Rozpoczęcie rejestracji artystów na Street Music Day 2023

Motto tegorocznej imprezy to „Między nami wszystko brzmi”. Organizatorzy festiwalu twierdzą, że taki temat został wybrany nie bez powodu i polega na łączeniu się ze sobą, słyszeniu, czuciu, byciu w „rytmie” i zabawnym poszukiwaniu tego dźwięku. Aby to uczucie przenieść na wszystkich uczestników imprezy, przewidziano specjalne miejsca do muzycznych improwizacji, gdzie mogą zagrać nie tylko muzycy, którzy przynieśli swoje instrumenty, ale także uczestnicy wydarzenia – publiczność.

Według organizatora imprezy, Viktorijasa Mamontovaitė, w tym roku festiwal zaprosi do spróbowania muzyki tych, którzy na co dzień wolą być słuchaczami.

„Dzień Muzyki Ulicznej ogłasza, że ​​w festiwalu może wziąć udział każdy, niezależnie od tego, czy jest początkującym, czy profesjonalistą. Dlatego w tym roku chcemy, aby obchody miały bardziej interaktywny charakter, angażowały gości i mieszkańców w muzyczne działania i występy. „Between Us Everything” Rings” jest dokładnie tym, o co w tym wszystkim chodzi: połączeniem między muzykiem a słuchaczem, między człowiekiem a instrumentem. Wypróbowany na ulicy stanie się uczestnikiem w przyszłym roku. Muzyka uliczna zaciera wiele granic. To idealny sposób na wyrażenie siebie i często pierwszy krok do kariery zawodowej” – powiedziała V. Mamontovaitė.

Autorką plakatu 17. Dnia Muzyki Ulicznej jest słynna litewska ilustratorka Lina Vyšniauskaitė – Disciplina, której wybitnie zaprojektowane prace cieszą się uznaniem wielu miłośników muzyki, designu i literatury.

„Grafika stworzona na Street Music Day jest interpretacją „dźwięku” – zawiera w sobie połączenie figlarności, polotu i lekkości. Wyobrażam sobie, że muzyk doświadcza takich uczuć podczas wykonywania swojego ulubionego utworu, a słuchacz odczuwa takie doznania, gdy słyszy, ” skomentowała autorka ilustracji, ilustratorka Lina Vyšniauskaitė – Disciplina.

20 maja do wyjścia na ulice i muzykowania zaproszeni są wszyscy – młodzi, starzy, dzieci, przedstawiciele różnych płci i ras, amatorzy i profesjonaliści, niezależnie od tego, czy grają muzykę rockową, popową czy tradycyjną. Wykonawcy mogą już teraz rejestrować czas i miejsce swoich występów – na stronie internetowej www.gmd.lt.

Wieloletni przyjaciele Dnia Muzyki Ulicznej, nie przegapcie okazji, by wziąć udział w jednym z największych festiwali muzycznych na Litwie. LRT – główny sponsor komunikacyjny imprezy, obiecuje transmisję na żywo LRT OPUS z Wilna i integrację w innych regionach Litwy, a sieć kawiarni „Caffeine” tradycyjnie stanie się punktami informacyjnymi imprezy i zaskoczy gości z całej Litwy z kawą tygodnia specjalnie dedykowaną GMD.

Nie sposób sobie wyobrazić GMD odbywającego się w Wilnie bez tradycyjnego „Drum2gether” – masowej improwizacji na bębnach, która łączy muzyków i widzów w zapierającym dech rytmicznym szaleństwie wieńczącym Dzień Muzyki Ulicznej. Każdy, kto przyjdzie, może dołączyć do Drum2gether, klaszcząc, śpiewając, grzechotając, tańcząc lub przynosząc własne bębny.

Dzień Muzyki Ulicznej rozpoczął się w 2007 roku z inicjatywy Andriasa Mamontowa, który wysłał e-mailem zaproszenia do swoich przyjaciół na wyjście i zabawę na ulicach stolicy. Od tego czasu dzień ten stał się ważną tradycją nie tylko na Litwie, ale rozprzestrzenił się także na inne kraje. Od 15 lat Street Music Day jest niezależnie organizowany przez Norwegię, Belgię, Ukrainę, Rosję, Łotwę, Białoruś, Holandię, Gruzję, Armenię, Islandię i Irlandię.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *