D.Nausėdienė przekazała społeczności międzynarodowej litewską pomoc dzieciom ukraińskim
Diana Nausėdienė zostanie upubliczniona w Kijowie w sobotę na pierwszej kobiecej konferencji „Ukraina i świat: przyszłość, którą (od)tworzymy”. Razem” przedstawił doświadczenia Litwy w zakresie włączania dzieci ukraińskich do litewskiego systemu edukacji i szkoleń.
Pierwsza Dama Litwy zaprezentowała także pierwszy na świecie ośrodek ukraiński, który został otwarty w czerwcu w Wilnie z jej inicjatywy oraz Pierwszej Damy Ukrainy Oleny Zelenskiej, poinformowała prezydencja.
Podczas czytania przemówienia otwierającego sesję „Ocalić dzieciństwo” Pierwsza Dama Litwy podkreśliła, że wojna Rosji na Ukrainie toczy się nie tylko o terytorium, ale także w celu zniszczenia tożsamości narodu ukraińskiego, zerwania rodziny, zmuszając mieszkańców do emigracji i przymusowej ich asymilacji.
„Każde ukraińskie dziecko jest największym dobrem Ukrainy i przyszłością kraju, który dziś na naszych oczach jest ranny i niszczony. Musimy po prostu przestrzegać zasad humanizmu. – bycie ukraińskimi dziećmi z taką samą wytrwałością i determinacją, z jaką Ukraińcy walczą o wolność swoją i nas wszystkich” – powiedziała D.Nausėdienė.
Pierwsza Dama Litwy podkreśliła, że bezwzględna większość ukraińskich uchodźców chce wrócić do domu i spodziewa się, że będzie w stanie to zrobić, więc kraje przyjmujące muszą pomóc Ukraińcom w zachowaniu ich tożsamości.
Jak wynika z raportu, dużo uwagi na konferencji poświęcono wspólnej inicjatywie Pierwszych Dam Litwy i Ukrainy – Centrum Ukraińskiego w Wilnie, które zostało otwarte w czerwcu we współpracy z Uniwersytetem Witolda Wielkiego.
„Spoglądamy jeszcze dalej – postrzegamy Centrum Ukraińskie jako filię Instytutu Ukraińskiego na Litwie, który nie tylko będzie kontynuował działalność edukacyjną i kulturalną, ale także wzmocni ukraińską dyplomację kulturalną, pomoże Ukrainie stać się odrębnym członkiem Unii. Unii Europejskiej” – powiedziała Pierwsza Dama Litwy D. Nausėdienė.
Na pierwszej damskiej konferencji „Ukraina i świat: przyszłość, którą (od)tworzymy”. „Razem” zgromadziły żony szefów państw Litwy, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Polski, Niemiec, Francji, Belgii, Turcji, Łotwy, Serbii, Islandii, szefów ONZ, UNICEF, Światowej Organizacji Zdrowia, znani naukowcy, historycy, muzycy, aktorzy, sportowcy.
Uczestnicy konferencji zgromadzeni w Kijowie, Warszawie, Brukseli, Londynie i Waszyngtonie dyskutują o skutkach wojny Rosji na Ukrainie i dzielą się swoimi doświadczeniami w rozwiązywaniu najważniejszych problemów humanitarnych – schronienie uchodźców wojennych, edukacja dzieci Ukraińców, pomoc psychologiczna, przywództwo kobiet w kraj rozdarty wojną.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”