Reprezentacja Litwy, która w rankingu małych narodowych drużyn piłkarskich zajmuje 20. miejsce, zmierzy się w grupie C z reprezentacjami Polski, Słowenii, Maroka i Kostaryki.
To będą drugie mistrzostwa świata dla Litwy. Po raz pierwszy nasz kraj wystartował w Mistrzostwach Świata w 2019 roku w mieście Rethymno na Krecie.
Tym razem debiut naprawdę nie zabłysnął, a występ litewskiej reprezentacji był udany. Litewska młodzieżowa drużyna piłkarska ma większe doświadczenie na arenie międzynarodowej, dlatego sugerujemy, abyś pamiętał, jak do tej pory odnosiła sukcesy Litwa.
Mistrzostwa Europy
Litewska młodzieżowa drużyna piłkarska zadebiutowała na Mistrzostwach Europy w 2013 roku we wspomnianym już Retimnie, ale debiut był dość rozczarowujący.
Wprawdzie w pierwszym meczu litewska młodzieżówka zremisowała 1:1 z Włochami, ale potem przegrała 0:2 z Czechami, a nawet 0:6 z Turcją. Pozostająca z jednym punktem Litwa nie weszła do play-offów i zakończyła swój występ w fazie grupowej.
W 2014 roku litewska drużyna futsalu udała się już do miejscowości Igalo w Czarnogórze, gdzie odbyły się Mistrzostwa Europy w Futsalu.
Tutaj Litwa w ogóle nie zdobyła punktów i przegrała wszystkie trzy mecze. Litwa pokonała Grecję 0:5, Rumunia pokonała Litwinów 8:0, a Słowenia wygrała 5:2.
W 2015 roku Litwie udało się wreszcie odnieść pierwsze zwycięstwo w mistrzostwach Europy. W mistrzostwach rozgrywanych w Chorwacji Litwa wygrała trzeci mecz grupy. Litwini przegrali pierwszy mecz z gospodarzami Chorwacją 1:7, w drugim przegrali z Izraelem 1:3, ale ostatni mecz wygrali 7:1 z Luksemburgiem. Jednak z trzema punktami Litwa pozostaje na trzecim miejscu w grupie i nie awansuje już do fazy grupowej.
Rok 2016 możemy uznać za prawdopodobnie najbardziej udany występ mistrzostw Europy. W rozgrywanych na Węgrzech Mistrzostwach Europy Litwa nie tylko intensywnie walczyła z silnymi rywalami, ale także odniosła historyczne zwycięstwo.
W pierwszym meczu litewskie juniorki przegrały 1:3 z Hiszpanią, w kolejnym po zaciętej walce przegrały 1:2 z potężną drużyną rumuńską, a w trzecim meczu zdołały pokonać Francuzów. piłkarze 3:2 i odnieś historyczne zwycięstwo. Jednak jedno zwycięstwo nie wystarczyło, aby awansować do kolejnego etapu, a bariera grupowa na Mistrzostwach Europy pozostała bezkonkurencyjna dla Litwy.
2016 był ostatnim rokiem, w którym Litwa grała w mistrzostwach Europy. Z jakichś powodów Litwa przegapiła mistrzostwa Europy 2017, a już w 2018 przeszła z Europejskiej Federacji Futsalu do Federacji Socca, z którą uczestniczy w organizowanych przez nią mistrzostwach świata.
Puchar Bałtyku w piłce nożnej
Gdy Litwa zaczęła uczestniczyć w Mistrzostwach Europy w Futsalu, niedługo potem zrodził się pomysł zorganizowania Bałtyckich Mistrzostw w Futsalu, które byłyby platformą przygotowań do Mistrzostw Europy.
Pierwsze takie mistrzostwa zorganizowano w 2015 roku w Wilnie. W nim Litwa pozostała bez zwycięstwa – przegrała 1:2 z Łotwą i grała 3:3 z Estonią, która następnie pokonała Łotyszy i wygrała pierwszy bałtycki puchar w minipiłce nożnej.
W 2016 roku mistrzostwa odbyły się już w Tallinie, gdzie litewska młodzieżowa drużyna piłki nożnej nie zdobyła żadnych punktów. Litwa przegrała 3:5 z Łotwą i 0:1 z Estonią, która ponownie zdobyła Baltic Cup.
W 2017 roku w Rydze, stolicy Łotwy, odbył się turniej Baltic Minor Football Cup, ale tu też witano nowych gości. Oprócz trzech krajów bałtyckich o Puchar Bałtyku walczyła niemiecka drużyna narodowa i została mistrzami turnieju.
Przegrali z Litwą 1:3, potem przegrali z Łotwą 0:2, ale Litwini zmiażdżyli reprezentację Estonii 6:1.
Chwila triumfu Litwy rozpoczęła się w 2018 roku, kiedy w Alytus odbył się turniej Baltic Minor Football Cup. Wystarczył jeden gol, by Litwa triumfowała w tym mieście.
Precyzyjne trafienie Pauliusa Sakalisa przeciwko Estonii dało Litwie zwycięstwo 1:0, a bezbramkowy remis z Łotwą pozwolił Litwie zająć pierwsze miejsce z 4 punktami i wygrać Puchar Europy Baltic po raz pierwszy w historii.
Mistrzostwa Świata
Jak już można było przeczytać powyżej, Litwa zadebiutowała w mistrzostwach świata w piłce nożnej Socca w 2019 roku i od razu zanotowała najlepszy występ w turniejach tej rangi.
W pierwszym meczu mistrzostw świata Litwa pokonała belgijską drużynę narodową 3-0. Dobry początek dał też rozpęd drugiemu meczowi, w którym Litwini zmiażdżyli nawet 6-0 marokańskich piłkarzy, z którymi w tym roku zagrają ponownie.
W trzecim meczu fazy grupowej Litwa pokazała fantastyczny charakter, aw ostatniej minucie meczu Aivydas Ruškys posłał piłkę do bramki reprezentacji Walii i pomógł triumfować Litwie wynikiem 2:1.
Te trzy zwycięstwa zapewniły Litwie drugie miejsce w grupie i bilet do 1/8 finału mistrzostw świata. Co prawda ostatni mecz fazy grupowej nie był tak udany, bo przegrały 0:6 z wicemistrzem świata Polską, na którym już w tym roku będzie można się zemścić.
W 1/8 finału litewska reprezentacja zmierzyła się z angielskimi piłkarzami. Po uporczywej walce Anglicy przegrali 0-2, więc Litwa zakończyła swój debiut w Mistrzostwach Świata w 1/8 finału.
W związku z globalną pandemią koronawirusa nieobecne od kilku lat mistrzostwa świata powrócą w tym roku. Po znaczącej zmianie i odmłodzeniu swojego składu, reprezentacja Budapesztu będzie również dążyć do pokonania fazy grupowej, a ostatecznie do poprawy wyników w porównaniu do osiągniętych w 2019 roku.
Skład pomniejszej drużyny litewskiej w piłce nożnej w 2022 roku. Na Mistrzostwa Świata Socca (10-18 września, Budapeszt):
Bramkarze: Titas Vitkauskas (nr 1), Mantas Šumskis (nr 77).
Obrońcy: Deividas Gineitis (nr 2), Marius Linkevičius (nr 3), Matas Venslauskas (nr 4), Mindaugas Zlatkus (nr 9).
Pomocnicy: Matas Radžiukynas (nr 5), Arnas Levonauskas (nr 8), Augustas Trinkūnas (nr 11).
Atakujący: Laurynas Danielius (nr 7), Paulius Sirotavičius (nr 10).
Trenerzy: Mindaugas Grigalevičius (trener), Giedrius Brazaitis (asystent trenera).
Harmonogram fazy grupowej pomniejszej drużyny litewskiej piłki nożnej:
10 września: Litwa – Maroko (14:00 czasu litewskiego)
13 września: Litwa – Kostaryka (12:00 czasu litewskiego)
14 września: Słowenia – Litwa (15:00 czasu litewskiego)
15 września: Polska – Litwa (20:00 czasu litewskiego)
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury.”