Największe w kraju wydawnictwo „Alma littera” zaprasza w pełną odkryć podróż na Wileńskie Targi Książki. Wiadomości, które dotarły bezpośrednio z drukarni na targi, są ekscytujące, wrażliwe, pełne osobistych doświadczeń i wiedzy. Międzynarodowe bestsellery przemawiają do drzew, splatają sagę o Ukrainkach, a litewscy autorzy przedstawiają mało znane postacie i wydarzenia z historii kraju.
„Wileńskie Targi Książki to wyjątkowa okazja dla wydawnictw do zaprezentowania litewskich autorów i ich najnowszych książek, do pokazania najlepszych opublikowanych przez nas dzieł literatury światowej, do spotkania z naszymi czytelnikami, do rozmowy o utworach, autorach, tematach i gatunkach, które ich zainteresować” – powiedziała dyrektor wydawnictwa Alma littera, Dovilė Zaidė.
Na stoisku wydawnictwa „Alma littera” pojawi się ponad 300 tytułów książek, czytelnicy będą mogli spotkać się, podyskutować i zdobyć autografy aż 42 autorów i ilustratorów. Nawet 60 osób z wydawnictwa będzie kontaktować się z czytelnikami podczas targowych dni – od administratora, finansisty po szefa wydawnictwa. Chętnie doradzą czytelnikom, podpowiedzą, która książka będzie dla nich najlepsza i która będzie dla nich najlepsza, bo wszyscy bez wyjątku znają treść wydawanych przez siebie książek. W tym roku wydawnictwo zaprosi na 19 premier nowych książek.
„Czekamy na Wileńskie Targi Książki przez cały rok, dla nas to nie tylko wielkie święto, ale także okazja do poznania potrzeb czytelników. Do osób, które czytają w naszym wydawnictwie, kierujemy swoje szeroki wybór książek, słuchamy ich próśb i życzeń, powiedziała szefowa wydawnictwa D. Zaidė – Jesteśmy liderami, co zwiększa naszą odpowiedzialność, ważne jest dla nas, aby książki zapewniały wyjątkowe wrażenia czytelnicze, aby czytelnicy mogli znaleźć treści to jest inspirujące, znaczące i interesujące. Jesteśmy pomostem między twórcami a czytelnikami, chcemy, aby ten most łączył podobnie myślących ludzi”.
Osobny dział poświęcony jest literaturze ukraińskiej
Na stoisku wydawnictwa znajdzie się dział literatury ukraińskiej, a najbardziej wyczekiwanym gościem wydawnictwa będzie jedna z najbardziej znanych ukraińskich pisarek Oksana Zabużko. W tym roku litewscy czytelnicy będą mieli okazję zapoznać się z przetłumaczoną na język litewski powieścią Zity Marienė „Muzeum „Zapomnianych tajemnic”, która w 2019 r. znalazła się w pierwszej dwudziestce najlepszych powieści XXI wieku przez szwajcarską gazetę „Tages Anzeiger”. historia skupiająca się na 70 burzliwych latach na Ukrainie i trzech kobietach różnych pokoleń i losów, uznana przez BBC za Książkę Roku Ukrainy, nagrodzona Narodową Nagrodą, często porównywana jest do dzieł godnych Nagrody Nobla Spotkanie z autorką książki będzie odbędzie się na targach w sobotę, 25 lutego, o godz. 18.00, w hali 5.1 Z pisarzem porozmawia krytyk literacki, dziennikarz Audrius Ožalas.
Wątek ukraiński kontynuuje Ukrainka Jeva Skalecka, której książka „Nie wiesz, co to wojna. Pamiętnik Jevy” została przetłumaczona na język litewski przez Audronė Macijauskienė. Skierowana do młodych czytelników książka jest szokującym, ale i pouczającym dziennikiem dwunastoletniej Ukrainki, którą zaczęła pisać, gdy Rosja zaatakowała Kijów. Groza pierwszych dni wojny, niepewność, strach miesza się z odwagą, wiarą i chęcią przetrwania, dawania świadectwa prawdzie i nie poddawaj się, wpłyń do książki.
Palmira Galkontaitė.
Litewskie autorki Palmira Galkontaitė i Lina Šipavičiūtė-Černiauskienė zebrały wrażliwe historie ukraińskich uciekinierek wojennych w książce „Ucieczka z piekła”. Na Wileńskich Targach Książki w czwartek o godzinie 15.00 w sali kinowej czeka na Państwa spotkanie z autorami książki. Z autorami wywiadu przeprowadzi twórczyni Dovilė Filmanavičūtė.
W głębi historii – europejska elita, która tworzyła historię LDK i najbardziej pożądana panna młoda tamtej epoki
Na półce z aktualnościami wydawnictwa znajduje się całkiem sporo książek historycznych. Ich autorów będzie można spotkać zarówno na stoisku wydawcy, jak i podczas debat pokazu. Historyk Luka Lesauskaitė i autorka książki „Wojna panna młoda” Ilona Skujaite będą obecni na targach w sobotę 25 lutego. O godzinie 15:00 „Forum” opowie o najbardziej pożądanej niegdyś pannie młodej w Europie – królowej Kotrynie Jogailaitė. Książka ta jest odkryciem dla osób zainteresowanych kolejami historii Litwy. Dziennikarka I. Skujaitė opowiada o życiu i miłości Kotryny Jogailaitė, najmłodszej siostry Zygmunta Augusta. Książka odzwierciedla królewskie rozgrywki kobiet i mężczyzn, splecione w intrygujący dramat, który obejmuje namiętności, zdrady, walki o władzę i tajemnice XVI-wiecznych dworów Litwy, Polski, Szwecji, Finlandii i Moskwy.
Wydawnictwo z dumą zaprezentuje na targach tegoroczną nowość – książkę „Błękitnokrwista” autorstwa historyka Eimantasa Gudasa i przewodnika wycieczek Donatasa Jokūbaitisa. W książce dwóch pasjonatów historii, dwóch mężczyzn, którzy nie szukają słów po kieszeniach, proponuje poznanie pięciu najbardziej wpływowych rodów Wielkiego Księstwa Litewskiego – integralnej części elity epoki europejskiej.
Historią obojętny jest też dziennikarz Valdas Bartasevičius, którego najnowsza powieść „Deszcz w Amsterdamie” również jest prezentowana na targach książki, a autor książki jest gotowy do dyskusji na trudne tematy historyczne na stoisku targów książki. W centrum powieści znajdują się losy litewskich Żydów i Litwinów, sąsiadów małego miasteczka, które rozpoczęły się w czasie II wojny światowej i trwają do dziś.
Na stoisku wydawcy będzie można spotkać się i porozmawiać z dwoma autorami najpopularniejszych książek historycznych – specjalistą wojskowym Giedrijem Petkevičiusem, znanym z książek „Anatomia wojny”, „Ludzie wojny” oraz historykiem Valdasem Rakutisem, który napisał bestsellerową książkę „Przed zanurzeniem się w zmierzch”.
Światowe i litewskie bestsellery
Bestsellerowa autorka Irena Buivydaitė, szczególnie popularna wśród Litwinów, zaprezentuje na tych targach swoją najnowszą powieść, piętnastą już powieść „Co by było, gdyby…”. Autorka, a także pisarka Jolita Herlyn, która przyjechała z Niemiec, by zaprezentować swoją książkę „Dziecko wstydu”, będą codziennie dostępne na stoisku „Alma litteros”.
Algimantas Cekuolis.
Nazwisko dziennikarza, podróżnika i pisarza Algimantasa Čekuolisa jest nierozerwalnie związane z targami książki. Fani autora będą czekać na jego niezwykle otwartą, niedawno wydaną książkę biograficzną „Drewniana maska”. Mamy nadzieję, że zdrowie pozwoli Algimantasowi znaleźć w piątek i sobotę swoich wiernych czytelników.
Wydawnictwo ma przyjemność zaprezentować w tym roku bardziej niż kiedykolwiek nowe nagrodzone książki, które zostały już docenione przez czytelników na całym świecie. Sally Rooney, Anthony Doerris, Susanna Clarke, laureat Nagrody Nobla Abdulrazak Gurnah są niewątpliwie znani litewskim czytelnikom, a ich najnowsze książki, które właśnie dotarły z drukarni, będą czekać na fanów na targach.
Prosto z prasy, światowy bestseller przetłumaczony na język litewski przez Ingę Margaritę Bautrėnienė – czwarta książka najsłynniejszej na świecie ekolog leśnej Suzanne Simard „Mądrość lasu. W poszukiwaniu drzew-matek”. Książka przypomina nam, że świat to sieć opowieści, które łączą nas ze sobą. Ta książka nie jest o tym, jak możemy ratować drzewa. Ta książka wyjaśnia, w jaki sposób drzewa mogą nas uratować.
Po związkach, emocjach i labiryntach ludzkiego ciała
Dwóch psychologów, dwie różne nowe książki na temat związków. Psychoterapeutka Rasa Andrikienė, autorka książki „Labirynty” oraz psychoterapeutka par dr. Vilija Girgždė, która wydała książkę „Jesteśmy inni. Czy nie powinniśmy się rozwieść?” podczas prezentacji książki wyjaśnimy, jak lepiej poznać siebie i partnera w związku.
Z czytelnikami salonu będą rozmawiać i dyskutować nie tylko specjaliści od związków, emocji i świata duchowego, ale także znani lekarze Jakūbas Fish i Valerijs Morozov, którzy wydali książki. Dwóch czarujących i charyzmatycznych lekarzy obiecuje ujawnić praktyczne dary, które możemy sobie podarować, by żyć nie tylko długo, ale i zdrowo.
Dla dzieci i młodzieży – o Czerwonej Księdze, żydowskich zbawicielach i specjalnej kolekcji klasyków
Przyrodnik, autor książek Selemons Paltanavičius postanowił zapoznać się z ulubioną bohaterką dzieci, Kake Make, i zaprosiła przyrodnika, aby przedstawił jej zagrożone zwierzęta i rośliny Litwy. W książce z ilustracjami Rasy Matukaitytė i zdjęciami dzieci poznają Litewską Czerwoną Księgę, odkryją wymarłe, zagrożone i uratowane rośliny i zwierzęta oraz dowiedzą się, jak chronić i zachowywać przyrodę. W niedzielę o godzinie 11.00 książka zostanie zaprezentowana młodym czytelnikom i ich rodzicom w pokoju młodzieżowym.
Selemona Paltanavičiusa.
W sobotę o 18:00 w Sali Młodego Czytelnika odbędzie się dyskusja o klasycznych książkach, które wychowały wiele pokoleń. „Poniedziałek jest inny” Christine Nöstlinger, „Smarkuolė Gilė Hopkins” Katherine Paterson, „Bliźniaczki” Ericha Kästnera, „Umiem skakać przez kałuże” Alfreda Marshalla i wiele innych publikacji szeroko znanych na całym świecie odradza się w nowej sposób – udostępniono litewskiej publiczności kolekcję najcenniejszych dzieł klasycznych. Interaktywna rozmowa-dyskusja toczyć się będzie wokół tematów poruszanych w książkach z tego zbioru – trudności, z jakimi borykają się nastolatkowie, problemy rodzinne i próby pozostania nierozerwalnymi.
Wśród najnowszych książek Wileńskich Targów Książki znajduje się wyjątkowa książka historyka Zigmosa Vitkausa o żydowskich wybawcach „Chwila decyzji. Historie ratujących Żydów litewskich”, książka „Opowieść o kocie i tulipanie” jednego z nie tak dawno pojawili się najsłynniejsi pisarze dla dzieci – Evelina Daciūtė i ilustratorka Aušra Kiudulaitė. Podczas premiery książki, która odbędzie się w sobotę o godzinie 14:00 w Sali Młodego Czytelnika, autorzy opowiedzą o pomyśle na książkę, procesie pisania i ilustracji, a także nauczą młodych czytelników, że przyjaźń to nie tylko zabawa i wspólnie spędzony czas przyjaźń wzbogaca i rozwija się.
Nie tylko to, ale jeszcze więcej nowości – na stoisku wydawnictwa „Alma littera” na 23. Międzynarodowych Targach Książki Wileńskiej. Kalendarium wydarzeń i spotkań z autorami można znaleźć na facebookowym koncie wydawcy.
Zdjęcie wydawnictwa „Alma littera”.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.