Dwa intensywne dni nowych teorii i praktyk
Wydarzenie rozpocznie się dwoma wykładami w Domu Kompozytorów (ul. A. Mickiewicza 29, Wilno). Jedną z nich przeczytają Victoria Ivanova, dyrektor ds. badań i rozwoju w Serpentine Art Galleries w Londynie, oraz Sofia Lemos, kurator w madryckiej Fundacji TBA21-Academy.
Dom kompozytorów nie został wybrany przypadkowo, to miejsce, które swoim klimatem przeniknie całe wydarzenie. Uważany za arcydzieło powojennej architektury modernistycznej, ten budynek, zaprojektowany przez architekta Vytautasa Edmundasa Čekanauskasa, łączy przestrzeń miejską, świadomość ekologiczną i ludzką skalę.
Podczas sympozjum zostanie postawione pytanie, w jaki sposób zaawansowane technologie – takie jak blockchain i zdecentralizowane organizacje autonomiczne (DAO) – mogą zmienić postrzeganie otoczenia i rekonfigurować działania instytucji artystycznych. Podczas kreatywnych warsztatów specjaliści szczegółowo przeanalizują przyszłe plany oparte na pojawiających się technologiach, kwestiach środowiskowych, nowych formach instytucjonalnych oraz na tym, jak te złożoności odnoszą się do idei zrównoważonego rozwoju w niestabilnej rzeczywistości geopolitycznej. Warsztaty poprowadzą Trust (Berlin) i Gallery Climate Coalition (Londyn), które fundamentalnie badają i przemyśleją na nowo modele działania instytucji artystycznych.
Rejestracja na warsztaty kreatywne znajduje się na stronie Ruperta, program sympozjum w opisie.
W Dniu Ziemi program artystyczny podyktowany jest zachodem słońca
Znaczący zbieg okoliczności – finałowe wydarzenia sympozjum odbędą się 22 kwietnia, kiedy świat obchodzi Dzień Ziemi. W tym dniu zespół Rupert i uczestnicy zaproszą słuchaczy do podzielenia się swoimi przemyśleniami lub obawami związanymi ze zrównoważonym rozwojem, do podsumowania idei skrystalizowanych podczas konferencji i warsztatów. Po zmroku rozpocznie się program artystyczny w Valakampiai (ul.
„Program artystyczny będzie się składał z trzech nowych performansów site-specific i trzech instalacji eksplorujących wyjątkowe przestrzenie Ruperta”. W jeden wieczór artyści wchodzący w interakcję z budynkiem i jego otoczeniem przywołają trzy starożytne duchy Valakampii – mistyczne, „queerowe” i przerażające technologiczne. Spacerując ścieżkami wśród zamglonych łąk i słuchając szumu kominów blockchain, „Uziemienie” przepowiada przyszłość z odbić w nieprzejrzystych kałużach” – program artystyczny przedstawia kurator alternatywnej edukacji i programów publicznych Ruperta, Tautvydas Urbelis.
Program artystyczny sympozjum będzie eksplorował fantastyczne przestrzenie przetrwania, w których utrzymujące się wspomnienia ekonomicznego niepokoju zostaną zastąpione fascynującymi opowieściami o pokrewieństwie. Odnosząc się do kreatywnych napięć między technologią, nauką i naturą, artyści wykorzystają i ulepszą istniejącą infrastrukturę i środowisko otaczające Ruperta. W takim przypadku twórcy wykorzystają naziemne, perskie zdecentralizowane cząstki i poprowadzą widzów przez ruchome światy.
Po programie empirycznym wieczoru dopełniony zostanie program sympozjum zorganizowanego przez Ruperta. Osoby pragnące poszerzyć swoją komunikację werbalną i niewerbalną będą mogły wziąć udział w ekskluzywnej imprezie grupowej „Isla to Isla”, która obchodzi swoją piątą rocznicę, która odbędzie się w klubowej „Galerii 1986”, którą doceniają m.in. życie nocne i wileńskie klubowicze.
Sympozjum powinno oferować nowe sposoby myślenia
Podczas sympozjum różne środki zostaną wykorzystane do znalezienia inspiracji i odpowiedzi pomiędzy wyzwaniami decentralizacji przestrzeni cyfrowych a tworzeniem sztuki szanującej środowisko. „Grounding” będzie dążyć do przezwyciężenia labiryntu kontrowersyjnych stanowisk ideologicznych, aby podkreślić, w jaki sposób instytucje artystyczne i artyści mogą współpracować na rzecz zrównoważonego rozwoju zarówno w przestrzeni cyfrowej, jak i poza nią. Zamiast szukać rozwiązań moralnych lub technologicznych, poszukiwane będą więzi zbiorowe.
To wydarzenie jest jak trampolina, z której każdy, jako jednostka lub organizacja, może przejrzeć i przemyśleć swoje sposoby pracy, szukać rozwiązań lub innych form dyskusji.
***
Współtwórcy: Victoria Ivanova (Serpentine Galleries), Sofia Lemos (TBA21-Acedemy), Lina Martin-Chan i Calum Bowden (Trust), Aoife Fannin (Gallery Climate Coalition), Jasper Griepink, HASHIA, Jenna Sutela, Barnett Cohen, Marissa Lee Benedict i David Rueter, Ngoc Nau.
Zespół naziemny: Viktorija Šiaulytė, Tautvydas Urbelis, Eglė Kliučinskaitė, Rugilė Miliukaitė, Karolina Augevičiūtė, Simona Šulnytė, Augustė Verikaitė, Eglė Pundzevičiūtė.
Sympozjum jest częścią wieloletniego międzynarodowego projektu „zrównoważona instytucja” realizowanego z partnerami E-WERK Luckenwalde (Niemcy) i LUMA Arles (Francja).
Projekt „zrównoważonej instytucji” jest finansowany przez Unię Europejską, Teltow-Fläming, Litewską Radę Kultury.
Opinie i poglądy wyrażone w niniejszym dokumencie są wyłącznie opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub innych organów finansujących. Ani Unia Europejska, ani instytucja finansująca nie mogą ponosić za to odpowiedzialności.
***
Program Sympozjum „Naziemne”:
konferencje,
18:00 – 20:00
Miejsce: Dom Kompozytorów (ul. A. Mickiewicza 29, Wilno)
Głośniki:
Wiktoria Iwanowa (galerie serpentyn)
Temat kursu: Praktyka w zakresie infrastruktury: Aktualizacja stanu na 2023 r
Sofia Lemos (TBA21 – Akademia)
Temat kursu: Praktyka regeneracyjna: mobilizacja, odnajdywanie ścieżki i nadawanie znaczenia
Program warsztatów kreatywnych
10:00 – 17:00
Lokalizacja: Rupert (ul. Vaidilutės 79, Wilno)
Na warsztatach kreatywnych będziemy szukać sposobów na zmianę naszej świadomości ekologicznej i unowocześnienie działalności instytucji artystycznych z wykorzystaniem zaawansowanych technologii.
Moderatorzy:
🔗 Zaufanie (Berlin): Lina Martin-Chan i Calum Bowden
🔗 Galeria Koalicji Klimatycznej (Londyn): Aoife Fannin
WAŻNY! W warsztacie może wziąć udział do 20 osób, więc jeśli udział w nim będzie dla Ciebie lub Twoich znajomych, kolegów z pracy odpowiedni i interesujący, organizatorzy proszą o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Warsztaty będą prowadzone w języku angielskim.
10:00 – 13:00
Projektowanie postkapitalistycznych hydr: wyrażanie ciał zbiorowych z ufnością
Warsztaty poprowadzą Lina Martin-Chan i Calum Bowden
14:00 – 17:00
W kierunku odpowiedzialności za środowisko: ocena wpływu i działania w sektorze kultury z Galerią Koalicja Klimatyczna (GCC)
Warsztat poprowadzi: Aoife Fannin
Dyskusja końcowa z uczestnikami sympozjum i programem artystycznym,
Lokalizacja: Rupert (Vaidilutės 79, Wilno)
Drzwi: 18:30
Rozpoczęcie dyskusji: 19:00
Początek programu artystycznego: 20:00
Artyści biorący udział:
Griepink Jasper
HACHIA
Jenna Sutela
Barnetta Cohena
Marissy Lee Benedict i Davida Ruetera
Ngoc Nau
Pełny program można znaleźć online na stronie Rupert na stronie.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”