Protestujący rolnicy rozdawali za darmo mleko przed Ministerstwem Rolnictwa

Zdjęcie: Julius Kalinskas (BNS).

W proteście przeciwko wyjątkowo niskim cenom skupu mleka rolnicy przywieźli w piątek do Ministerstwa Rolnictwa w Wilnie 9 ton mleka, które bezpłatnie rozdali.

„Chcemy zwrócić uwagę opinii publicznej na sytuację, w której rolnicy sprzedają mleko za grosze, a ceny w sklepach są niemal najwyższe w Europie” – powiedział uczestniczący w proteście Valentas Grybas, rolnik z rejonu Šilalė, który jest właścicielem 50 krów, powiedział BNS.

Powiedział, że w tej chwili musi sprzedawać mleko prawie dwa razy taniej niż przed Nowym Rokiem: kilogram mleka kosztuje teraz 20-25 groszy, a on dostawał 40 groszy. Według niego w ciągu 15 lat hodowli takiej sytuacji jeszcze nie było, a jeśli sytuacja się nie zmieni, na Litwie może już nie być hodowców krów – on sam powinien za kilka miesięcy ogłosić upadłość.

„Nie da się już związać końca z końcem” – powiedział W. Grybas.

Edita Katukienė, dyrektor spółdzielni „Pamario pienas” i rolniczka posiadająca 70 krów, oburzyła się, że ceny nabiału na sklepowych półkach rosną, ale rolnicy muszą sprzedawać surowiec po cenie niższej niż koszt własny.

„Powstaje pytanie, gdzie idą te pieniądze (…) Chcemy, aby cena mleka była sprawiedliwa dla wszystkich – zarówno konsumentów, jak i producentów” – powiedziała BNS E. Katukienė.

Minister rolnictwa Kęstutis Navickas mówi, że celem jest znalezienie rozwiązania.

„Przesłanie jest proste: jeśli duża część producentów mleka odejdzie z powodu tego kryzysu, z pewnością będzie to trudniejsze dla samych przetwórców niż wcześniej. Musimy ten kryzys wykorzystać do zmian strukturalnych” – skomentował K Navikas w radiu LRT.

24 lutego planuje spotkać się z przedstawicielami Rady ds. Konkurencji, handlowcami, przetwórcami i rolnikami.

K. Navickas zwrócił się również wcześniej do Komisji Europejskiej o pilne wsparcie litewskich producentów mleka z unijnej rezerwy kryzysowej sektora rolnego, o jak najszybsze podwyższenie niezmienionych od dawna cen interwencyjnych mleka, odtłuszczonego proszku i masła oraz o uruchomienie prywatnego magazynu dla tych produktów i wszystkich serów długo dojrzewających.

Według Ž®M podmioty gospodarcze, w tym producenci mleka, będą mogli w najbliższym czasie korzystać z dopłat do kapitału obrotowego – na ten cel przeznaczono łącznie 30 mln. EUR.

Wiceminister Paulius Astrauskas powiedział na początku tego tygodnia, że ​​celem ministerstwa jest pomoc małym i średnim gospodarstwom w zdobyciu większej siły przetargowej poprzez współpracę, inwestycje w marketing, marketing i doradztwo.

Według niego najsłabsza i najbardziej potrzebująca pomocy jest grupa rolników hodujących do 50 krów.

Rolnicy rozpoczęli akcje protestacyjne na początku lutego: stawiali zielone krzyże pod budynkami dużych przetwórców i handlarzy, rozdawali mieszkańcom darmowe mleko lub wylewali je na ziemię.


Zabrania się powielania informacji agencji prasowej BNS w publicznych narzędziach informacyjnych oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinija”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *