Rozpoczęły się bezprecedensowe wydarzenia. W końcu zdecydowano. Co robi Polska :: Wojna :: www.technologijos.lt

8 lipca Ukraina podpisała z Polską porozumienie o bezpieczeństwie. Stało się to podczas wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie.

Tekst dokumentu został opublikowany na stronie internetowej głowy państwa.

Przewiduje, że w 2024 r. Polska przekaże Ukrainie kilka programów pomocy wojskowej i zobowiązuje się do dalszego wspierania Ukrainy przez 10-letni okres obowiązywania umowy.

Polska rozważy także przeniesienie na Ukrainę co najmniej jednej dodatkowej eskadry myśliwców MiG-29.

Warto zaznaczyć, że dokument po raz pierwszy spośród podpisanych już dwustronnych umów o bezpieczeństwie przewiduje możliwość przechwytywania w ukraińskiej przestrzeni powietrznej rakiet i dronów wystrzelonych w kierunku Polski.

„Strony są zgodne co do konieczności kontynuowania dialogu dwustronnego oraz dialogu z innymi partnerami, którego celem jest zbadanie wykonalności i możliwości ewentualnego przechwytywania rakiet i dronów wystrzelonych w kierunku terytorium Polski w przestrzeni powietrznej Ukrainy, zgodnie z niezbędnymi procedury uzgodnione przez uczestniczące państwa i organizacje” – zapisane w tekście dokumentu.

W porozumieniu o bezpieczeństwie mowa jest także o utworzeniu „Legionu Ukrainy” – szkolenia kadr sił bezpieczeństwa i obrony Ukrainy na terytorium Polski, do których będą mogli przyłączać się obywatele Ukrainy czasowo przebywający w Polsce i w innych krajach.

Ponadto umowa przewiduje zbadanie lokalizacji polskich firm obronnych na Ukrainie. Zbadane zostaną także inne możliwości wspólnej produkcji broni.

Polska będzie także kontynuować prace centrum logistycznego POLLOGHUB, aby zapewnić efektywne zaopatrzenie sił zbrojnych w broń i sprzęt.

Zgodnie z umową należy wzmocnić współpracę na polu pozamilitarnym, głównie w obszarach wywiadu, cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa morskiego i informacyjnego oraz ochrony infrastruktury krytycznej.

Warto zauważyć, że od początku zakrojonej na szeroką skalę rosyjskiej inwazji w 2022 roku Polska zapewniła Ukrainie 44 programy pomocy wojskowej obejmujące różną broń i amunicję o wartości ponad 4 miliardów euro.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *