W Europie słychać coraz więcej głosów wzywających do zniesienia aborcji. Zdjęcie EPA-Elta.
„Ruch antyaborcyjny stał się nowoczesny, profesjonalny i wysoce upolityczniony” – mówi Neil Datta, sekretarz generalny Europejskiego Forum Parlamentarnego ds. Ludności i Rozwoju.Po tym, jak Sąd Najwyższy USA zakazał aborcji na szczeblu federalnym 24 czerwca 2022 r. Według Date, zwolennicy podobnych zakazów w Europie stali się bardziej aktywni.
„W ciągu ostatnich dziesięciu lat próby zakazu aborcji były coraz częściej odnotowywane w Portugalii, Hiszpanii, Litwie, Słowacji, Austrii, Finlandii, Szwecji i Polsce” – powiedział. Ostatecznie ruch ten dotarł do Szwajcarii. aborcji w tym kraju, za ich zakaz, organizacje rzecznicze znajdują coraz bardziej interesujące sposoby przedstawiania swoich pomysłów opinii publicznej.
lobbyści polityczni
Na scenie politycznej organizacje opowiadające się za zakazem aborcji reprezentuje UDC. Jej zastępcy nieustannie wysuwają propozycje ograniczenia prawa kobiet do aborcji. Mimo wysiłków Szwajcarzy do tej pory odrzucali te pomysły.
Jednak politycy się nie poddają. Jeśli do 2023 r. 21 czerwca uzbierają 100 tys. podpisów obywateli, ww. kwestia zostanie rozstrzygnięta w referendum. Pierwszą inicjatywę zaproponował zastępca kantonu SVP Berno Andrea GeissbŽhler. Według niej należy ustanowić obowiązkowy „dzień refleksji” dla chcących dokonać aborcji, którego celem jest „ochrona kobiet przed pochopnymi i nieprzemyślanymi decyzjami”. Drugi – zastępca kantonalny Lucerny Iveta Estermann (Yvette Estermann). Według niej „aborcja powinna być zabroniona na takim etapie ciąży, kiedy dziecko, mimo że podłączone do aparatury medycznej, może już samodzielnie oddychać”.
Obaj deputowani podkreślają, że nie dążą do zakazu aborcji jako takiej, ale ich idee są bardzo zbliżone do tych publikowanych przez ruch „Pro Life”. A. Geisbiuler jest członkiem zarządu tego stowarzyszenia kategorycznie antyaborcyjnego. Organizacja ma tendencję do utożsamiania aborcji z morderstwem.
Poltikės nie ukrywa, że nie jest autorką wspomnianych inicjatyw. Na prośbę stowarzyszeń przedstawili do rozpatrzenia tylko przygotowane przez siebie projekty. Chociaż politycy nie chcieli wymieniać nazwisk stowarzyszeń, które o to wystąpiły, podpisy zebrane pod referendum należy przesłać do „Verein Mamma”, na czele której stoi przeciwnik aborcji Dominik MŽggler, który również należy do komitetów obu inicjatyw. że jej aspiracje są znacznie szersze niż ograniczenia wymienione w inicjatywach.
„Prędzej czy później ludzkość zrezygnuje z aborcji. Nie dlatego, że będą zakazane, ale dlatego, że ludzie zrozumieją, że aborcja jest sprzeczna z tym, co nazywamy „godnością człowieka” – powiedział swissinfo.ch – Aborcja nie jest przerywaniem ciąży. To morderstwo dziecka”.
Debaty na temat „komórek życia”
D. Miugler jest także założycielem fundacji charytatywnej „Pomoc Matkom i Dzieciom” (SHMK), która zajmuje się „oknami życia”, w których matki mogą zostawić swoje dzieci. Pierwsza tego typu skrzynka została otwarta w 2001 roku w Aussiedeln, w kantonie Szwajcarii. Obecnie SHMK obsługuje siedem z ośmiu „komórek życia” działających w kraju.
Fundacja nie tylko finansuje montaż tych skrzynek, ale także opiekuje się pozostawionymi tam dziećmi. Pomimo atrakcyjności pomysłu, spotyka się również z krytyką. w 2015 r. Komitet Praw Dziecka ONZ zalecił Szwajcarii zakaz ich używania, ponieważ narusza to prawo dzieci do poznania ich pochodzenia. Inne organizacje również mają skargi. Według nich praktyka ta zagraża życiu kobiet i dzieci.
„Ideologia stojąca za tym wszystkim wydaje się być walką o życie: najważniejsze jest to, że rodzi się dziecko. Ale jednocześnie łamane są prawa matek” – powiedziała Barbara Berger, szefowa organizacji „Swiss Sexual Zdrowie”. Jako alternatywę proponuje rozszerzenie praktyki „dostaw poufnych” stosowanej już w 18 kantonach. W tym przypadku kobieta rodzi pod pseudonimem. To nie tylko zapewnia jej poufność, ale także zapewnia niezbędną pomoc medyczną i ochronę praw zarówno jej, jak i dziecka.
SHMK jest również pozycjonowana jako ośrodek wsparcia dla matek w trudnej sytuacji po porodzie. Na swojej stronie internetowej fundacja publikuje informacje na temat problemów fizycznych i psychicznych, z jakimi borykają się kobiety po aborcji, mimo że aborcja jest jedną z najczęstszych operacji chirurgicznych w Szwajcarii.
Zniżki na usługi medyczne
W Szwajcarii istnieją organizacje oferujące różne świadczenia na usługi medyczne kobietom, które zdecydowały się na poród. Pro Life, założona w 1989 roku i zrzeszająca ponad 70 000 członków, robi to samo i ściśle współpracuje z agencją ubezpieczeniową Helsana. Ten ostatni oferuje zniżki na ubezpieczenie zdrowotne osobom, które podpisały Kartę Zwolnienia z Aborcji. To prawda, że dokument ten nie ma mocy prawnej, ponieważ wszystkie koszty związane z aborcją są już pokrywane z obowiązkowych składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Sama Helsana zaprzecza jakiejkolwiek bliskiej współpracy z Pro Life. Według agencji podpisali po prostu układ zbiorowy, choć i ta praktyka jest krytykowana.
Stosunki międzynarodowe
Przeciwnicy aborcji w Szwajcarii nie są sami. „Są częścią dużej, dobrze zorganizowanej międzynarodowej sieci, która walczy nie tylko przeciwko aborcji, ale także przeciwko edukacji seksualnej dzieci w szkołach” – podkreślił B. Beger. Według niej, gdy tylko w parlamencie pojawią się odpowiednie inicjatywy, zawsze popierają je te same, najczęściej tezami zapożyczonymi od podobnych organizacji zagranicznych. Tę samą opinię podziela N. Data. Według niego ruch ten został wzmocniony w Europie w 2013 roku w odpowiedzi na małżeństwa homoseksualne zalegalizowane we Francji. i Wielkiej Brytanii.
„Od 2009 do 2018 roku fundusze na takie ruchy w Europie wzrosły czterokrotnie, osiągając 700 milionów dolarów” – powiedział N.Data.Organizacje są wspierane przez organizacje pozarządowe, fundacje, wspólnoty religijne i partie polityczne.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”