Protestujący polscy rolnicy sprawdzą, co przekracza granicę litewsko-polską

Ponieważ protestujący polscy rolnicy planują zablokować drogę na granicy litewsko-polskiej na tydzień od 1 marca, organizator protestów Karolis Pieczyński powiedział, że polscy protestujący sprawdzą, co przewożą traktory przez granicę litewsko-polską.

„Protest ma się rozpocząć 1 marca o godzinie 10.00. Nie będzie to całkowita blokada przejścia granicznego (dawnego BNS) zarówno my, rolnicy, jak i służby na trasie „Chcemy kontrolować to, co przewożone jest w ciężarówki, ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów, które mogą przewozić produkty rolne. Nie ma to oczywiście wpływu na transport osobisty” – powiedział w poniedziałek w radiu LRT K. Pieczyński za pośrednictwem tłumacza.

Według niego polscy rolnicy obawiają się, że gdy ukraińskie zboże będzie tranzytem do portów bałtyckich, część produkcji może pozostać w Polsce.

„Kwestia blokady granicy litewskiej pojawiła się przy rozważaniu sposobu zwiększenia nacisku na polski rząd i ewentualnego nie do końca legalnego transportu produktów rolnych pomiędzy Polską a Litwą. (…) Proszę o wyrozumiałość, bo chcemy po prostu przyciągnąć uwagę” – stwierdził.

Aušrys Macijauskas, prezes Litewskiego Stowarzyszenia Producentów Zboża, uważa, że ​​podejrzenia polskich rolników, że ukraińskie zboże importowane z Polski na Litwę jest zwracane lub przetwarzane i reeksportowane na wzór produkcji litewskiej, są uzasadnione.

„Polscy rolnicy podejrzewają, że te zboża zawracają i znowu wyjeżdżają. Wiemy, że na Litwie mieli się ukraińskie zboże, a litewska mąka jest eksportowana do Polski. Podobno jest to ziarno litewskie, wiemy o tym (…) wiem na pewno że ukraińskie zboże dociera na Litwę, ale litewskie służby celne o tym nie wiedzą” – powiedziała BNS A. Macijauskas.

Według niego litewscy rolnicy rejestrują i fotografują ukraińskie zboże, ale oficjalne statystyki nie zawierają żadnych informacji na temat ich importu do kraju.

„Ludzie widzą, co jest wyładowywane w magazynach i fabrykach. Jakie są liczby i skąd pochodzi produkt? Ale dokumentów nie mogą sprawdzić, nie mają takiego prawa. Ale widzą, robią zdjęcia, filmy itp.” – oznajmił prezes stowarzyszenia.

Polscy rolnicy podejrzewają, że te ziarna znów się odwracają i opadają. Wiemy, że na Litwie mieli się ukraińskie zboże, a mąka litewska eksportowana jest do Polski.

„Gdyby dokumenty wskazywały na obecność tego zboża, litewskie służby celne by to odnotowały i widzielibyśmy to w statystykach, ale ze statystyk wynika, że ​​z Ukrainy nie ma importu zboża. Oznacza to, że ukraińskie zboże przyjeżdża w innej formie” – podkreślił.

A. Macijauskas dodał, że zarówno oburzenie polskich rolników, jak i rozbieżności między rzeczywistością a statystyką pokazują, że gdzieś w litewskich instytucjach praca nie jest wykonywana dobrze.

„Służby litewskie nie kontrolują żadnej granicy, ani z Łotwą, ani z Polską, ani z Białorusią, ani z Kaliningradem. Pozwalają na swobodny przepływ zboża, bez jakiejkolwiek kontroli, bez żadnej kontroli (…) C „To bardzo dziwne i budzi poważne podejrzenia, że ​​instytucje litewskie nie wykonują swojej pracy” – stwierdził.

Od 1 marca polscy rolnicy przygotowują się do dwóch nowych blokad: na niemiecko-polskim przejściu granicznym w Świecku oraz na drodze na dawnym przejściu granicznym Kalwaria-Budziszko. Blokada ma potrwać około tygodnia.

W ubiegły wtorek polscy rolnicy rozpoczęli nową falę protestów, blokując około 100 dróg prowadzących do granicy z Ukrainą i nielegalnie otwierając dwa ukraińskie wagony towarowe na przejściu granicznym Medyka.

Według wstępnych danych Krajowej Agencji Danych, opublikowanych przez Ministerstwo Rolnictwa, w ubiegłym roku z Polski sprowadzono 39,2 proc. zbóż spadło w porównaniu do 2022 r., stanowiły one 0,2 proc. całego litewskiego importu zbóż (2,2 proc. w 2022 r.).

Zboża wyeksportowane do Polski stanowiły 0,8 proc. całkowitego wolumenu eksportu Litwy i 1,5 proc. jego wartość (0,9 i 1,4 proc. w 2022 r.).

Ukraina wyeksportowała w ubiegłym roku do Unii Europejskiej (UE) 19,77 mln ton. ton zboża – 24 proc. więcej niż w 2022 r. stanowiły one 5,2 proc. całego importu zbóż do UE, a w 2022 r. – 8,6 proc. Ilość pszenicy wyeksportowanej z Ukrainy do krajów UE w 2023 r. była prawie dwukrotnie większa niż w 2022 r.

Import zbóż z Ukrainy na Litwę wzrósł w ubiegłym roku o 1,5 proc. do 115,7 tys. ton, a do Polski – spadł o 59%. do 1 miliona ton.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *