Zarządzanie projektami nieruchomościowymi i firma usługowa „Citus” zarejestrowała 100% drugiego etapu projektu „Miško Ardai”, który jest rozwijany w południowej części Wilna od 2019 r. zakończenie prac budowlanych. Zakończenie budowy pierwszego etapu odnotowano w 2022 roku, a budowę trzeciego, ostatniego etapu rozpoczęto latem ubiegłego roku; w 80 proc. ma się zakończyć i rozpocząć podpisywanie aktów notarialnych pod koniec lata, a 100 proc. zakończenia budowy powinno zostać zarejestrowane do końca tego roku.
W drugiej fazie projektu ze 119 mieszkań wolne pozostały tylko 4 (97% sprzedanych), w trzeciej fazie do wyboru jest obecnie 35 (łącznie 62; 44% sprzedanych). W ramach trzech etapów powstanie 286 mieszkań w prestiżowym segmencie, klasa energetyczna A+, różne układy, od 1 do 4 pokoi. 36-102 m2 mieszkań, z których najatrakcyjniejsze są mieszkania dwupoziomowe w nadbudówkach przypominających pojedyncze domy w koronach drzew.
Łączna liczba miejsc postojowych (na parkingu pod budynkami) planowana jest na 328, liczba miejsc do przechowywania rowerów to 134 oraz wydzielone miejsce na rowery na 60 miejsc w odbudowanym starym bunkrze.
Zdjęcie: Mantas Galdikas/”Citus”.
Inwestycje w cały projekt wyniosą ok. 30 mln euro. euro. Deweloperem projektu jest „Celijus” UAB, zamknięta spółka inwestycyjna dla wymagających inwestorów, zarządcą „Citus”, a wykonawcą trzeciego etapu „Citus Construction”.
Śmiem twierdzić, że dzięki projektowi „Miško ardų” otworzyliśmy i ukształtowaliśmy Burbiške jako atrakcyjne miasto. Do „Miško ardų” rozwój na tym obszarze odbywał się tylko wzdłuż autostrady Eišiškių – daleko od centrum miasta. , w którego skład wchodzi również piękny i ogromny Burbiski Park Leśny, wydawał się miejscem niezwiązanym z Wilnem.
Uznaliśmy to miejsce za bardzo atrakcyjne, dlatego zdecydowaliśmy się tam zainwestować. Oczywiście mieliśmy problemy z instalacją infrastruktury, której tam nie było, więc projekt był naprawdę trudny, ale przełamaliśmy lody i teraz wspólnie z innymi firmami projektowane są dwa kolejne projekty. Choć niedawno rozpoczęto budowę tylko jednego z nich, w dłuższej perspektywie powstanie w tym miejscu szczególnie wygodna i atrakcyjna wieś, otoczona rozległym dojrzałym lasem, który może zapewnić wiele możliwości rekreacji i rekreacji. Z drugiej strony nie ma tu zbyt wiele miejsca na nowe projekty, bo wokół są lasy państwowe, więc miejsce zachowa swoją ekskluzywność – tłumaczy Mantas Galdikas, dyrektor Citus.
Inwestycje rosną również w okolicy, planowane są projekty komercyjne i inne. Sklepy „Nordika”, „Ikea” i „Decathlon” miasta zakupów, rozrywki i wypoczynku znajdują się w odległości 2,5 km, Promo znajduje się obok niego i tuż przy wejściu na ulicę Burbiškių. planowane jest kolejne centrum handlowe.
Motto to „Wakacje w domu”. Przyjazny projekt „Everyday” jest łatwo i szybko dostępny z handlowej dzielnicy Wilna – alei Konstitucijos. (około 6 km, 10 minut samochodem lub 5,4 km i 20 minut rowerem), Ratusz, Aušra varti lub inny punkt na Starym Mieście (około 4,5 km, 7-8 minut samochodem lub około 3,5 km, 13-14 minut rowerem), Paupios (6 km, 11 minut samochodem; 4,3 km, 17 minut rowerem) i atrakcje Liepkalnis (około 4,5 km, 11 minut samochodem) lub Vingis Park (mniej niż 3 km, 5 minut samochodem ) .
Ciekawa jest również historia projektu. Obiekt militarny stoi tu od czasów okupacji Wilna przez Polskę. Dlatego trzeba przeprowadzić wiele badań, aby stwierdzić, czy gleba lub środowisko nie jest skażone. Jednak istniejące tam w czasach sowieckich warsztaty naprawcze nie pozostawiły po sobie wielkiego „spuścizny”, więc do projektu wystarczyło wyczyszczenie powierzchni podłogi.
Budynki projektu tworzą unikalny zespół architektoniczny, zaprojektowany przez zespół „Wileńskiej Pracowni Architektury” i mający ścisły związek z leśnym środowiskiem Burbiszków. Domy „Miško ardų” są rozmieszczone w taki sposób, że trzy kondygnacje, utworzone w kształcie trójkąta na miejscu starej zabudowy, otaczają wewnętrzny park i „wpuszczają” istniejący teren i las przez krawężnik pozostawione otwarte. Dziedziniec zajmuje powierzchnię 1 hektara – podobnej wielkości jest Plac Katedralny w Wilnie. Zaplanowano tam 14 stref relaksu, aktywnego wypoczynku i rozrywki. Wśród nich basen, amfiteatr, świąteczna kopuła, stół do ping-ponga, pergole i inne. Część dziedzińca z basenem, kopułą, drabinkami, strefą rekreacyjną i stołem do ping-ponga oraz przechowalnią rowerów w dawnym bunkrze jest już wyposażona w pierwszą fazę projektu.
„Miško ardai” charakteryzuje się wybitnymi elementami architektonicznymi – na wysokości wierzchołków drzew nadbudówki na dachach, z których każdy przypomina dom wolnostojący, otoczony ze wszystkich stron tarasami. Wyposażone są w mieszkania typu „penthouse” lub „loft” z 8-metrowymi stropami, spadzistymi dachami ze świetlikami nawiązującymi do poddaszy, antresolami i przestronnymi tarasami.
Na zewnątrz podwórka – Park Leśny Burbiškiu – 170 hektarów dzikich tras spacerowych i joggingowych, ścieżek rowerowych. Wszystkie mieszkania w projekcie są wyjątkowe: domy są zaaranżowane w taki sposób, aby przez wszystkie okna było widać jak najmniej ścian i jak najwięcej zieleni. Każde mieszkanie będzie miało duży, bo 9 m². metrowy balkon.
Obraz „Cytus”.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.