Rusza strategicznie ważne połączenie gazowe między Litwą a Polską

Gazociąg w Polsce. Powiązane zdjęcie Janka Skarżyńskiego (AFP/Scanpix).

W niedzielę rozpocznie działalność jeden z najważniejszych litewskich projektów strategicznych ostatniej dekady, liczący ponad 500 km i kosztujący ok. 500 mln euro. Główny gazociąg (GIPL) między Litwą a Polską o wartości w euro.

Prezydent Gitanas Nausda napisał w piątek na Twitterze, że Litwa będzie dostarczać gaz do Polski nowym gazociągiem, do którego Rosja odcięła dostawy gazu tydzień temu.

Nasza odpowiedź na energię Kremla wymaga jeszcze większej jedności i współpracy. Litwa z niecierpliwością czeka na swój terminal LNG, który od maja zacznie zaopatrywać Polskę w gaz ziemny – poinformował szef firmy.

W maju polski koncern naftowo-gazowy PGNiG dostarczy pierwszą dostawę LNG do Polski nowym rurociągiem przez terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Kłajpedzie.

Minister energetyki Dainius Kreivys powiedział, że gazociąg da Litwie większą elastyczność w dostawach gazu i reagowaniu na zmiany cen w światowych rezerwach gazu, a ponadto otworzy więcej możliwości dla terminalu LNG w Kłajdzie, a w przyszłości będzie przystosowany do przesyłu oleistego wodoru.

Laura Ebekien, szef komunikacji w operatorze systemu przesyłowego gazu ziemnego Amber Grid, zapewniła BNS, że gazociąg jest gotowy do uruchomienia w niedzielę.

Rurociąg ukończony na Litwie na początku tego roku połączy rynki gazowe Litwy, Łotwy, Estonii i Finlandii z Unią Europejską. Jego łączna długość wynosi 508 km, z czego 165 km to budowa na Litwie i 343 km w Polsce.

Do 30 września, czyli po upływie dwóch lat, ciągła przepustowość gazociągu wyniesie 230 tys. metrów sześciennych na godzinę, czyli 2,6 GWh, co odpowiada 2 mld. metr sześcienny rocznie, czyli 22,5 TWh.

GIPL realizował projekt Amber Grid wspólnie z polskim operatorem gazowego systemu przesyłowego Gaz-System. Rury stalowe do gazociągu na Litwie u 26,4 mln. euro (bez VAT) i polskiej firmy Izostal, około 80 mln. Zbudowała go firma Alvora wraz z budową gazociągu Iauli.

W październiku 2015 r., kiedy Litwa, Polska i Komisja Europejska osiągnęły porozumienie w sprawie finansowania GIPL, ówczesny szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker nazwał to momentem historycznym. Według niego była to największa tego typu inwestycja w historii UE.

Wtedy prezydent Litwy Dalia Grybauskait powiedziała, że ​​jest to decydujący krok w tworzeniu silnej unii europejskiej.

Zgodnie z umową podpisaną przez Amber Grid i Gaz-System z Unijną Agencją Wykonawczą ds. Sieci i Innowacji (INEA) w 2015 roku, która została skorygowana na początku 2017 roku, na projekt przeznaczono do 295 mln euro. Pomoc unijna, 55 mln euro na prace budowlane na Litwie. euro, a dla Polski 240 mln. euro

Oficjalna ceremonia otwarcia rurociągu odbędzie się 5 maja.


Powielanie informacji z agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *