Jak zwykle w tworzeniu programu festiwalu, który obejmuje ponad 360 bezpłatnych wydarzeń, pomagały uniwersytety, uczelnie wyższe i firmy high-tech z naszego kraju.
Po raz pierwszy festiwal dotrze także do naszych sąsiadów. Prelegenci będą rozmawiać z pasjonatami nauki w Polsce i na Łotwie. Wykłady festiwalowe prowadzone są nie tylko w języku litewskim, ale także ukraińskim i angielskim. Wydarzenia z roku na rok stają się coraz bardziej interaktywne, dzięki czemu można poczuć prawdziwy smak nauki, zrozumieć, jak myślą, planują i przeprowadzają badacze z różnych dziedzin. To świetna okazja, aby odwiedzić najnowocześniejsze laboratoria, zobaczyć superkomputery, sprzęt do inżynierii tkankowej i nie tylko.
Wilno obchodzi 700-lecie. Dlatego podczas festiwalowych wydarzeń ujawnionych zostanie kilka historycznych tajemnic: dowiecie się, gdzie urodziła się Lizdeika Krągła i kto kilka wieków temu uratował wileńskie dziewczęta przed tajemniczym bazyliszkiem. W Muzeum Zoologicznym Uniwersytetu Wileńskiego spotkasz zwierzęta, które już zaginęły.
Niektóre nowe technologie, postępy w sztucznej inteligencji już teraz bardzo szybko zmieniają nasze życie. Niedawno IBM ogłosił, że kilka tysięcy jego pracowników zostanie zastąpionych przez systemy sztucznej inteligencji. Tym samym podczas festiwalu będzie można przetestować te technologie i usłyszeć o trendach, aby lepiej przygotować się do zmian. Na przykład w Vilnius College stworzysz chatboty, nauczysz się programować, chronić swoją elektroniczną tożsamość i dowiesz się, dlaczego elektronika powinna być piękna.
Na festiwalu zdobędziesz różnorodną wiedzę. Zbudujesz turbiny wiatrowe i wejdziesz w interakcję z superkomputerem. Spojrzysz na kwiaty oczami chemika. Specjaliści VU nauczą Cię, jak unikać technostresu w pracy, a neuronaukowcy wyjaśnią, co „zjada” nasz mózg. Weźmiesz udział w matematycznej burzy mózgów i odwiedzisz nową ekspozycję Muzeum Energii i Techniki – salę transformacji. Wycieczki do Muzeum Geologicznego VU zadziwią Cię różnorodnością skał ziemskich. Dowiesz się o inżynierii laserowej i materiałach biomimetycznych. Dowiesz się, jak rozwijać kurczące się mięśnie serca. O dezinformacji i zbliżającym się szczycie NATO na Litwie porozmawiają żołnierze NATO i eksperci z niezależnego centrum badań nad dezinformacją i propagandą Debunk.org.
Ponieważ wynalazki i innowacje naukowe są nierozerwalnie związane z kreatywnością, warto rozwijać swoją kreatywność w różnych dziedzinach. Korzystając z metodologii Creative Platform opracowanej przez naukowców z Uniwersytetu Aalborg w Danii, wygenerujesz nowe pomysły biznesowe. Przekonasz się, że sztuka powstaje nawet w laboratoriach biologii molekularnej. W programie festiwalu znalazły się warsztaty teatru kreatywnego Kolegium Wileńskiego oraz wykład na temat zasad zrównoważonej mody.
Kowno 2 września. Uniwersytet Techniczny w Kownie (KTU) zaprosi Cię na swój dzień na festiwalu. Praktyczna praca w laboratorium, kursy i pokazy na różnych wydziałach. Specjaliści KTU pomogą Ci wybrać spośród kilku kierunków studiów, które lubisz i unikną błędów przy podejmowaniu decyzji, które zadecydują o Twojej karierze i przyszłości. Zobaczysz, jak rzeczywistość rozszerzona zmienia rozumienie rzeczywistości. Odkryjesz horyzonty kultury i komunikacji między narodami, które otworzyły najnowsze media. Uciekniesz z wirtualnego matematycznego pokoju ewakuacyjnego, rozszyfrowując wiadomość wysłaną przez ducha napisaną matematycznym językiem.
Na VDU dowiesz się, jak sztuczna inteligencja rozpoznaje oszustwa finansowe, aw kowieńskim Ogrodzie Botanicznym VDU dowiesz się, jakie przyprawy i zioła uprawiano i czym nasi przodkowie przyprawiali potrawy w litewskich majątkach ziemskich. Na Litewskim Uniwersytecie Nauk o Zdrowiu dowiesz się, jak poprawić opiekę nad chorymi na raka, stosując metody sztucznej inteligencji. W Kaunas College usłyszysz o gatunku karykatury, który jest nie tylko zjawiskiem artystycznym, ale także sposobem rozpowszechniania informacji; o najważniejszych prawidłowościach skutecznej komunikacji oraz o tym, jak zostać pokochanym. Zaburzenia odżywiania to grupa śmiertelnych chorób psychicznych, ustępująca pod względem śmiertelności jedynie uzależnieniu od opiatów. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać rodzaje zaburzeń odżywiania. W Kownie w Wyższej Szkole Leśnictwa i Inżynierii Środowiska dowiesz się, jakie lecznicze, jadalne i ozdobne rośliny drzewiaste występują w lesie i co można z nich zrobić.
Po wizycie w Kłajpedzie można wziąć udział w grze orientacyjnej w mieście, aw centrum autoekspresji uczniów kłajpedzkiej szkoły dowiesz się o roślinach domowych, budowaniu i programowaniu robotów Lego. Na Uniwersytecie w Kłajpedzie czekają na Ciebie kursy projektowania komputerów, kursy programowania systemów bezpieczeństwa inteligentnego domu oraz wykład ujawniający genezę sztucznej inteligencji w biologicznej strukturze komórek. Odkrywanie rzeczywistości wirtualnej w Państwowej Wyższej Szkole w Kłajpedzie. W ogólnodostępnym centrum STEAM w Poniewieżu zbudujesz model łazika i za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji i mikroskopów cyfrowych będziesz badać skamieliny. W RoboLabs Robotics Center zbudujesz dinozaura i nauczysz go chodzić za pomocą oprogramowania WeDo 2.0.
Mali odkrywcy będą eksplorować Układ Słoneczny ze swoimi inteligentnymi przyjaciółmi – robotami Photon. Jowisz, Saturn, Wenus przyjdą. Zapoznają się z pierwszymi krokami programowania, rozwiną umiejętność logicznego myślenia oraz umiejętności informatyczne. W Szawlach można zainstalować system identyfikacji zwierząt. Korzystając ze środowiska programistycznego Lego Spike, dowiesz się, jakie konstelacje, planety, obiekty Messiera można obserwować na niebie. W Centrum Młodych Techników w Szawlach uczniowie będą tworzyć grafiki pikselowe i chimery, badać grawitację, brać udział w bitwie robotów, a w Akademii VU Szawle będą wydobywać DNA.
Ekipa Festiwalu Nauki będzie rozlokowana w różnych miastach i dzielnicach. O astronomii na Litwie będzie się uczyć w Gimnazjum Rokiškis Juoz Tumos-Vaižgant, a eksperymenty chemiczne i fizyczne będą prowadzone w Litewskim Gimnazjum Tysiąclecia w Solecznikach. „Mobilna bioklasa” odwiedzi Liceum Krakowskie im. Michała Katkausa. Jest to wspólny projekt Uniwersytetu Wileńskiego i firmy Thermo Fisher Scientific Baltics, który daje możliwość pracy w nowoczesnym laboratorium biologii molekularnej. W parku Girionii w powiecie kowieńskim dowiesz się, jakie lecznicze, jadalne i ozdobne rośliny drzewiaste można znaleźć w lesie. Uczniowie litewskiej szkoły „Žiburis” w Seinė dowiedzą się, czym różnią się jądra atomowe i gdzie są wykorzystywane. W mieście Salaspils na Łotwie będzie można zwiedzić miejsce bitwy pod Salaspils (Kircholm), która miała miejsce w 1605 roku i odbiła się echem w całej Europie.
Zamknięcie festiwalu odbędzie się w Ogrodzie Botanicznym VDU w Kownie. Tutaj nauka spotyka się z naturą i kulturą. W programie „koncert galowy” z przedstawieniem N2, występ zespołu „Kitava” i szkolnego zespołu mieszanego. Specjalny, świąteczny program eksperymentów naukowych przygotowali również nasi goście z Warszawy – zespół Centrum Nauki Kopernik.
Z całym programem i rejestracją na bezpłatne wydarzenia można zapoznać się na stronie festiwalu www.mokslofestivalis.eu
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”