Remontowane elektrownie jądrowe w Skandynawii zostały zrekompensowane energią słoneczną, tygodniowa cena spadła

zdjęcie Władimira Iwanowa (V).

długie dni tygodnia sprzyjały elektrowniom słonecznym, w ciągu tygodnia produkowały nawet o 50% więcej energii elektrycznej i pokrywały dużą część lokalnego zapotrzebowania na energię elektryczną. W rezultacie cena energii elektrycznej spadła w ciągu tygodnia.

W maju 2228 r. średnia tygodniowa cena energii elektrycznej w litewskiej strefie taryfowej Nord Pool spadła o 2% z 79 EUR/MWh do 77 EUR/MWh w porównaniu z poprzednim tygodniem. Na Łotwie hurtowa cena energii elektrycznej pozostała taka sama, podczas gdy w Estonii energia zdrożała o 9% iw zeszłym tygodniu jej cena osiągnęła 67 euro/MWh bez przesyłu i innych opłat., operator litewskiego systemu przesyłowego energii elektrycznej, Litgrid , ogłasza.

W zeszłym tygodniu do piątku wieczorem przepustowość z Polską była ograniczona ze względu na coroczną konserwację łącza LitPol Link, a ograniczenie przepustowości między Estonią a Łotwą w związku z pracami sieciowymi trwa. Widzimy, że ograniczenia nie wpłynęły negatywnie na ceny energii elektrycznej, a nawet spadły w ciągu tygodnia – wynika z raportu cytowanego przez dyrektora Departamentu Strategii Litgrid, Liutaurasa Varanaviiusa.

Jego zdaniem ciekawa sytuacja wytworzyła się w Skandynawii, gdzie w zeszłym tygodniu rozpoczął się remont kolejnego reaktora wodorowego, tak że naprawiane są nawet trzy reaktory jednocześnie.

Nowy fiński trzeci reaktor Olkiluoto będzie działał tylko z połową wydajności do przyszłego tygodnia z powodu testu. Tym samym łącznie około 3,5 GW energii jądrowej jest niedostępne w Skandynawii z powodu tego czynnika. Mimo to ceny energii elektrycznej pozostają jednymi z najniższych w Europie ze względu na wysoką produkcję odnawialnych źródeł energii. Remont powinien zakończyć się w najbliższych tygodniach – komentuje L. Varanaviius.

W ciągu tygodnia energia słoneczna wytwarzała 35% energii elektrycznej produkowanej na Litwie, energia wodna 17%, energia cieplna 20%, energia wiatrowa 21%, a inne rodzaje energii 8%.

Według relacji import/eksport (słodki), 65% zapotrzebowania ropy naftowej na energię elektryczną pochodziło z importu. W porównaniu z poprzednim tygodniem całkowity import spadł o 10%, ze 159 GWh do 144 GWh.

Rozróżniając import ropy, 62% energii elektrycznej trafiało do Skandynawii przez połączenie NordBalt, 35% na Łotwę, a pozostałe 2% importowano przez granicę z Polską.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *