Prezydent wzywa ambasadora w Polsce, aby „nie podnosił stawek w jednym miejscu”

Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).

Prezydent Gitanas Nausda nie żąda powołania ambasadora w Polsce, co utknęło w martwym punkcie, i nawołuje, aby nie podnosić stawki.

Nie trzeba dramatyzować, nie trzeba prowokować aiotao w płaskim miejscu. ME Borysow (były ambasador BNS) zakończył pracę w pierwszej dekadzie września i nagle spadło na niego niebo. Nagle przez te miesiące było cicho, a teraz nagle niebo się wali. Dla mnie, jak wiecie, jest to bardziej zorganizowana akcja niż naprawdę poważny problem – powiedział prezydent w czwartkowej rozmowie z portalem informacyjnym TV3.

Powiedział też, że między Prezydentem a Departamentem Spraw Zagranicznych nie ma rozbieżności co do stanowiska ambasadora, a jedynie chęć nieco uproszczenia procesu, niż powinno.

Po tym, jak minister spraw zagranicznych Gabrielis Landsbergis pośrednio potwierdził, że kandydatem odrzuconym przez prezydenta jest bardzo doświadczony dyplomata Giedrius Puodinas, prezydent wymienił pozostałych dyplomatów, którzy wzięli udział w konkursie, ale nie podali ich nazwisk.

Uzgodniliśmy z Ministrem Spraw Zagranicznych G. Landsbergiem, że zorganizujemy w tym celu konkurs, Mons i ja możemy wymienić ich nazwiska. To nasi doświadczeni dyplomaci Petras Zapolskas i Kstutis Kudzmanas, może byli w to zaangażowani inni, nie wiem. Jeśli chodzi o konkurs, wyglądało to tak, jakby nic się nie wydarzyło i nie zgłosili się kolejni kandydaci – stwierdził prezydent.

Stwierdził także, że zaistniała sytuacja nie będzie miała wpływu na stosunki Litwy z Polską ze względu na jej bezpośrednie kontakty z przywódcą sąsiedniego państwa Andrzejem Dudą.

Odnosząc się do tego, że uważa Pan, że mogłoby to zaburzyć nasze stosunki z Polską, proszę mi wierzyć, że te stosunki są najlepsze i z Prezydentem A. Dudą mogę się z Panem skontaktować nawet na minutę telefonicznie i omówić wszystkie kwestie bez pośrednika – powiedział G. Nausda .

Ze względu na trudności w powołaniu ambasadora w Polsce proces zostanie przesunięty o tydzień i sprawą zajmie się Komisja Spraw Zagranicznych Sejmu.

Frederiks Janson, starszy doradca prezydenta, jeszcze bardziej pogorszył sytuację, twierdząc, że powodem mianowania nowych ambasadorów jest próba przejęcia przez klan męża stanu kontroli nad ważnymi stanowiskami.

W odpowiedzi na prośbę F. Jansona premier Ingrid próbowała przekazać, że jest jej bardzo przykro, bardzo smutno i że to niefortunne, że nawet mąż stanu cieni musiał wyjść, aby wyjaśnić sytuację i spróbować go przestraszyć.

Zdaniem starszego doradcy prezydenta, z niektórych wypowiedzi w mediach społecznościowych wynika, że ​​w ciągu ostatnich 15 lat o wyższe stanowiska w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i służbie dyplomatycznej próbowali objąć tzw. mężowie stanu.

Tak F. Janson zareagował na niedawne spory publiczne pomiędzy prezydentem a przedstawicielem rządzącej większości Ministerstwem Spraw Zagranicznych, związane z blokowaniem nominacji niektórych ambasadorów.

Prezydent nie skomentował dalej wypowiedzi swojego doradcy, twierdząc, że może skomentować uwagi F. Jansona. Prawdopodobnie uważnie monitoruje portale społecznościowe i konta niektórych osób w tych sieciach – dodał prezydent.

[{„title”:”G. Landsbergis dl ambasadori skyrimo: Konstitucinis Teismas gali padti rasti ieit”,”url”:”https://vz.lt/verslo-aplinka/2023/12/21/g-landsbergis-del-ambasadoriu-skyrimo-konstitucinis-teismas-gali-padeti-rasti-iseiti”,”category”:”ARTICLE”,”profiles”:[1057,1067,1633]},{„title”:”Premier ubolewa nad oświadczeniem F. Jansona w sprawie mężów stanu”,”url”:”https://vz.lt/verslo-aplinka/2023/12/21/premyjere -apgailestauja-del-f- janson -oświadczenie-on-polityków”,”kategoria”:”ARTYKUŁ”,”profile”:[1057,1067,1633]} ; mianowanie-ambasadarów-mężów stanu-próba-objęcia-ważnych-stanowisk”,”kategoria”:”ARTYKUŁ”,”profile”:[1057,1067,1633]}]

Sygnatariusz 11 marca, wieloletni dyplomata Albinas Januka, czasami nazywany wręcz organizatorem klanu mężów stanu, przez tydzień komentował na Facebooku proces powoływania ambasadorów. Zdziwił się, że Giedrius Puodinas, były ambasador w Austrii i Sakartvel, nie nadaje się na stanowisko prezydenta.

A. Januka twierdził także, że prezydent stale nalega na swojego kandydata, bo będzie on musiał mieszać polską kulturę. Wspomina, że ​​kłopoty dla prezydenta mieli także inni kandydaci na dyplomację zawodową: Egidijus Meilnos, Simons atnos, Inga Stanyts-Talokiens, Rolandas Kriinas, Rolandas Kainskas, Laimonas Talat-Kelpa. Według A. Yanuki ujawnienie nazwiska mediom szkodzi nie tylko konkretnym osobom, ale także państwu.

Ten tak zwany klan mężów stanu został zgłoszony do Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Sejmu w 2006 roku podczas parlamentarnego śledztwa w sprawie działalności Departamentu Bezpieczeństwa Państwa.

Grupa urzędników i urzędników państwowych, nieformalnie nazywanych mężami stanu, którzy poprzez wykonywanie swoich uprawnień mogli wpływać na najważniejsze procesy polityczne i gospodarcze Litwy.

Ambasador Litwy w Polsce Eduardas Borisovas został odwołany ze stanowiska po zakończeniu jego kadencji 7 września br. Ambasadą kieruje obecnie obecny minister Audron Markeviien.


Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w mediach publicznych oraz na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my powiadomimy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.