Albinas Zananaviius, wiceminister w Ministerstwie Energii. zdjęcie Władimira Iwanowa (V).
Jedna z negocjacji w sprawie podziału nadwyżki dochodów od producenta energii elektrycznej toczy się z krajem, do którego Litwa importuje najwięcej energii elektrycznej, czyli głównym krajem eksportującym – powiedział wiceminister energii Albinas Zananaviius.
Według niego rozmowy na ten temat między przedstawicielami Litwy i Federacji powinny odbyć się w najbliższym czasie lub w przyszłym tygodniu, a jeśli do 15 grudnia nie dojdzie do porozumienia, zwrócona zostanie o pomoc Komisja Europejska (CE).
Konieczne jest dodatkowe spotkanie techniczne, które planujemy zorganizować w przyszłym tygodniu, aby 15 grudnia uzyskać odpowiedź, czy osiągnęliśmy porozumienie co do głównej definicji eksportowanej ropy, czy też powinniśmy zwrócić się do Komisji Europejskiej o dalsze zdefiniowanie , w poniedziałek po zdalnym spotkaniu z dyrektorem generalnym Vedia Infrastructure Ministerstwa Energii, Magnusem Blumeri, powiedział dziennikarzom A. Zananaviius.
Dziś rozstrzygnęliśmy dość techniczną kwestię, bo dotyczy ona wszystkich uwarunkowań prawnych, które determinują definicję głównego eksportu ropy, a także przepływów eksportowych – powiedział wiceminister.
A. Zananaviius nie ujawnił dokładnej treści dyskusji: są to pytania negocjacyjne, na które staramy się nie udzielać odpowiedzi, aby zachować zaufanie między partnerami negocjacyjnymi.
Wiceminister nie wskazuje też, jaka część nadwyżki dochodów producenta prądu z elektrowni mogłaby trafić na Litwę: Litwini twierdzą, że nie ma potrzeby dzielić się niewykorzystanym łosiem, więc może zostawmy tę kwestię na przyszłość.
Według niego otrzymane pieniądze zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków budżetu państwa na odszkodowania dla konsumentów energii elektrycznej i gazu.
Zgodnie z obecnym planem rząd ustalił rekompensatę za zasoby energii do końca sezonu grzewczego i nie planuje nowej rekompensaty. Tym samym wszystkie zebrane pieniądze będą przeznaczone na zrekompensowanie już poniesionych wydatków budżetowych, które według A. Zananaviiusa są dość znaczne.
Litwa importuje energię elektryczną głównie za pośrednictwem podmorskiego kabla NordBalt o mocy 700 megawatów (MW). Dlatego też energia elektryczna trafia na Litwę również przez połączenia z Łotwą i Polską.
Ministrowie energii Unii Europejskiej podjęli pod koniec września decyzję, że nadwyżki dochodów od firm produkujących tanią energię wiatrową, słoneczną, jądrową lub wodną oraz węgiel brunatny (brunatny) zostaną ponownie rozdzielone, ustalając maksymalną cenę 180 euro za megawatogodzinę.
Zatwierdzona w Brukseli ugoda przewiduje, że między 100% zależnym od importu energii elektrycznej a głównym eksporterem ropy naftowej, do 1 grudnia, przy pomocy Komisji Europejskiej (KE), powinno zostać podpisane porozumienie o podziale nadwyżki dochodów z producent energii elektrycznej.
Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”