Przebudzenie ptasiej grypy w Europie niepokoi litewskich hodowców drobiu: w Polsce w ciągu trzech dni wykryto 6 ognisk

„W tym roku na Litwie nie stwierdzono ani jednego przypadku wysoce zjadliwej ptasiej grypy, podczas gdy w tym samym czasie w zeszłym roku mieliśmy już dwa przypadki u dzikich łabędzi, ale zagrożenie nie zniknęło. Biorąc pod uwagę zagrożenie rozprzestrzenianiem się choroby w związku z nieuchronną migracją, zaleca się stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego i nadzoru, ponieważ zarażenie ma tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania się.

Warto ograniczyć kontakt ptaków domowych z dzikimi, chronić pokarm przed dzikim ptactwem, przestrzegać higieny osobistej – do ptaków domowych należy podchodzić wyłącznie w odpowiednim ubiorze i obuwiu. Ważne jest również monitorowanie, które gatunki dzikich ptaków chorują i umierają, a jeśli zauważysz chore lub martwe dzikie ptactwo wodne, a także jeśli zauważysz nietypowy wzrost śmiertelności ptaków domowych, zgłoś to jak najszybciej do najbliższego wydziału terytorialnego VMVT lub zadzwoń pod numer 1879” – apeluje naczelnik wydziału działań ratunkowych państwowego inspektora weterynarii VMVT Jovita Beliak.

Według inspektora choroba szybko rozprzestrzenia się w sąsiedniej Polsce.

W ciągu zaledwie trzech dni lutego wykryto 6 ognisk LPPG na dużych fermach drobiu, w których hodowano ponad 77 000 indyków, oraz jedno ognisko na jednej fermie, w której zabito 8 140 kaczek. W tym roku w sąsiednim kraju zidentyfikowano łącznie 26 ognisk chorób u dzikiego ptactwa i 52 fermy drobiu, w których zginęło prawie 900 000 ptaków. Według raportu ponad połowę ognisk drobiu wykryto w województwie wielkopolskim.

VMVT przypomina, że ​​ptasia grypa jest niezwykle niebezpieczną i szybko rozprzestrzeniającą się chorobą. Epidemia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w latach 2021-2022 jest największą dotychczas obserwowaną w Europie. W sumie odnotowano 3573 dzikich ptaków, 187 dzikich ptaków żyjących w niewoli i 2467 ognisk drobiu. 47,7 miliona zostało zniszczonych w dotkniętych gospodarstwach. Drób. Rozprzestrzenianie się wirusa DPPG rozprzestrzeniło się na niespotykaną dotąd skalę geograficzną od Wysp Svalbard po południową Portugalię i dotknęło już 37 krajów europejskich.

Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *