Gitanas Nausda, prezydent Litwy. Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).
Prezydent Gitanas Nausda wątpi, czy obecna koalicja rządowa przeprowadzi reformę podatkową i ma nadzieję, że zrobi to kolejny parlament.
I mam poważne wątpliwości co do woli partii politycznych w tym parlamencie, aby otworzyć szerokie okno reform, czy to reformy fiskalnej, czy reform w innych obszarach – powiedział prezydent w radiu LRT.
Według niego na wdrożenie reformy wystarczyło, gdy pracował w zespole ds. reformy podatkowej Ministerstwa Finansów. Dlatego według G. Nausdy wynik jego pracy wynosi zero.
Było tam dużo owoców i mogłem powiedzieć, że trochę dojrzały. Wszystkie zostały na jakiś czas zawieszone, a grupa reformatorska zakończyła pracę z wynikiem zerowym, bo trudno przesądzić, co stanie się z Sejmem – powiedział G. Nausda.
Tak, widać pewne echa w agendzie Sejmu, ale nie jest to coś, co możemy nazwać reformą podatkową. dlatego może następnym razem lepiej się zatrzymać, powiedzmy tak, bawiliśmy się najlepiej i uwierzmy, że może następna koalicja rządząca może znacznie wcześniej rozpocząć inicjatywy reformatorskie, wykorzystać do tego odpowiednie okno i wdrożyć je dodał.
Prezydent powiedział, że w polityce edukacyjnej jest wiele nierówności, więc nie należy zakładać, że ludzie pomyślą, że reforma zakończy się wzrostem edukacji. Zdaniem G. Nausdy należy więc wykorzystać wszystkie możliwości, np. zmienić gospodarkę.
W Polsce toczy się bardzo poważna debata na temat odliczenia podatku VAT, dochód rzeczywisty kontra dochód potencjalny. Nasi teoretycy mówią o tym od czasu do czasu, ale nie podejmuje się żadnego wysiłku, gdy odległość wynosi około 1 miliarda. EUR, czyli jest to 1 mld. Problem EUR jest rozwiązywany – mówi G. Nausda.
Potem oczywiście zaczynamy dyskutować, czy nie wprowadzić podatku od nieruchomości, zebrać taki a taki dodatkowy milion, może coś opodatkować. W naszej polityce zawsze brakowało systematyczności i niestety muszę powiedzieć, że w tej chwili też jej brakuje – dodał Prezydent.
Na początku kadencji Ingrid jako premiera rząd utworzył grupę roboczą i planował przedstawić dwuletni plan przygotowań do reformy podatkowej. Wcześniej rządzący twierdzili, że powinna wejść w życie najwcześniej w 2023 r. Styczeń Jednak latem zeszłego roku, gdy na Ukrainie wybuchła wojna i wybuchł kryzys energetyczny, transformację odłożono w oczekiwaniu na stabilizację sytuacji.
Minister finansów Gintar Skaist mówił ostatnio kilkakrotnie, że pakiet reform powinien trafić do Sejmu wiosną i dopiero po uzyskaniu konsensusu w koalicji.
Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”