„Rozdroża Teatru Letniego w Druskiennikach”: kalejdoskop teatru światowego na rozdrożu historii

„Spotkajmy się ponownie w Sankryży, wszak ta nazwa tak dobrze oddaje zarówno charakterystyczny stan każdego człowieka, jak i obecną sytuację na świecie” – zaprasza dyrektor festiwalu, znawczyni teatru Marija Tanana. – Jak co roku zaproponujemy poważne, głębokie, eksperymentalne dramaty, dowcipne groteski, koncerty muzyczne na wysokim poziomie, wspaniałe czarujące tańce i komedie, które rozbawią do łez… Teatr powinien być skrzyżowaniem dróg na dobre i na złe – miejscem spotkań, wielu możliwości, perspektyw zasięgu i samostanowienia.

3 sierpnia Tradycyjnie festiwal rozpocznie się koncertem inauguracyjnym na Placu Rozrywki w Druskiennikach (wstęp bezpłatny). Mocnego i niezapomnianego tonu otwarcia 4 sierpnia nada festiwalowi występ czterech znakomitych artystów – saksofonisty Petrosa Vyšniauskasa, perkusisty Arkadiusa Gotesmansa, aktorów Vladasa Bagdonosa i Dalii Michelevičiūtė – spektakl „Extraordinary Quartet”, który łączy w sobie muzykę, teksty i inspiracje gwiazd litewskiej sceny.

W związku z trwającą rosyjską wojną na Ukrainie festiwal poświęca wiele uwagi ukraińskim artystom teatralnym i refleksjom nad tą straszliwą zbrodnią w niepodległym kraju. 5 sierpnia odbędzie się impreza „Muzyczny most Litwa – Ukraina”, w której udział wezmą saksofonista Petras Vyšniauskas, śpiewaczki Veronika Povilionienė i Marina Pilipenko (Ukraina).

8 sierpnia W lwowskim eksperymentalnym „Teatrze Koszyczku” (ukr. „Театр у кошику”) aktorka Lidija Daniłczuk zagra solową sztukę w języku ukraińskim „Stara dama Peri” na podstawie sztuki polskiego dramatopisarza Tadeusza Różewicza (1921-2014) w reżyserii Iriny Wołyckiej.

„Kim ona jest, ta kapryśna Starucha teatru, tkwiąca na rozdrożu świata i historii, unosząca się między niebem a ziemią, szaleństwem a nieświadomością, poezją a prozą? Za czasów Różewicza mówiliśmy o absurdalności świata, dziś mówimy o jego hybrydyczności…” – tak przedstawiają to dzieło twórcy.

11 sierpnia o dylematach, które rodzą się w obliczu wojny, przeanalizuje spektakl „Operacja Specjalna” w języku ukraińskim i rosyjskim Anatolija Zinowienki (teatr 2 BE, Ukraina – Dania). Kiedy rosyjski żołnierz, który zaatakował wdowę Natalkę, dostaje zawału serca, kobieta musi zdecydować: zabić okupanta lub uratować mu życie. Co ona wybierze?

Zgodnie z wieloletnim trendem prezentowania świetnych dzieł uznanych lub młodych i utalentowanych muzyków i artystów teatralnych, „Sankryža” ponownie w tym roku zaoferuje występy muzyczne i koncerty, a niektóre z nich szczególnie przypadną do gustu miłośnikom jazzu. Tak więc 6 sierpnia publiczność będzie mogła obejrzeć spektakl „Israeli Cabaret” teatru muzycznego „Домовой” (Izrael), tego samego dnia – spektakl „Love and Jazz” tria litewskich wokalistów jazzowych „The ditties”, 7 sierpnia. – niemy film i występ muzyczny na żywo dla całej rodziny na podstawie komediodramatu z niemego filmu Charliego Chaplina „Mažylis” (1921), stworzonego przez litewskiego guru perkusji Arkadiusa Gotesmansa i wirtuoza klawiatury Dmitrija Golovanova, 8 sierpnia. – Koncert-performans „Patys sau lagini” Gabija Veroniki, piosenkarki urodzonej i wychowanej w Argentynie, z udziałem pianisty jazzowego i kompozytora Daumantasa Slipkasa.

Festiwal pozostaje wierny także drugiemu celowi, jakim jest prezentowanie letniej publiczności najciekawszych i wielokrotnie nagradzanych spektakli teatralnych na wysokim poziomie na międzynarodowych scenach. Szczególną ozdobą tegorocznego „Rozdroża” jest taneczny spektakl „Euridice” światowej sławy ikony tańca nowoczesnego Olgi Kosteriny i jej partnera, byłego mistrza Francji w mieszanych sztukach walki Toma Duquesnoya (5 sierpnia). , to harmonia i piękno. Jej ruchy to akcja, tekst, zamknięty świat, medytacja, a każdy przedmiot w rękach tancerki nabiera wewnętrznego znaczenia. „Taniec odległej przyszłości” – tak krytycy nazywają to zjawisko choreograficzne.

To nie pierwszy raz na Litwie, kiedy utalentowany i nieprzewidywalny wirtuoz brytyjski aktor Pip Uttonas przykuwa uwagę publiczności i widzów. Przemienia się w czarujące osobowości, przykuwa uwagę publiczności i nie odpuszcza aż do końca przedstawienia. Dickens, Chaplin, Hitler, Margaret Thatcher, Churchill, Casanova, Albert Einstein i inni – to bohaterowie jego monofonicznych spektakli.

10 sierpnia W solowym utworze „Dylan” opartym na sztuce Johna Clancy’ego w Druskiennikach brytyjski aktor przyjrzy się bliżej osobowości legendarnego piosenkarza i autora tekstów, noblisty Boba Dylana.

10 sierpnia w galerii monoperformance. – oraz tragikomiczny monolog Sergio Blanco „Cassandra” w wykonaniu greckiej aktorki Despoina Sarafidou. w tym wstawać w spektaklu gatunkowym granym łamaną angielszczyzną na emigracji aktorka Despoina Sarafidou zagra zarówno Cassandrę ze starożytnej greckiej tragedii, jak i prostytutkę na emigracji w każdym mieście XXI wieku – wygnaną z własnego ciała, obcą w jakimkolwiek kraju. Aktorka znana z dramatycznych ról otrzymała za tę kreację liczne nagrody w kraju i za granicą. Polski krytyk teatralny Tomasz Miłkowski pisał o spektaklu: „Cudownie dowcipna wersja wojny trojańskiej. Mit przekształcony w groteskowy komiks.

8 sierpnia mieszkańców i gości kurortu zapraszamy do zapoznania się z wybitną osobowością polskiego teatru, znaną także z ekranów kinowych i telewizyjnych, Bogusławą Schubert, która wykona monospektakl „Podróże, podróze”. Oto historia aktorki, Królowej Cytryn (tak nazywa się marka dżemu cytrynowego stworzonego przez B. Schuberta) w Paryżu. Ukochany Paryż, wspaniałe role, wspaniałe teatry, świetni reżyserzy, miłość i łzy – czy potrzeba lepszego romansu na letni wieczór?

12 sierpnia festiwalowa publiczność będzie zachwycona i roześmiana do łez spektaklem Teatru Miejskiego OKT Wilno, który dwa lata temu zdobył główną nagrodę Festiwalu „Sankryža”, spektaklem „Vestuvės” Bertolda Brechta – według reżysera Oskara Koršunovej, Dionysia z mieszanką bieli litewskiej.

13 sierpnia Monoteatr Tatiany Chazanowskiej z Izraela zaprezentuje spektakl o przeznaczeniu, talencie i oczywiście miłości „Wędrujące gwiazdy” na podstawie słynnej powieści Szaloma Alejchema. Festiwal zakończy występ słynnej litewskiej przedstawicielki teatru jednego aktora Birutė Mar i założonego przez nią „Teatru Solo”, na podstawie sztuki H. Ibsena „Dom lalki” oraz życia i twórczości aktorki Moniki Mironaitė „Lituviškoji Nora”. Spektakl jest tworzony jako dokumentalna mozaika z listów, wspomnień, pamiętników, wywiadów, wierszy i przemówień pana Mironaitė czytanych podczas wieczorów jego pracy, dramatu „Domek dla lalek” Henrika Ibsena. Nora”, a także współczesnych panu Mironaitė – jego córce Dagneja Jakševičiūtė, Laimon Noreika, Juoz Baltušis, Pranas Treinis. Fragmenty wspomnień Rūty Staliliūnaitė, Audronė Girdzijauskaitė i innych.

Spektakle odbędą się w „Sanatorium Eglė” oraz w Centrum Zatrudnienia Młodzieży w Druskiennikach. Spektakle odbędą się w „Sanatorium Eglė” oraz w Centrum Zatrudnienia Młodzieży w Druskiennikach. Bilety można kupić na stronie www.kakava.lt oraz w kasie kakava.lt w sklepie MAXIMA na ul. Čiurlionio. 99, Druskienniki, a od 1 sierpnia. bilety są sprzedawane w sanatoriach „Eglė” i „Belarus”, „Grand Spa Lietuva”, „Infocenter”.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *