Środek ciężkości polityki europejskiej przesunął się na wschodnią część Unii Europejskiej i kraje te stają się dzwonkiem alarmowym dla zachodnich społeczeństw – powiedziała przewodnicząca Seimasu Viktorija Čmilytė-Nielsen, która bierze udział w spotkaniu szefów Sejm krajów bałtyckich i Polski w Warszawie w poniedziałek.
„Nasze parlamenty mają dużą władzę, by kształtować opinię publiczną i przeciwdziałać propagandzie i dezinformacji naszych wrogów, a także przypominać nam o moralnej odpowiedzialności, jaką muszą ponosić demokracje”. Stajemy się czujną pamięcią dla zachodnich społeczeństw, nieustannie przypominając im, że wojna na Ukrainie jest także wojną przeciwko nim” – powiedziała V. Čmilytė-Nielsen w oświadczeniu wydanym przez Seimas Public Relations.
Podczas spotkania podpisano wspólne oświadczenie przewodniczących parlamentów Litwy, Łotwy, Estonii i Polski w sprawie zacieśnienia współpracy parlamentarnej w odpowiedzi na zagrożenia geopolityczne.
Stajemy się dzwonkiem alarmowym dla zachodnich społeczeństw, nieustannie przypominając im, że wojna na Ukrainie jest także wojną przeciwko nim.
„W kontekście wyzwań dla ładu światowego rola parlamentów staje się bardzo istotna, ponieważ atak Rosji na Ukrainę jest jednocześnie atakiem na demokrację parlamentarną. Dlatego popieram propozycję podpisania tego oświadczenia” – powiedział szef litewskiej Parlament.
Zauważa również, że środek ciężkości polityki europejskiej przesunął się teraz na wschodnią część Unii Europejskiej, a kraje bałtyckie i Polska przodowały w inicjatywach pomocy Ukrainie i sankcjonowaniu Rosji czy Białorusi jeszcze przed wojną rosyjską w Ukraina.
„Podczas tego spotkania podkreśliłem, że to właśnie dzięki naszym aktywnym wysiłkom dyplomatycznym i odważnemu, jednoznacznemu i pryncypialnemu stanowisku jesteśmy zauważani i słuchani. Towarzyszy temu jednak nie tylko nowy status, ale i większa odpowiedzialność o przyszłość naszą, Ukrainy i całej Europy”, mówi V. Čmilytė-Nielsen.
Zdaniem przewodniczącego Sejmu kraje bałtyckie i Polska powinny być aktywne wszędzie tam, gdzie zapadają decyzje dotyczące przyszłości Europy i działać na wszystkich platformach, które mają na nią wpływ.
„Fakt przeniesienia ciężaru politycznego na nasz region stwarza szansę na skok jakościowy w rozwoju regionu, dlatego konieczne jest efektywne wykorzystanie regionalnych i dwustronnych platform współpracy, z których jedną z najważniejszych jest Inicjatywa Trójmorza, którą Litwa uważa za użyteczny format współpracy, łączenia infrastruktury i wzmacniania bezpieczeństwa gospodarczego regionu” – powiedział przewodniczący Sejmu.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”