W raporcie stwierdza się, że po spotkaniu SRK na miejscu w klinikach w Kownie praca wykonana przez kliniki w zakresie gotowości na wypadek sytuacji nadzwyczajnej została oceniona pozytywnie, ale ujawniły się ogólne braki w planie awaryjnym i pilność gotowości.
W decyzji SRK proponuje się, aby rząd po dokonaniu oceny podatności dużych szpitali na zagrożenia militarne poszukiwał możliwości dostosowania infrastruktury istniejących szpitali do ewentualnych zagrożeń militarnych lub podjął decyzję o utworzeniu nowego specjalistyczny szpital jednostki wojskowej.
SRK zaproponowała również Ministerstwu Zdrowia, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, przegląd programów szkolenia pracowników służby zdrowia pod kątem gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych (w tym zagrożeń militarnych) oraz organizację szkoleń, przegląd stanu rezerwy medycznej państwa (ilość i nazewnictwo leków, wyrobów medycznych itp.) oraz podjęcie natychmiastowych działań w celu zapewnienia odpowiedniej i niezbędnej państwowej rezerwy sanitarnej, a także podjęcie decyzji o decentralizacji miejsca przechowywania państwowej rezerwy medycznej – czytamy w raporcie.
Proponuje się również SAM, aby wszystkie placówki służby zdrowia przygotowały plany postępowania w sytuacjach kryzysowych, przedstawiły je wszystkim pracownikom i przeprowadziły regularne szkolenia.
SRK podkreśla również, jak ważne jest, aby uniwersytety szkoliły specjalistów opieki zdrowotnej i sugeruje rewizję programów nauczania, aby obejmowały szkolenie w zakresie umiejętności potrzebnych do przygotowania się na sytuacje kryzysowe i zagrożenia wojną.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”