Polski minister sportu Kamil Bortniczuk powiedział, że każdy rosyjski lub białoruski sportowiec, który chce uprawiać sport w kraju, musi najpierw podpisać oświadczenie potępiające wojnę na Ukrainie.
Polski Związek Szermierczy (PZS) po uzyskaniu zgody Ministra Sportu zaznaczył, że decyzja będzie dotyczyć głównie osób planujących udział w Mistrzostwach Świata Kobiet w Szermierce w Poznaniu w dniach 21-23 kwietnia.
Taka polska uchwała została podjęta po 10 marca. W drugiej połowie kwietnia wejdzie w życie decyzja Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE) o dopuszczeniu zawodników z Rosji i Białorusi do rywalizacji w statusie neutralnym.
Komitet wykonawczy MKOl zalecił w tym tygodniu zezwolenie rosyjskim i białoruskim sportowcom na udział w międzynarodowych zawodach jako neutralni sportowcy.
Tylko sportowcy, którzy nie opowiadali się publicznie za wojną na Ukrainie i którzy nie są związani z siłami zbrojnymi lub agencjami bezpieczeństwa narodowego, powinni zostać dopuszczeni.
Duńska Federacja Szermiercza poinformowała, że w najbliższej przyszłości nie będzie organizować międzynarodowych zawodów, ponieważ miejscowi szermierze nie chcą udziału Rosjan i Białorusinów.
Francuska Federacja Szermiercza odwołała rundę Pucharu Świata mężczyzn, która miała się odbyć w Saint-More w dniach 19-21 maja, ponieważ organizacja stwierdziła, że „nie jest w stanie spełnić wymagań FIE dotyczących„ powitania rosyjskich sportowców ”. i Białoruś”.
Minister RP K. Bortniczuk powiedział: „Zaprosimy tych, którzy spełnią warunek”.
Powiedział, że byłoby to podpisanie oświadczenia, że sportowcy „nie wspierają działań wojskowych ani nie akceptują zbrodni wojennych”.
„Jeżeli rosyjski zawodnik podpisze taką deklarację, będzie to dowód moralności i wtedy będzie mógł wystartować w zawodach” – dodał K. Bortniczuk. – Będziemy wymagać, aby takie oświadczenie było podpisywane na wszystkich imprezach sportowych odbywających się w Polsce.
PSZ podał w oświadczeniu: „Polski Związek Szermierczy i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zastrzegają sobie prawo do ścisłej kontroli, w jaki sposób sportowcy z obu krajów spełniają wszystkie wymienione w nich kryteria”.
Zawodnicy i personel posiadający rosyjskie lub białoruskie paszporty będą zobowiązani do złożenia pisemnego oświadczenia, że nie popierają wojny na Ukrainie.
Wtedy spełnią warunki neutralności, czyli nie będą kojarzeni z reżimem Władimira Putina, na którego Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał list gończy jako osobę podejrzaną o popełnienie zbrodni wojennych na Ukrainie.
Podczas zawodów w Poznaniu, w tym na całej sali gimnastycznej, zabronione będzie wywieszanie flag, barw narodowych lub innych znaków rozpoznawczych Rosji i Białorusi.
Żaden oficjalny przedstawiciel państwa lub rządu rosyjskiego nie zostanie zaproszony ani akredytowany na konkurs w Poznaniu”.
Decyzja Danii o nieakceptowaniu sportowców z Rosji lub Białorusi jako neutralnych została podjęta na posiedzeniu zarządu.
„Doszliśmy do wniosku, że niestety nie możemy tego wdrożyć” – powiedział prezes zarządu Jan Sylvest Jensen. „Nie możemy tego zrobić, kiedy zasady są takie, jakie są teraz, kiedy Rosjanie i Białorusini mogą w nich uczestniczyć”.
Komentując decyzję FIE, dodał: „Nie jest tajemnicą, że głosowaliśmy przeciwko ich udziałowi. Problem w tym, że nasi szermierze nie chcą brać w tym udziału. Dla Danii oznacza to, że ryzykujemy, że w przyszłości nie będzie już więcej turniejów. Możemy nie być w stanie zorganizować w Danii międzynarodowych wydarzeń na najwyższym poziomie”.
Ukraińska Federacja Szermiercza podjęła decyzję o bojkocie międzynarodowych zawodów, w których wezmą udział sportowcy z Rosji i Białorusi.
16 marca Niemiecki Związek Szermierczy odmówił organizacji rundy Pucharu Świata, która była eliminacją do Mistrzostw Świata 2024. Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.
20 marca Fińska Federacja Szermierki i Pięcioboju odmówiła organizacji sponsorowanego przez FIE turnieju w Turku.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury.”