możliwości modernizacji, na przykład małe gospodarstwa mają tendencję do współpracy, łączenia działań i wdrażania rozwiązań odpowiednich dla wielu gospodarstw. W ten sposób osiąga się nie tylko większą stabilność, ale także łatwiej przyciąga inwestycje w modernizację działalności.
Zapraszamy do dyskusji na temat finansowania
Banque SEB oferuje rolnikom różne produkty finansowe, takie jak leasing, krótko- i długoterminowe finansowanie zakupu sprzętu lub gruntu, finansowanie kapitału obrotowego, limity kredytowe. Pytanie tylko, czy rolnik, który chce pożyczkę, jest w stanie ją obsłużyć, czyli spłacić zgodnie z ustalonymi warunkami.
„Moja rada dla tych, którzy chcą uzyskać wszystkie odpowiedzi na temat finansowania, to przyjdź i skonsultuj się ze swoim partnerem finansowym”, zaprasza przedstawiciel banku SEB. – Zawsze znajdujemy rozwiązanie, jeśli widzimy, że inwestycja przyczyni się do osiągnięcia wyznaczonych celów.”
Odrzuca rozpowszechniony pogląd, że przedstawiciele rolnictwa są oceniani bardzo surowo i mają trudności z uzyskaniem finansowania.
„W tej chwili mamy kampanię rolniczą, dużo komunikujemy się z rolnikami, zwłaszcza małymi, i widzimy, że rolnicy każdej wielkości, po otrzymaniu większej ilości informacji, mają odważniejsze plany współpracy z bankiem i udzielanego przez niego finansowania Rolnictwo – na więcej ponad 20 lat to nasz sektor strategiczny: mamy do czego porównywać, zgromadziliśmy wiele pozytywnych doświadczeń Wielu naszych partnerów przez lata współpracy przekształciło swoje małe gospodarstwa w duże gospodarstwa – przypomina R. Gucu „Radzę abyś zawsze kontaktował się ze swoim partnerem finansowym i informował go o swoich planach, abyśmy mogli wspólnie znaleźć rozwiązania.”
Obowiązki rolnika
Aby współpraca była jak najbardziej racjonalna, dyrektor Biura Obsługi Klienta Biznesowego SEB Banku radzi rolnikom przygotowanie pracy domowej przed zwróceniem się do partnera finansowego.
Na przykład, jeśli planowany jest zakup kombajnu zbożowego, rolnik powinien obliczyć, który agregat jest racjonalny dla obszaru, który uprawia, aby w pełni wykorzystać swoje możliwości i jak najefektywniej pracować na gospodarstwie, czy uzyskane środki wystarczą na pokrycie istniejących i nowych zobowiązań dzierżawnych, jaki będzie przepływ środków pieniężnych, czy wystarczy na obsługę kredytu i bieżące potrzeby gospodarstwa.
„Korzystając z finansowania bankowego, możesz dużo zaoszczędzić. Na przykład wielu rolników korzysta z kredytu kupieckiego od dostawców nawozów. Przy gwałtownie rosnących stopach procentowych opóźnienia w płatnościach mogą znacznie uszczuplić Twoje konto. Jest na to świetna alternatywa – kiedy dogadaj się z bankiem i zapłać za nawóz teraz, a nie po sezonie. Takie rozwiązanie może obniżyć koszty odsetek co najmniej 2-3 krotnie” – radzi ekspert finansowy.
Doradztwo, jak obniżyć koszty o 50 000 EUR
Oblicza, że gdyby zapłacono za nawóz teraz, zamiast korzystać z kredytu kupieckiego dostawcy nawozu po zbiorach, rolnik zaoszczędziłby do 50 000 euro dzięki samej tej decyzji. Kolejną zasadą, którą można się kierować, jest oszacowanie, ile kredytu można uzyskać, gdy średni kredyt bankowy na hektar wynosi około 1000 euro.
Przedstawiciel banku SEB R. Gucu wylicza, że ostatnio podwyższone stopy procentowe, czyli wzrost ceny pieniądza, mogą obniżyć średni zysk rolników nawet o 10%. Według niej rolnikom stosunkowo łatwo jest znieść taką podwyżkę, nie stanowi ona dużego ryzyka. Nawiasem mówiąc, ubezpieczenie odsetek nie jest popularne wśród rolników. Stopy procentowe są w większości stałe. Po wykonaniu tej czynności rolnicy zaplanowali swoje przepływy finansowe i obecnie żyją całkiem dobrze.
Bank stwierdza, że rośnie liczba rolników, którzy nie tylko myślą, ale też inwestują w zieloną energię – elektrownie słoneczne i wiatrowe. W ten sposób wykorzystuje się nieproduktywne grunty lub łączy się rolnictwo z energią. Dla tych rozwiązań dostępne jest również finansowanie bankowe.
„W zasadzie wszystko jest dość proste – kiedy rolnikowi się powiedzie, partnerowi finansowemu też się uda. Mamy nadzieję, że w przyszłości rolnikom nie zabraknie projektów i pomysłów, które jesteśmy gotowi pomóc w realizacji” – mówi dyrektor ds. klienta korporacyjnego obsługa w Banque SEB. – To obszar, który zawsze będzie potrzebny, wszak nie przestaniemy jeść.”
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinija”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”