Przez Estonię mogły dotrzeć rosyjskie części do litewsko-polskiego gazociągu

Poinformował o tym we wtorek portal „15min” na podstawie danych celnych i po przeprowadzeniu dochodzenia z partnerami w Estonii.

Według niego w czerwcu 2020 roku do magazynów EG Ehitus z kontrolowanej przez rosyjskich oligarchów fabryki Eterno grupy ChelPipe przybyło dziewięć partii elementów łączących gazociągi, a jakość stali, średnice i inne cechy kolan, trójników i innych części odpowiadają zainstalowanemu GIPL.

Ahto Aruvalis, były szef estońskiej firmy, twierdzi, że główny wykonawca GIPL, Alvora, kupił pozostałe części do projektu Balticconnector od EG Ehitus.

Byli i obecni menadżerowie Alvory zapewniali wówczas, że podczas budowy gazociągu części nie były kupowane od estońskiej spółki.

Według ekspertów, z którymi rozmawiał „15min”, w tamtym czasie nie było w regionie żadnego innego projektu, z wyjątkiem GIPL, który wymagałby takiego czy innego doprecyzowania szczegółów gazociągu. „Balticconnector” został ukończony w 2019 roku.

Co więcej, zdaniem ekspertów, jeśli „EG Ehitus” sprzedawał części „Alvorze”, to nie mogły to być pozostałości „Balticconnector” – w rurociągu tym wykorzystano części o innych specyfikacjach niż GIPL.

W ubiegły piątek Krajowa Rada Regulacji Energetyki (VERT), która przeprowadziła nieplanowaną kontrolę, nakazała klientowi GIPL, litewskiemu przedsiębiorstwu przesyłu gazu Amber Grid, wymianę 123 elementów przyłączeniowych, co do których istnieje podejrzenie, że są rosyjskie. Prezes zarządu Renatas Pocius potwierdził, że na monetach posiadających wady certyfikacyjne znaleziono symbole cyrylicy.

VERT stwierdził także, że Amber Grid nie zapewniła należytej organizacji i nadzoru technicznego GIPL podczas jego montażu, a także wyznaczeni przez spółkę dozory techniczne nie zapewnili jakości i kontroli wyrobów i urządzeń budowlanych.

GIPL to największa inwestycja w rozwój litewskiego systemu przesyłu gazu od czasu odzyskania niepodległości; Litwa przeznaczyła na projekt 116 mln euro. EUR. Całkowita wartość projektu to około 500 milionów dolarów. euro, około 60% środków przeznaczyła Komisja Europejska.

Główny gazociąg łączący Litwę z Polską został oddany do użytku 1 maja 2022 roku.

Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *