Posiedzenie Komitetu Wykonawczego LTOK. Zdjęcie LTOK
Darius Čerka, skarbnik organizacji, przedstawił sprawozdanie budżetowe LTOK za miesiące od stycznia do września. W trzech kwartałach tego roku LTOK zebrał 10 mln. 626 tys. euro.
Wydatki Komitetu wyniosły 6,68 miliona dolarów. euro. Większość z tych funduszy – 5 mln zł. euro – przeznaczono na finansowanie sportów olimpijskich, które zapewnił LTOK do 1 lipca, kiedy państwo przejęło całe finansowanie sportów najwyższej klasy.
„Po zmianie systemu finansowania sytuacja i przyszłość LTOK są niejasne, dlatego podejmowane są wysiłki, aby oszczędzać we wszystkich programach, aby stworzyć podstawę na przyszłość” – powiedział D. Čerka.
„Staramy się oszczędzać nawet w programach, które zostały zatwierdzone w budżecie” – poparła prezes LTOK Daina Gudzinevičiūtė.
Dochody Litewskiego Funduszu Olimpijskiego (LOF) sięgnęły 1 miliona w ciągu trzech kwartałów. 81 tys. euro i 81 tys. euro przekroczyły plan roczny. Szacuje się, że wydatki LOF wyniosły 664,7 tys. euro.
Prezes LTOK D. Gudzinevičiūtė przedstawił informację o posiedzeniu Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) w Grecji. Jednym z głównych tematów wydarzenia są Igrzyska Europejskie, które tego lata odbędą się w Krakowie (Polska).
„Początek przygotowań do Igrzysk Europejskich nie był łatwy – pandemia, kryzys uchodźczy – ale cieszy, że trudności są pokonywane, a proces przyspieszył i przebiega sprawnie. Jestem pewien, że wydarzenie odniesie sukces i zapadnie w pamięć nie tylko dla uczestników, ale także dla Polski
mieszkańców.
Oczywiście dużo powiedziano o udziale Rosjan i Białorusinów w Igrzyskach Europejskich. Na razie ich udział nie jest możliwy. Już teraz wiadomo, że te drużyny nie będą obecne na Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy, który odbędzie się we Włoszech w styczniu” – powiedział D. Gudzinevičiūtė.
W zeszłym tygodniu jako wiceprzewodnicząca EOC wzięła udział w uroczystej ceremonii w Rzymie, gdzie zapalono płomień Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europejskiej. Festiwal regionu Friuli-Wenecja Julijska odbędzie się w dniach 21-28 stycznia.
Kierownik projektu LOF, Ignas Gibas, zaprezentował zorganizowaną pod koniec października konferencję „LTeam”, tym razem tradycyjną imprezę przeznaczoną tylko dla najlepszych sportowców. Na konferencji w Druskiennikach zebrali się przedstawiciele dziewięciu dyscyplin sportowych.
„Najtrudniejszą częścią organizacji takiego wydarzenia jest znalezienie odpowiedniego terminu dla wszystkich: sportowcy często wyjeżdżają na obozy treningowe i zawody. Możemy być szczęśliwi, że otrzymaliśmy wiele dobrych komentarzy i sugestii dotyczących przyszłych konferencji” – powiedział I. Gibas .
Przedstawił także Festiwal Filmów Sportowych, który kończy się członkom Komitetu Wykonawczego. Już po raz ósmy impreza organizowana przez LTOK odbyła się tym razem w kinie „Pasaka” w Wilnie.W programie festiwalu znalazły się cztery filmy fabularne i trzy dokumentalne.
21 grudnia w Litewskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym „Litexpo” odbędą się tradycyjne litewskie nagrody sportowe. Podczas uroczystej ceremonii uhonorowani zostaną zawodnicy, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w tegorocznych zawodach olimpijskich i paraolimpijskich.
W październiku Kasparas Šileikis, dyrektor ds. edukacji olimpijskiej LTOK, wziął udział w seminarium ewaluacyjnym Programu Edukacji o Wartościach Olimpijskich (OVUP) w Lozannie (Szwajcaria). Tutaj został zaproszony do podzielenia się dobrymi doświadczeniami z wdrażania OVUP na Litwie.
„Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) identyfikuje Litwę jako jednego z liderów we wdrażaniu OVUP na świecie. Niejednokrotnie przedstawiciele MKOl przyjeżdżali do nas w celu zdobycia doświadczenia, więc to zaproszenie jest kolejną oceną” – powiedział D. Gudzinevičiūtė .
Członkowie komitetu wykonawczego otrzymali również zaktualizowaną listę sportowców, którzy przez rok będą mogli bezpłatnie uprawiać sport w klubach fitness Impuls.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury.”